Jump to content

Diverse probleme cu motoarele N47


Recommended Posts

Chiar si cei de la dezmembrari dau garantie la motoare si cutii.

Pentru masinile de 2500 - 3000 euro exista motoare pe alese la dezmembrari.

 

Daca l-as putea auzi, as lua chiar si un N47 sh.

Din cate masini cu N47 care-mi trec prin service, putine au problema cu lantul.

Problema exista, dar nu este chiar una generala, asa cum se intelege daca citesti pe forumuri.

Daca un posesor de N47 intra pe forum si citeste despre toate aceste probleme, va avea tendinta sa nu mai scoata masina din parcare, o va duce la service pe platforma.

Sau daca citeste forumul de pe telefon, va trage pe dreapta cat mai repede, sa nu cumva sa se rupa lantul.

N47 e un motor comun pe BMW-urile mai noi, asa ca daca ar fi o problema atat de comuna, ar trebui sa fie intalnita mult mai des.

Sunt sigur ca depinde si de alti factori.

Cat de des se schimba uleiul, calitatea uleiului, numarul de km.

 

Chiar si ieri mi-a trecut prin atelier un E91 de pe forum cu N47. ~ 150 000 km la bord. Nici un semn de uzura la motor.

Edited by Ciupanezu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Robert, tu ai exemple concrete cu motoare reparate. Ia zi, cum se comporta motoarele pe care le-ai reparat, merg ca inainte? Sunt pe deplin multumiti proprietarii?

 

PS. Oferi garantie? Daca da, cat?

 

Sunt simple intrebari, nu vreau sa insinuez nimic :)

 

salutare Alex,la mine a fost schimbat decat un piston de catre Robert,vreau sa precizez ca merge perfect motorul nu bate nimic, nu vibreaza ,cum zice Ciupanezu ca e' carpeala",nu vreau sa-l contrazic sau sa iau pe cineva in brate nu stiu daca m-ai inteles ce vreau sa spun,am facuti deja vreo 7000km de la reparatie totul e ca inainte nu consuma ulei si de mers, mama vede si 200-210km/h pe autostrada,fiecare face cum crede ca-i mai bine eu atat am vrut sa spun

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chiar si cei de la dezmembrari dau garantie la motoare si cutii.

Pentru masinile de 2500 - 3000 euro exista motoare pe alese la dezmembrari.

 

 

Sunt pe alese, daca nu au ce vrei aduc si pe comanda si cel mai important, daca nu te uiti la 2-300euro in plus ai garantie 3 luni sau mai mult.

 

Cunosc 2 cazuri concrete de motoare sh cumparate cu garantie, unul pentru masina utilizata in interes personal si unul pentru o masina pe care omul a legat o plaforma si transporta non-stop masini, ambele motorizari diesel.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu are dreptate, dupa ce am citit topicul cu N47 , chiar daca motorul nu scotea nici un sunet ciudat eu ma gandeam sa schimb lantul si toate cele . Chiar anul trecut inainte sa plec la munte m-am dus la bavaria si le-am cerut sa imi faca un test sa verifice lantul. Doar au ascultat motorul si au zis ca nu e nevoie ca nu are absolut nimic . Acum iar vreau sa plec la un drum lung si ma cam gandesc asa mai ales ca masina a ajuns la 120.000 km .
Link to comment
Share on other sites

Caz concret, un prieten de al meu si-a luat o masina de oras, corsa 1.0 benzina din 2002 cu 200.000 de km. Dupa 2-3 luni motorul a inceput sa bata rau(batea putin si cand a luat-o dar nu si-a dat seama, mare greseala) s-a aprins si becul de ulei, in fine nasol rau.

 

A dus-o la service au deschis capacul, au vazut distributia( este pe lant) avea un joc foarte mare lantul, era slabit, s-a spart o patina. Aici i-a fost recomandat sa schimbe motorul ca nu are rost sa il repare, pe propria lui raspundere a zis sa il faca ca pune piese noi si ca tine masina( a doua mare greseala).

 

Zis si facut, hai sa repar motorul, a schimbat totul legat de distributie, a dat chiulasa jos, avea 4 supape strambe, toti tachetii stricati, a schimbat tot ce era stricat, piese in valuare de 12 milioane.

 

Am uitat sa zic, lantul fiind slabit a frecat in blocul motor, i-a bagat pilitura in ulei.S-a curatat si pompa de ulei si tot a fost pus la loc, toata smecheria 2100 de lei.

Acum urmeaza surpriza, motorul la rece mergea perfect, dar dupa ce se incalzea incepea sa bata.

 

A fost la mai multe servisuri dupa, ba ca e pompa de ulei, ba ca vibrochenul este afectat. Pompa de ulei costa noua 1600 de lei( in dezmembrari nu ti-o da nimeni) vibrochenul nou iar o gramada de bani.

 

Asa ca, a facut ce trebuia facut de la inceput, a cumparat motor cu 400 de euro( cu tot cu montaj) merge perfect si in ziua de azi.

 

Uite asa s-au dus pe apa sambetei 2100 de lei pe o masina destul de ieftina, sa numai zic cat stres.

 

Trageti voi concluzile, oare se merita sa repari un motor foarte afectat.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

 

 

Daca l-as putea auzi, as lua chiar si un N47 sh.

Din cate masini cu N47 care-mi trec prin service, putine au problema cu lantul.

Problema exista, dar nu este chiar una generala, asa cum se intelege daca citesti pe forumuri.

Daca un posesor de N47 intra pe forum si citeste despre toate aceste probleme, va avea tendinta sa nu mai scoata masina din parcare, o va duce la service pe platforma.

Sau daca citeste forumul de pe telefon, va trage pe dreapta cat mai repede, sa nu cumva sa se rupa lantul.

N47 e un motor comun pe BMW-urile mai noi, asa ca daca ar fi o problema atat de comuna, ar trebui sa fie intalnita mult mai des.

Sunt sigur ca depinde si de alti factori.

Cat de des se schimba uleiul, calitatea uleiului, numarul de km.

 

Chiar si ieri mi-a trecut prin atelier un E91 de pe forum cu N47. ~ 150 000 km la bord. Nici un semn de uzura la motor.

 

 

Sa stii ca ai mare dreptate aici .... eu am un N47 si de cand citesc posturile pe forum despre nazdravaniile lui ma cam sperii si ma faceti sa regret achizitionarea lui :) Mai spuneti si lucruri frumoase despre N47 railor ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cum ai reparat pompa? ai eliminat uzura aia superficiala prin slefuire?

 

Ai putea face un test daca tot ai manometru sa vezi ce presiune de ulei la un motor care are lantul uzat? ma gandesc ca si intinzatoarele alea au uzura si scapa presiune nu?

 

Pe tester se poate verifica presinea de ulei?

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.