Jump to content

Km REALI


slipici

Recommended Posts

Salutari,

Am citit pe forum ca de la modelele E46 incoace, kilometrajul nu mai poate fi "manarit" sa arate mai putin decat valoarea reala. Adica sa poate, dar raman urme care se vad.

Are cineva idee de cum se poate verifica treaba asta ?

Am de gand sa ma duc in DE sa-mi cumpar un 3er din 2001 sau 2002 si as vrea sa verific numarul real de km pe care ii are. Sau macar sa stiu cu siguranta ca i s-a umblat la kilometraj.

Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

ba da zixx , se poate reseta si din cheie , oricum sansele in Germania ca la o masina si fie dati km inapoi , sunt mullltttttt mai mici ca in Romania ( personal cred ca nu prea sa practica chestia asta , cu mici exceptii ) ... dar ca sa fii sigur ca nu ai vreo surpriza , o duci la o reprezentanta bmw si aflii :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu pricep; cum imi dau seama daca a fost manarita?

Cum citesc ce s-a inregistrat in blocul de lumini ????

Sau nu pot sa-mi dau seama?

 

lol. stiu pe cineva din Constanta care face astfel de operatiuni de reset din cheie. nu mai dau detalii. se poate face. totu se inregistreaza in modulul de lumini

18853[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

In DE au aparut o gramada de turci care se ocupa cu samsareala de masini si ei au introdus practici de genul asta.

 

ba da zixx , se poate reseta si din cheie , oricum sansele in Germania ca la o masina si fie dati km inapoi , sunt mullltttttt mai mici ca in Romania ( personal cred ca nu prea sa practica chestia asta , cu mici exceptii ) ... dar ca sa fii sigur ca nu ai vreo surpriza , o duci la o reprezentanta bmw si aflii  :blink:

18852[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

cel mai sigur... nu cumpara de la turci sau arabetzi!

se ocupa de masini de multa vreme in germania, iar masinile le manaresc in cel mai ordinar mod: de la dat kilometrajul inapoi pana la reparat/astupat/chituit/las-o ba ca merge asa/bag-o pe gat la fraier/etc, fara sa se sinchiseasca deloc de legislatia europeana/germana care te obliga sa declari date reale despre kilometraj si eventualele accidente in care a fost implicat autovehicolul...

bineinteles ca ofertele lor sunt mult mai tentante, dar daca nu te pricepi, mai bine nu cumperi de la ei... parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

Am citit pe forum ca de la modelele E46 incoace, kilometrajul nu mai poate fi "manarit" sa arate mai putin decat valoarea reala.  Adica sa poate, dar raman urme care se vad.

Are cineva idee de cum se poate verifica treaba asta ?

Am de gand sa ma duc in DE sa-mi cumpar un 3er din 2001 sau 2002  si as vrea sa verific numarul real de km pe care ii are. Sau macar sa stiu cu siguranta ca i s-a umblat la kilometraj.

Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc

18828[/snapback]

 

 

Cel mai sigur ar fi sa o iei de la un dealer, unde a avut reviziile facute.Si cartea de service este un indiciu bun la km.Cat despre kilometraj nu poti garanta 100% in cheie,lumini sau mai stiu eu unde.

Link to comment
Share on other sites

Cartea de service e in aceeasi situatie ca si cifrele din bord :blink:

Ajuta, dar nu garanteaza.

19699[/snapback]

 

 

Corect.Daca in schimb iei masina de la un dealer BMW(din Germania) si are carte de service eu as merge la sigur.E adevarat ca platesti mai mult dar e vorba oricum de multi bani.

 

Pe de alta parte, de cand cu key readerul poti sa verifici tot ce s-a facut la masina pana in momentul respectiv.

 

Daca informatiile sunt false(din cartea de service) cu un simplu telefon poti sa afli adevarul.

 

Acum mai este vorba si de bunavointa dealerului respectiv :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost intr-un singur loc in Germania unde masinile erau 100% originale. La Frotmaning langa Munchen exista o chestie pe patru nivele si 150000mp plina cu BMW-uri. Acolo se colecteaza toate cele mai bune. Daca cauti pt tine si vrei garantie ala e locul.
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost intr-un singur loc in Germania unde masinile erau 100% originale. La Frotmaning langa Munchen exista o chestie pe patru nivele si 150000mp plina cu BMW-uri. Acolo se colecteaza toate cele mai bune. Daca cauti pt tine si vrei garantie ala e locul.

20135[/snapback]

 

Merci pt informatie.

Se scrie cumva Frottmaning si e o suburbie a Munchenului, sau e un orasel pe langa?

O adresa (sau url) de la parcul respectiv, sau orice alte informatii mai ai mi-ar fi de mare folos.

Link to comment
Share on other sites

Merci pt informatie.

