Jump to content

Internet pentru bmw f10


Recommended Posts

Din pacate ai nevoie de combox media, instalare si codare pentru a avea internet si bmw live pe masina. Un prim pas pe care trebuie sa-l faci este sa treci pe la bmw si sa faci un update la masina lamultima versiune, ilevel 48.3. Masina ta e fabricata in 17.12.2009 si daca e la versiunea de fabrica nu suporta combox. Ma poti contacta pe privat pentru alte detalii.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Din pacate ai nevoie de combox media, instalare si codare pentru a avea internet si bmw live pe masina. Un prim pas pe care trebuie sa-l faci este sa treci pe la bmw si sa faci un update la masina lamultima versiune, ilevel 48.3. Masina ta e fabricata in 17.12.2009 si daca e la versiunea de fabrica nu suporta combox. Ma poti contacta pe privat pentru alte detalii.

buna ziua pt neo andersen am un bmw e60 si as vrea internet pe masina vin c179800 care ar fi principali pasi ce trebuie sa-i fac.? cu stima

Link to comment
Share on other sites

Elad, iti trebuie un Combox Media care sa inlocuiasca modulul tau bluetooth (MULF) actual de pe masina, iti trebuie kit-ul pentru optiunea 6FL (USB audio) si recodata masina astfel incat sa mearga.

 

Vei avea access la internet si BMW Live, bluetooth audio streaming, usb audio, cover art, office (in functie de telefon).

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot f10 am, si net ii dau prin Bluetooth de pe telefon (galaxy s4, mergea si cu s2) prin Bluetooth tethering. Mare lucru nu prea merge sa fac in afarĂŁ de vreme si google local search, pe la celelalte opĂâşiuni imi cere un user/pass care din ce am ĂŽnĂâşeles se obĂâşin cu nus Ăâ˘tiu ce abonament la bmw services.
Link to comment
Share on other sites

pt neo am gasit pe ebay un combox de f 10 cod 9258151 ce ar mai trebui sa cumpar in afara de acest modul. eu am seria c179800 (vin) .cu stima

 

Elad, iti trebuie un Combox Media care sa inlocuiasca modulul tau bluetooth (MULF) actual de pe masina, iti trebuie kit-ul pentru optiunea 6FL (USB audio) si recodata masina astfel incat sa mearga.

 

Vei avea access la internet si BMW Live, bluetooth audio streaming, usb audio, cover art, office (in functie de telefon).

am uitat sa zic ,unitatea mea i drive este cic exact ca la f 10

Link to comment
Share on other sites

ai access la portalul BMW Live care iti ofera informatii customizate despre starea vremii la locatia masinii sau pe ruta de navigatie, google street view si google local search (poti importa adrese in sistemul de navigatie direct de pe google), feed-uri de stiri in format RSSsi ceva aplicatii : wikipedia, qype, isky, etc.
Link to comment
Share on other sites

sal ... asta presupune doar ceva software nu ? oricum vreau daca e ... sa modific niste setari ... ne auzim ... sa vina ... intre timp am aflat ca a plecat masina spre europa

 

 

LE: neo - tu zici ca nu e activata optiunea BMW Live pt Romania ? scriu astia in linkul de mai jos ca este disponibila in romania din 2011 - http://www.autoexper...omobil-/1320/1/

 

aaa ... cred ca nu mi'am luat optiunea ... ce tare :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Iti trebuie combox. Masina e fabricata in 2009. Putem face retrofit.

 

Combox am aflat ce este dar retrofit nu stiu ... asa sa se numeasca operatiunea !

 

BMW-2.jpg

 

Serviciul BMW Mobile Care nu face legatura intre telefon si masina pentru a folosi internetul de pe telefon ?

Cand conectez telefonul la masina imi spune ca servinul este expirat sau nu este activ.

Nu inteleg pentru ce mai trebuie combox daca exista functia de internet.

Daca te rog sa ma lamuresti un pic ca nu prea le am cu ''netu la masini''

Link to comment
Share on other sites

Masina ta are un modul de comunicatie, modelul vechi, care se numeste TCU si care are in el un SIM de T-Mobile Germania. Accesul la internet se face prin intermediul acelui sim doar in Germania (nu Roaming) si doar GPRS (nu 3G).

Sim-ul nu se poate schimba din modulul TCU.

Dupa 03/2011 BMW a renuntat la TCU si a trecut la Combox care nu mai foloseste SIM-ul respectiv pentru internet si BMW Live ci telefonul clientului prin bluetooth teethering.

 

BMW Mobile Care este tot un serviciu contra cost in unele tari din Europa si iti ofera asistenta daca ramain in pana (tractare, masina la schimb, etc.)

 

Retrofit = adaugarea unei optiuni originale pe o masina ulterior fabricatiei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.