Jump to content

instalare cruise control bmw e90 din 2008


amilo123

Recommended Posts

Salut,

 

Am citit pe net ca este posibil sa instalez cruise control pe e90-ul meu si ca imi trebuie doar manetele de control+senzorul pt unghiul de volan.

 

Am gasit in cateva locuri modulul cu manete (100 euro) din dezmembrari, dar problema e la montaj/codare.

 

Intai am voribit cu cei de la Bavaria, ei mi-au spus ca montajul e undeva la 200ron + 100ron codarea, dar ca ei nu instaleaza piese din alte parti. In schimb mi-au spus ca pot veni cu piesa montata si o codeaza ei.

 

Apoi am sunat la Dormag. Ei mi-au spus ca ma costa 50 euro montajul plus 250 euro(!) codarea. Pretul la montaj e cat de cat ok, cu toate ca cred ca as putea sa il fac si singur. Dar codarea mi se pare enorm.

 

Intrebarea mea e daca as putea sa il montez eu (sau la Dormag) si apoi sa merg la Bavaria pt codare? Stie cineva daca masina poate fi condusa inainte sa fie codata piesa? Adica daca eu schimb manetele (semnalizare, stergatoare etc) si senzorul de volan, pot conduce apoi masina ca sa o duc pana la Bavaria?

Link to comment
Share on other sites

apeleaza cu incredere la valymad pt ambele . il gasesti la vanzatori autorizati / servicii.

P.S. recomandare pt toata lumea . Dormag sunt niste jegosi . Au preturi la piese si manopera in unele cazuri peste reprezentanta iar dpdv al calitatii lucrarilor sunt la pamant .

Edited by VNB
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am citit pe net ca este posibil sa instalez cruise control pe e90-ul meu si ca imi trebuie doar manetele de control+senzorul pt unghiul de volan.

 

Am gasit in cateva locuri modulul cu manete (100 euro) din dezmembrari, dar problema e la montaj/codare.

 

Intai am voribit cu cei de la Bavaria, ei mi-au spus ca montajul e undeva la 200ron + 100ron codarea, dar ca ei nu instaleaza piese din alte parti. In schimb mi-au spus ca pot veni cu piesa montata si o codeaza ei.

 

Apoi am sunat la Dormag. Ei mi-au spus ca ma costa 50 euro montajul plus 250 euro(!) codarea. Pretul la montaj e cat de cat ok, cu toate ca cred ca as putea sa il fac si singur. Dar codarea mi se pare enorm.

 

Intrebarea mea e daca as putea sa il montez eu (sau la Dormag) si apoi sa merg la Bavaria pt codare? Stie cineva daca masina poate fi condusa inainte sa fie codata piesa? Adica daca eu schimb manetele (semnalizare, stergatoare etc) si senzorul de volan, pot conduce apoi masina ca sa o duc pana la Bavaria?

 

sa imi zici si mie daca reusesti sa iti pui si cat te-a costat. mersi

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar nu inteleg cum de ajunge lumea la Dormag.

Sunt listati la review-uri negative iar dupa cum vezi sunt si altii care spun ca nu sunt ok si totusi lumea ajunge la ei.

Incredibil.

 

Da, nici mie nu-mi place de ei. Cand am schimbat termostatul vroiau sa-mi puna apa de la robinet in radiator...

 

Ultima data am fost direct la Bavaria. Voi la ce service-uri va duceti?

 

 

+1 pt Valymad.. la el am montat si am codat cruise control la e90.

 

Cat te-a costat piesa si montajul?

Edited by amilo123
Link to comment
Share on other sites

Gata, l-am instalat la bimmer-service, pana la urma. A costat 450 ron piesa + 200 ron montaj si codare. Deocamdata nu am capacul de sub volan...inca mai caut.

 

De asemenea daca vrea cineva am de vanzare manetele vechi :) Le dau cu 300 ron, negociabil.

 

Dar vroiam sa va intreb daca stie cineva daca ar trebui sa apara in bord viteza care o setezi sau vreun alt indicator sa arate ca este active cruise control sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Da , in momentul in care actionezi maneta inspre inainte sau inapoi ar trebui sa-ti apara pentru scurt timp ceva de genu :

http://s20.postimage.org/93mc2okbh/iiiiii.jpg

 

 

Se pare ca la modelele in 4 cilindrii si inainte de facelift (cum e a mea) nu se afiseaza viteza setata pe cruise control. Defapt nu e niciun indicator care sa arate daca e activ sau nu.

