Jump to content

Navigatie B.M.W e90 business


frizzstar

Recommended Posts

Baieti,

 

deci, ca sa concluzionam putin

a mea este din 3/2006 cu navigatie business

 

pana la urma pot avea si eu harta Romaniei pe ea sau nu? :)

daca da, care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac?

 

multumesc

 

Navigatie Bussiness cu Romania exista din 2011,bineinteles nu OFICIAL(atunci a aparut primul dvd pe "piata") si era(este) destul de ok(cel putin eu am fost multumit de el si in RO si in afara).

Ca sa revin ontopic: nu se poate decat daca schimbi unitatea de navigatie cu una mai noua de 03.2007

Link to comment
Share on other sites

Navigatie Bussiness cu Romania exista din 2011,bineinteles nu OFICIAL(atunci a aparut primul dvd pe "piata") si era(este) destul de ok(cel putin eu am fost multumit de el si in RO si in afara).

Ca sa revin ontopic: nu se poate decat daca schimbi unitatea de navigatie cu una mai noua de 03.2007

 

 

pai eu nu am deloc harta Romaniei...nu am umblat deloc la Navi (nici nu stiu cum) :)

ma poti ajuta in privinta asta?

 

macar asa estimativ sa am harta Romaniei, daca se poate

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
scuze ca e oftopic, am avut un post mai demult pe tema asta da nu il mai gasesc: mi se tot inchide din senin naviul la e 90 (mai mult sta inchis) si nu gasesc la nimeni de la ce poate fi, cum se poate rezolva prolema. deci are momente cand merge tot muzica-navigatie, senzori de parcare, i drive... si momente cand se inchide si nu mai merge nimic cateva ore..am fost si la reprezentanta la bmw in anglia si au zis ca nu stiu exact ce are si ca singura lor solutie e sa schimb navigatia cu totu care e cam 1000lire. multumesc, astept pareri.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

@ALEX_IS: Ai toate cele 3 DVD-uri? Sunt cele originale de la reprezentanta BMW?

sau sunt ''piratate''?

 

Cum se folosesc exact? Adica daca as avea DVD-ul 1 (ala imi trebuie cu harta frantei), tre sa-l tin mereu in unitatea de cd? sau cu ajutorul lui pot face update-ul si pe urma sa-l scot?

 

La bmw un update de harti costa 300 de euro...mi se pare cam exagerat dar pe de alta parte citeam aici in post ca update-ul nu e doar un simplu update de harti. Imi poate explica cineva ce implica acest update?

Zicea cineva ca muzica s-ar auzi mai bine...asta ar fi super ca eu sunt tare nemultumit de aspectul asta :(

 

Mentionez ca am un 318D produs in noiembrie 2010 cu:

S606A NAVIGATIONSSYSTEM BUSINESS Navigation system Business

si

S698A AREA-CODE 2 Area-Code 2 for DVD

Edited by Sorin Petrescu
Link to comment
Share on other sites

Ce ziceam eu in postul ala era pentru CCC .

Masina ta fiind din 2010 , cel mai probabil ai CIC . Hartile le gasesti pe net doar ca-ti trebuie codul de activare pe care il gasesti la anumiti "afaceristi" pentru 50€ .

 

In rest , nu confunda update la modulul de navigtie (update soft naviatie) cu update harti navigatie .

Link to comment
Share on other sites

clar fac o confuzie :)

 

O sa ma interesez la BMW aici in FR sa vad exact ce si cum ca aici nu prea exista "baieti" sau chiar daca sunt nu am incredere!

Si cum prin ro nu ajung decat cu avionul nu prea am cum sa ma ''descurc'' mai ieftin.

 

Deocamdata pe primul plan sunt jante pe 17 + cauciucuri noi asa ca va trebui sa mai astept cu update-ul.

 

Multumesc ptr raspunsul promt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

scuze ca e oftopic, am avut un post mai demult pe tema asta da nu il mai gasesc: mi se tot inchide din senin naviul la e 90 (mai mult sta inchis) si nu gasesc la nimeni de la ce poate fi, cum se poate rezolva prolema. deci are momente cand merge tot muzica-navigatie, senzori de parcare, i drive... si momente cand se inchide si nu mai merge nimic cateva ore..am fost si la reprezentanta la bmw in anglia si au zis ca nu stiu exact ce are si ca singura lor solutie e sa schimb navigatia cu totu care e cam 1000lire. multumesc, astept pareri.

salut,nu te grabi sa schimbi navigatia,intai cerceteaza mai amanuntit sunt cateva post-uri pe aceasta tema(am avut aceeeasi problema si am rezolvat-o)era din cauza modulului bluetooth si se rezolva prinn dezactivarea modulului(cel putin in cazul meu asa am procedat) daca ai si magazie cd-uri iti trebuie si o bucla fibra optica si totul e ok doar ca nu iti va mai functiona bluetooth-ul.sper sa iti fie de ajutor. salut tuturor de pe forum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am tot cautat posturi despre navigatie si as vrea sa stiu si eu daca am vreo sansa sa ii dau de cap problemei...am navi professional pe un bmw e90 din 2005 si nu citeste dvd-urile cu navigatia (nu am unul original ci unul scris de pe net).

In primul rand cum aflu ce soft am instalat...am mai avut un bmw la fel si afisajul nu este acelasi...la cel vechi ecranul principal era cu gri iar la acesta e persoanlizat pentru foecare cadran...adica la navigation e pe fundal un drum....etc(la restul nu retin exact ce mai pe fundal au dar pot reveni cu detalii maine). Care dintre cele doua variante de soft e mai noua si daca are vreo relevanta varianta de soft pentru citirea DVD-ului.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pentru navigatiile business de dupa 03/2007 gasiti pe net un DVD facut de userul neo_andersson care include hartile pentru Romania preluate de pe varianta professional.

Just google it !

:thumbsup:

 

L-am gasit co google, am gasit linkul pt rapidshare, dar surpriza: "file not found"... Cum pot sa-l gasesc pe tipul "neo_andersson"?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

E un baiat in Buc care are harta convertita de pe prof. cu harta Romaniei detaliata. Poti s-o gasesti si pe net dar nu cred ca va functiona. Eu o am si nu merge copiata de pe dvd. Trebuie codat ceva am impresia, atunci cand face dvd-ul. Nu e chiar floare la ureche, nefiind harta exclusiv pt varianta business.

Iti dau pe private link.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
Salut. Eu nu am mai stat atata sa caut sa descarc hartile... Am gasit un anunt pe net,am sunat,am vb cu omul si mia trimis prin curier un dvd cu hartile pt navigatie. Eate inclusa si Romania. Si cum comoditatea se plateste....am platit 100 ron. Mult,putin,nu mai conteqza acum. Navigatia este functionala si asta e tot ce m-a interesat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.