Jump to content

BMW 316-318i E46 pareri si sugestii


scarface

Recommended Posts

Am si eu o rugaminte daca se poate la cei care poseda sau au avut ocazia sa isi faca o parare despre unul din cele 2 modele de mai sus. Ma intereseaza cel mai mult tinuta de drum si consumul. Persoana care este interesata in achizitionarea acestui model nu este vitezoman asa ca parerea mea ca este suficient motorul...oricum orice sfat legat de motor este binevenit....de optiuni nu prea are rost sa vorbim ca sunt "chele" majoritatea masinilor echipate cu aceste motoare.Nici macar geamuri electrice spate nu au :blink: .Asteptam parerile voastra

 

Numai bine,

Link to comment
Share on other sites

salutare scarface,

 

sunt posesor al unui E46 316i si pot sa-ti dau cateva indicii despre aceasta masina.

1. hai sa incepem cu accesorizarea standard:

- clima

- geamuri el. fatza

- 4 airbaguri

- oglinzi electrice

- radio-casetofon

peste astea, dupa noroc, poti sa iei o masina care are si alte optiuni originale:

- clima automata

- geamuri el spate

- 6 sau 8 airbaguri

- oglinzi incalzite

- radio CD sau magazie CD

- navigatie... de mai multe tipuri

- parktronic spate si fatza

- cutie automata sau cutie automata steptronic

- tapiserie piele

- etc.

 

2. motorizare 316i

- motoarele sunt de 1,6l si 1,9l, ambele de aproximativ 105CP

recomand motorul de 1,9 pentru ca cel de 1,6 s-a folosit doar in '99 fiind cel luat de pe E36, iar diferenta intre ele este strigatoare la cer.

- motorul de 1,9 este ceva mai mare, dar cu performante asemanatoare celui de 1,6 (am inteles ca ar avea o limitare, dar aceasta ajuta la cresterea/pastrarea performantelor in timp)

 

3. consum 316i 1,9l steptronic (valori aproximative experimentate de mine)

- de la 5,5l/100km extraurban la 100-120km/h

- pana la 12,0l/100km urban pe timp de iarna

consum 316i 1,9l cutie manuala (valori comunicate de amicul meu)

- de la 5,0l/100km extraurban la 90-100km/h

- pana la 10,5l/100km urban

 

Comparatia cu un E46 318i pot sa o fac doar prin prisma faptului ca un amic de-al meu a avut si 316i si 318i:

parerea lui era ca 318i este putin mai sprintena (are 115CP), iar cat despre consum nu sunt inregistrate diferente semnificative

cu toate acestea, 316i cu motorul de 1,9l i s-a parut a fi mai puternica... cred ca se referea strict la plecarea de pe loc, 316-le avand cuplul ceva mai jos decat 318-le... in rest nu au fost semnalate alte diferente

 

sper sa-i fie cat de cat de folos aceste informatii amicului tau

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de tot mike ...ai dat toate informatiile de care aveam nevoie.

 

Cred ca masina pe care o v-a achizitiona nu o sa fie asa bine dotata :

 

- climatornic neaparat

 

- geamuri electrice fata

 

-radioc cass :blink:

 

si cam atat.

 

Mai am 2 intrebari:

 

1.din ce an este pus motorul de 1.9L ??

 

2.face fata la o viteza de croazieara de 150-160 fara probleme???

 

Numai bine si multumesc mult de raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

1.din ce an este pus motorul de 1.9L ??

tot din '99, probabil dupa ce s-a terminat stocul de 1,6 :blink:

2.face fata la o viteza de croazieara de 150-160 fara probleme???

ii place chiar

daca la motorul de 1,6l la viteza de 150 km/h se aude motorul ceva mai tare in interior, la motorul de 1,9 incepi sa auzi acelasi lucru de pe la 180 in sus... oricum nu ajunge decat pana la 195 km/h (conform datelor constructorului)...

 

motorul de 1,8 115 CP parca ajunge pana la 205 km/h... din pacate nu pot sa-ti spun cum reactioneaza la drum, dar nu cred sa fie o diferenta semnificativa

Link to comment
Share on other sites

tot din '99, probabil dupa ce s-a terminat stocul de 1,6 :blink:

 

ii place chiar

daca la motorul de 1,6l la viteza de 150 km/h se aude motorul ceva mai tare in interior, la motorul de 1,9 incepi sa auzi acelasi lucru de pe la 180 in sus... oricum nu ajunge decat pana la 195 km/h (conform datelor constructorului)...

19041[/snapback]

 

Ce motor de 1,6l a fost pe E46? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.