 

Dar cautand pe net am gasit ca se poate programa, astfel:

 

"In KOMBI find TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER

 

I changed the value from wert_01 to wert_02"

 

Acum doar imi trebuie pe cineva care sa poata accesa calculatorul masinii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutare! de unde a-ti cumparat maneta? de la care parc de dezmembrari? multumesc anticipat

 

 

De la un parc de dezmembrari de pe splaiul Dudesti (spre glina) Era al doilea parc, cum vi dinspre centura. Nu mai am nr de tel. Dar oricum erau singurele manete, si le-am luat cam scump. Cred ca as fi gasit cu 400 daca as fi cautat mai mult.

 

Uita-te pe net ca sunt destui care vand.

Edited by amilo123
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Am vorbit cu Robert de la bimmer-service si ma duc maine sa o activez. Si in plus sper sa mai modific cativa parametrii interesanti. Am facut o lista.

 

 

ce face optinea ''Auto Headlight Sensitivity adjustment from BC Button'' ???

 

Eu as vrea sa fac cumva cele 2 leduri de sus de la lumina ambientala sa lumineze mai puternic...aveti vreo idee cum se poate? din BC am luminozitatea la maxim. detin e90 2006 business idrive

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

salutare,

am vrut sa pun cruise control pe un bmw e90 318d de 90kw din 2007 si nu am reusit (am cumparat tot ansamblul singura diferenta at fi maneta de stergator pentru ca este cu modulul de auto pe ea si eu am fara)

am sunat inclusive la bimmer si au spus ca nu ma pot ajuta

pe cine am mai intrebat a spus ca nu mai face de prin 2014 de cand a facut update la softul pentru codare al masinii

 

 

are cineva ideee daca mai pot face retrofit, sau o las balta si incerc sa vand componentele care le-am cumparat

 

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut! Sunt proaspat posesor de x1 xdrive18d 8HP 03/2014 care culmea, nu are cruise control. Ma ajutati va rog sa montez si eu pe masina aceasta functie? Din ce am citit imi trebuie modul cu manete pentru E91 (care sa aiba functie pentru stergator spate) și reprogramare? Mai trebuie achizitionat ceva? Multumesc!

 

Unde ma sfatuiti sa fac montajul si programarea?

 

De unde sa iau piesele?

Edited by greaper
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

salutare,

am vrut sa pun cruise control pe un bmw e90 318d de 90kw din 2007 si nu am reusit (am cumparat tot ansamblul singura diferenta at fi maneta de stergator pentru ca este cu modulul de auto pe ea si eu am fara)

am sunat inclusive la bimmer si au spus ca nu ma pot ajuta

pe cine am mai intrebat a spus ca nu mai face de prin 2014 de cand a facut update la softul pentru codare al masinii

 

 

are cineva ideee daca mai pot face retrofit, sau o las balta si incerc sa vand componentele care le-am cumparat

 

 

o zi buna

 

Si la mine maneta de la stergator a fost cu auto si eu am avut fara, dar nu a fost nici o problema in a coda.. cand dau pe intermitent se aprinde beculetul..si functioneaza normal

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt proaspat posesor de x1 xdrive18d 8HP 03/2014 care culmea, nu are cruise control. Ma ajutati va rog sa montez si eu pe masina aceasta functie? Din ce am citit imi trebuie modul cu manete pentru E91 (care sa aiba functie pentru stergator spate) și reprogramare? Mai trebuie achizitionat ceva? Multumesc!

 

Unde ma sfatuiti sa fac montajul si programarea?

 

De unde sa iau piesele?

 

 

mai trebuies plasticul de sub volan cu gaura pentru maneta de cruise.

 

de unde esti?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara,am si eu o nelamurire ,un prieten are un e87 din 2007 fara cruise ,de curând ĂŁ cumparat pe e-bay maneta de cruise,doar maneta,o sĂŁ pun poza mai jos ,din cunoĂâ˘tinĂâşele voastre se poate instala ,cautam de 2 saptamani un DIS dar pana acum nu am gĂŁsit nimic

Multumesc anticipat celui ce va avea buna vointa sa raspunda fc70bc189d24bd77f50ba94d9d56ac31.jpg19af72a545d3adacbdbfecbadca778fd.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.