Jump to content

fierbe apa


Recommended Posts

Va salut Domnilor. am si eu o problema si nu reusesc nici cum sa i dau de cap. am un 528i, in 2 minute apa imi ajunge la 90 de grade dar daca pun mana e totusi rece si dupa scurt timp urca la 120 si o arunca din borcan ( face multe bule ). am schimbat garnitura de _chiulasa_ ( era putin fisurata ), am rectificat _chiulasa_ si tot asa imi face.. am zis ca e termostatul si l-am dat jos, exact la fel face... am incercat si pompa de apa dar functioneaza perfect.Si plus de asta imi sta relatiul foarte jos si se mai opreste cand are ea chef in trafic. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat sa imi rezolv problema.
Link to comment
Share on other sites

par simptomele chiuloasei..am o _chiulasa_ pentru tine, daca esti interesat. :)

 

bai cagula, ce faci pistolarule ? nu ne mai pui ceva poze cu tine in ipostaza de smardoi ?

 

ah, ce ma oftic, nu mai gasesc poza aia cu tine la cagula si cu ceva pistol in mana... poti sa o pui din nou ?

Link to comment
Share on other sites

Alex, nu cred ca are nici o treaba termocupla cu restul problemei din ce zice el. La ce masina apa se incalzeste in 2 minute ? :D clar e problema undeva..pompa de apa, probabil infundat ceva, probabil vreun al 2`lea termostat (daca are 2)

cel mai indicat e sa schimbi pompa, si sa verifici toate furtunele + termostat, asta evident daca la diagnoza toate par bune si frumoase.

si apropo, cand ai dat chiulasa jos cum se vedeau orificiile de la blocul motor prin care trece antigelul? erau curate sau erau pline de "mizerie" ?

Link to comment
Share on other sites

Alex, nu cred ca are nici o treaba termocupla cu restul problemei din ce zice el. La ce masina apa se incalzeste in 2 minute ? :D clar e problema undeva..pompa de apa, probabil infundat ceva, probabil vreun al 2`lea termostat (daca are 2)

cel mai indicat e sa schimbi pompa, si sa verifici toate furtunele + termostat, asta evident daca la diagnoza toate par bune si frumoase.

si apropo, cand ai dat chiulasa jos cum se vedeau orificiile de la blocul motor prin care trece antigelul? erau curate sau erau pline de "mizerie" ?

1+ si nici senzorul de temperatura din moment ce arunca apa afara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.