Jump to content

Masini sh in leasing


florin83

Recommended Posts

In ultima vreme am vazut multe bmw-uri mai vechi (e30, e32, e34)cu numere de leasing.

cum si unde se poate face leasing la o masina veche?

18967[/snapback]

 

Poate erau inmatriculate pe cetatean strain.Le da tot la fel numerele ca la cele de leasing.

Link to comment
Share on other sites

Salut Florin,

eu mi-am luat de curind un sh in leasing (am preluat un leasing deschis in dec.2004); este un E36 316i compacta din '99 si singura firma unde am gasit intelegere pentru leasing la o masina din 99 a fost Piraeus leasing.

ideea e ca daca masina este mai veche ti se solicita avans mai mare (la masina mea avansul a fost de peste 50%, trei ani - perioada de creditare, cu valoarea reziduala inclusa in rate)

la BRD Sogelease, Raffeisen Leasing, BCR Leasing, Transilvania Leasing - nici nu au vrut sa auda de masini sub 2001.

Dar la cit costa masinile de care vorbesti tu (E30, E34) poti sa iei un credit pentru nevoi personale de la o banca (cam toti dau pana la EUR5.000), - in plus fata de leasing iti va trebui un girant, iar in schimb poti vinde masina cind vrei (esti proprietar); mai mult, costurile la credit sunt mult mai jos decit la leasing (dobinzi, comisioane, asiguri masina numai daca vrei)

ave,

Link to comment
Share on other sites

La leasing extern - te intelegi cu finantatorul extern sa te accepte la finantare (nu am auzit inca de leasing extern pe PF ci numai pe societati, dupa cere aduci masina in tara, faci import temporar (se da un cod special la vama), si cu documentele respective si contractul de leasing extern mergi la politie si o inmatriculezi (atentie : conform legislatiei in vigoare, adica minim euro3). inmatricularea se va face tot cu numere de leasing.

dupa ce achiti toate ratele, se face inchiderea importului temporar, si platesti taxa vamala (la valoarea reziduala), si apoi devii proprietar si poti sa o inmatriculezi cu numere definitive.

Puncte cheie: 1. iti va trebui o autorizatie de la BNR pentru plati valutare externe; 2. masina sa fie inmatriculabila; 3. sa te intelegi sa platesti asigurarea in Romania (altfel, daca platesti asigurare la vre-o companie Germana la o masina care ruleaza in Romania, cred ca in 3 ani ii mai platesti inca o data valoarea)

ave,

Link to comment
Share on other sites

Dar la cit costa masinile de care vorbesti tu (E30, E34) poti sa iei un credit pentru nevoi personale de la o banca (cam toti dau pana la EUR5.000), - in plus fata de leasing iti va trebui un girant, iar in schimb poti vinde masina cind vrei (esti proprietar); mai mult, costurile la credit sunt mult mai jos decit la leasing (dobinzi, comisioane, asiguri masina numai daca vrei)

ave,

18986[/snapback]

 

Ma batea un gand sa imi vand masina (e30 325ix) cu 3000E sa zicem si sa fac leasing la un E34 mai nou (93-95) pe la 5-6000E. Suma pe care o luam pe a mea era avansul.

Link to comment
Share on other sites

Kali, ai dreptate! mai bine ar fii cu un credit.

Eram curios cum se face totusi un leasing la o masina sh mai veche. Chiar nu stie nimeni?

 

Si alta chestiune.. masinile inmatriculate in alta tara cat pot sa ruleze la noi? Sta langa mine unul cu un e34 superb cu numere de italia. Merge omul cu ea zilnic de vreo jumate de an sau mai bine..

Link to comment
Share on other sites

adica? cum e cu parcurile?

19149[/snapback]

 

Adica tot prin banca, numai ca tu cumperi o masina rulata. Bine, nu am vazut E30 in exemplul asta, dar tot rulate sunt.

Si mai sunt unele parcuri care acorda un soi de leasing "propriu" fara banca, dar doar pentru persoane juridice nu si fizice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.