Jump to content

Bmw e90 bluetooth


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Am o problema cu bluetooth-ul masinii BMW 320d e90 2006 163cp. Pana recent sa o duc la RAR nu am avut nici o problema, cand am revenit nu mai puteam sa conectez telefonul. Din settings nu mai imi apare Phone, doare Settings si optiunea de Activate bluetooth sa o aleg. Insa nu ma lasa sa bifez casuta, imi da un mesaj ca ar trebui sa activez bluetooth-ul masinii, dar nu pot din buton. iDrive cu display mare.

Aveti idee de ce nu ma lasa sa mai activez optiunea??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Am bluetooth la masina dar nu se activeaza. Incerc in fiecare zi sa il activez dar nu vrea. Este deranjant sa ai o optiune la masina si sa nu o poti folosi.

aceeasi problema o am si eu...am fostb la reprezentatna si in pitesti si in Timisoara si verdictul a fost acelasi:modul telefon (pret 1479 ron) mie mi se pare cam scump deci pentru moment ma lipsesc de functia asta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, am si eu nevoie de un sfat, am cumparat de la reprezentanta acea piesa pentru a intrerupe fibra optica de la modulul Bluetooth insa nu inteleg cum se monteaza, am incercat dar n-am reusit..

 

Piesa este noua, nu mai e cea cu bucla, mi-au spus ca nu se mai fabrica, acum se foloseste ceva de genu, atasez o poza...

post-52451-0-89047800-1391171311_thumb.jpg

post-52451-0-67440600-1391171331_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, e mufa cu cele 2 fibre optice.

Inclin sa cred ca nu ti-au dat ce trebuia.

Mi s-a parut si mie ca nu se potriveste...

 

Trebuie sa fie cam asa ceva:

http://www.eurotredeshop.org/picture_library/LISTINGI/BMW%20OEM/TerminatorMOST/BMW_TerminatorMOST_F.jpg

http://b9.imgsrc.ru/c/cosmin34/9/36069339ywQ.jpg

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Mutumesc de ajutor Cosmin, am sa incerc din nou, modalitatea asta n-am incercat-o...

Eu aluia de la reprezentanta i-am aratat piesa cu bucla iar el mi-a spus ca nu mai sunt alea, au scos una noua, i-am spus si ce masina am, normal ar fi trebuit sa fie buna, incerc din nou si iti spun!

Ms inca odata!

Link to comment
Share on other sites

Ceva imi scapa si mie...

Mufa pusa de tine seamana foarte bine cu a mea, la partea de cuplaj.

Nu cumva are un capacel ce se scoate?

Chiar nu m-am jucat niciodata cu ele, am vazut doar montate.

 

Nu mai are nimic, cum o vezi in poza, asa e.

Asta ma mira si pe mine, ca sunt asemanatoarea la partea de cuplaj... insa pe o parte exista acel cant de prindere, oarecum ar trebui sa se prinda in ceva, se vede si in poza acel cant, nu stiu daca cea cu bucla il are?

Link to comment
Share on other sites

ala e capacul de la fibra optica prin care se face update

este situat langa antena de bluetooth in panoul ala dela piciorele soferului

poate nu au stiu aia de la reprezentanta ce sa iti dea

explicale mai bine ce vrei

 

Am inteles, deci mi-au dat altceva...

Nu mai am ce sa le explic, piesa am luat-o cand am fost acasa de sarbatori, a doua zi dupa ce am cumparat-o am plecat, asta e, am sa ma duc aici la reprezentanta si am sa le explic astora de ce am nevoie...

Ms de lamurire Ionut.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna seara,

Revin dupa ceva timp cu problema pe care o am cu modulul MULF. Dupa ceva investigatii facute, toata lumea m.a sfatuit sa inlocuiesc modulul (recunosc ca abia acum am vazut ca exista si varianta inlocuirii condensatorilor electrolitici - o sa ma interesez de treaba asta la cei cu reparatii notebook-uri -), insa mi-a fost teama sa comand un alt modul, care desi in privinta conecticii semana cu al meu, nu avea aceeasi serie. Ar mai fi si problema cu faptul ca sunt piese SH si dupa ce cheltuiesti cca 150 euro, te trezesti dupa ceva timp ca si acela nu mai functioneaza. Singura solutie care mi-a aprins interesul pana acum este cea de la Edotec (www.edotec.ro) careia nu I-am gasit nici-o corespondenta pe afara pe site-urile gen ebay si care este destul de scumpa ... 1800 lei.

Voi cei cu aceeasi problema, ati mai rezolvat ceva sau va aflati in aceeasi situatie cu modulul MULF ?

 

Iti trebuie un modul nou de bluetooth. E o problema veche la prima generatie de module bluetooth (mulf1). Poti sa il repari daca il duci la un electronist bun si ii spui sa iti schmbe toti condensatorii electrolitici de pe placa de baza.

Poti sa ne dai o sugestie vizavi de un electronist care a mai realizat cu success operatiunea ?

Multumim !

 

 

 

Ar mai fi si varianta aceasta ....

 

http://www.dension.com/product/gateway-pro-bt

Edited by Ace83
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.