Se scrie cumva Frottmaning  si e o suburbie a Munchenului, sau e un orasel pe langa?

O adresa (sau url)  de la parcul respectiv, sau orice alte informatii mai ai mi-ar fi de mare folos.

20143[/snapback]

am sa caut si am sa-ti raspund.

locul ala parca e din alt film si nu cred ca stau pe loc sa-i ajungem si noi.

Link to comment
Share on other sites

Cartile, bordul, cheile totul se face fara probleme am avut multe discutii in Germania pe tema asta si chiar daca ii intrebi o sa vezi ca se ofera sa te ajute in sensul asta. Un sfat bun este ca in momentul in care te hotarasti pentru o masina sa deschizi ochii bine si sa iti acorzi tot timpul pentru a o studia cu foarte mare atentie. Ideal este sa cumperi de la un amic sau sa mergi cu un amic care il cunoaste pe vanzator. Te-ai gandit cat te costa toata distractia asta cu achizitionatul unei masini din Germania ? Mie mi-a luat 2 saptamani si intr-un final am constatat ca pretul este acelas ca cel de pe "piata" noastra (dupa ce achiti toate cele necesare) si ce m-a enervat cumplit a fost timpul pierdut la politie cu inmatricularea.

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Cartile, bordul, cheile totul se face fara probleme am avut multe discutii in Germania pe tema asta si chiar daca ii intrebi o sa vezi ca se ofera sa te ajute in

20193[/snapback]

 

 

Asa ceva nu se va intampla niciodata la o reprezentanta BMW sau dealer autorizat BMW

Link to comment
Share on other sites

Cartile, bordul, cheile totul se face fara probleme am avut multe discutii in Germania pe tema asta si chiar daca ii intrebi o sa vezi ca se ofera sa te ajute in sensul asta. Un sfat bun este ca in momentul in care te hotarasti pentru o masina sa deschizi ochii bine si sa iti acorzi tot timpul pentru a o studia cu foarte mare atentie.  Ideal este sa cumperi de la un amic sau sa mergi cu un amic care il cunoaste pe vanzator. Te-ai gandit cat te costa toata distractia asta cu achizitionatul unei masini din Germania ? Mie mi-a luat 2 saptamani si intr-un final am constatat ca pretul este acelas ca cel de pe "piata" noastra (dupa ce achiti toate cele necesare) si ce m-a enervat cumplit a fost timpul pierdut la politie cu inmatricularea.

  Succes !

20193[/snapback]

 

M-am gandit la cat ma costa. Avantajul este ca daca iei din DE, iei o masina care a fost rulata pe drumurile lor si ingrijita cum trebuie (nu toate sungt ingrijite, dar un procent mult mai mare decat la noi). Pe langa asta, nu stiu cat umbla nemtzii la kilometraje , refac masini bushite rau si le vand drept nelovite, dau kmtraj in spate si alte asemenea. Banuiesc ca intr-un procent mult mai mic decat romanii. Si cu toate ca nu am prieteni in DE care sa ma ajute, daca ma uit bine la vanzator si il gasesc neamtz get beget, atunci am sanse mari ca sa vie om cinstit si sa iau ceva ca lumea.

Nu crezi ?

Link to comment
Share on other sites

Si cu toate ca nu am prieteni in DE care sa ma ajute,  daca ma uit bine la vanzator si il gasesc neamtz get beget, atunci am sanse mari ca sa vie om cinstit si sa iau ceva ca lumea.

Nu crezi ?

20317[/snapback]

 

Eu am vrut sa-ti spun doar ca pretul la care vei gasi masina in Germania va fi acelas cu cel de aici sau chiar mai mare daca pui la socoteala drumul, cazarea, mancarea etc. Cat despre reparat nu poate fi vorba tinand cont de faptul ca acolo costa dublu sau chiar mai mult reparatia in caz de accident deci prefera sa ti-o vanda in starea in care este (accidentata) + piesele aferente daca negociezi cum trebuie. Sfatul pe care ti l-am dat consider ca este cazul sa tii cont de el. Il repet, ia masina milimetru cu milimetru, verifica tot, verifica cu atentie airbag-urile sa nu fi fost sarite si reparate etc intr-un cuvant nu te grabi cand cumperi masina. O sa iti aduci aminte cand o sa ajungi in Germania si o sa intelegi ce am vrut sa spun.

Link to comment
Share on other sites

Asa ceva nu se va intampla niciodata la o reprezentanta BMW sau dealer autorizat BMW

20194[/snapback]

 

Corect !, este adevarat ce spui dar asa cum ai spus mai sus la reprezentanta BMW trebuie sa ia in calcul + 4000 euro. Nu stiu ce intelegi prin dealer autorizat BMW ?, faci referire la "autohaus-urile" care sunt ca ciupercile ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.