BMWClub: Retrofit Faruri Halogen la Bi-xenon - BMWClub

Jump to content

• 7 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Retrofit Faruri Halogen la Bi-xenon Seria 1 e87

#61 User is offline   DEVIL's Style 

• Membru
  • Group: Members

Posted 25 February 2013 - 21:32

Am comentat doar ce am fost capabil sa inteleg [ sincer nu excelez la capitolul electrica/electronica ] Am citit toata discutia totusi ! Ideea e ca un balast bun , nu are voie sa faca asa ceva ! Un set de balasturi mi a dat peste cap LCM ul masinii [ un e46 facelift ] , le am schimbat apoi cu altele mai ok si totul sa rezolvat ! stiu ca la e87 , e90,e60 etc treaba se complica , dar in principiu treaba e cam la fel !
0

#62 User is online   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 25 February 2013 - 21:37

RobyS : te rog sa faci tu masina asta sa mearga cu frm2-ul montat pe ea, iti platesc eu manopera.
0

#63 User is offline   B11WTTE60 

• Începător

Posted 25 February 2013 - 21:46

View PostDEVIL, on 25 February 2013 - 20:47, said:

Imi place de voi la cum va certati ! o intrebare pentru initiatorul topicului !

Tot ce ai cumparat tu pe masina , e oem de la a la z? sau becurile si balasturile sunt aftermarket?

Pentru mario : nu ai ce cauta aici amice , din posturile facute de tine aberezi maxim !

Hai sa lamurim problema : Ce are andrei VUV e o solutie al dracului de buna , sa faci retrofit cu marimoto bixenon pe un far de halogen e cea mai simpla si buna idee ! partea proasta e alegerea pieselor de calitate ! Un balast aftermarket bun NU ARE NEVOIE de capacitor ca sa anuleze acel "flicker effect" Bmw e60/e90/e87 etc [ cam tot ce sa facut dupa 2005 ] au stabilizatoare de tensiune pe masina ! Daca angel eyes urile/becurile/led etc fac urat cand le aprinzi.... inseamna ca piesele alese sunt de proasta calitate ! Marimotor/FX-R si alte lupe sunt doar un model , dar pot fi facute si de 10 "fabricanti" , O lupa care se respecta [ de calitate ma refer ] intotdeauna va avea soclul becului d2s,d1s, d2r, etc si nu h1/h7/h4 etc !

Apreciez pe cei ce fac retrofituri cu piese OEM [ oem ul e OEM... asta e clar ] , dar necesita multa bataie de cap/documentare/nervi si rabdare , ca sa nu mai zic de suma investita !

Ce vedeti pe retrofitsource [ si culmea si mai ieftine ] nu are absolut nici o legatura cu ce se importa in tara noastra ! Diferenta am simtit-o pe propria mea piele cu un set de FX-R pentru e46 ! La becuri mergeti pe osram , dar asigurati-va ca sursa e de incredere si vinde original si nu fake uri ! Un set de balasturi bune costa vreo 200 de ron [ fara anulatoare , fara ignitere fara capacitori etc ]

Daca baiatul a facut retrofit la stopuri originale pe led in spate + faruri bixenon cu balasturi OEM si becuri osram cel putin , are nevoie de acel FRM 3 si encodat cu cap , nu trase fire auxiliare , sau prin stopuri . Totul pleaca din module/mufe si cutia de sigurante ! pe urma se face encodarea !

Ce ai explicat tu pana aici , denota ca treaba nu e atat de "clean" pe cat trebuia sa fie !

http://www.1addicts.....php?p=10029497

Sper sa ajute si pe altii ! vad ca unii au reusit fara mari batai de cap si majoritatea problemelor se rezumau la fire si cum trebuiau ele sa fie legate + encodarea aferenta !

Totul a fost OEM, faruri, droser Valeo 590ron bucata, si becuri d1s philips 290ron bucata.

This post has been edited by B11WTTE60: 25 February 2013 - 21:50

0

#64 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 February 2013 - 21:48

Atatea discutii...vrei OEM...na OEM. :)
Bani multi si rezultate enervante. Cam 3000 lei l-a dus pe B11WTTE60 si tot n-a iesit ca lumea.
Putea foarte bine sa-si modifice farurile stock la 1/3 din pretul asta si n-avea nici cea mai mica problema. Dar mirajul asta OEM innebuneste lumea.
0

#65 User is offline   B11WTTE60 

• Începător

Posted 25 February 2013 - 21:50

View PostDEVIL, on 25 February 2013 - 21:32, said:

Am comentat doar ce am fost capabil sa inteleg [ sincer nu excelez la capitolul electrica/electronica ] Am citit toata discutia totusi ! Ideea e ca un balast bun , nu are voie sa faca asa ceva ! Un set de balasturi mi a dat peste cap LCM ul masinii [ un e46 facelift ] , le am schimbat apoi cu altele mai ok si totul sa rezolvat ! stiu ca la e87 , e90,e60 etc treaba se complica , dar in principiu treaba e cam la fel !

Repet, sunt balastre OEM Valeo cu becuri d1s philips, sau pus capacitoare deoarece flicareau.Daca ar fi fost balastru AM nu ar fi trebuit.

View PostAndrei_VUV, on 25 February 2013 - 21:48, said:

Atatea discutii...vrei OEM...na OEM. :)
Bani multi si rezultate enervante. Cam 3000 lei l-a dus pe B11WTTE60 si tot n-a iesit ca lumea.
Putea foarte bine sa-si modifice farurile stock la 1/3 din pretul asta si n-avea nici cea mai mica problema. Dar mirajul asta OEM innebuneste lumea.

Si peste 6 luni repeti investitia sau cum?Decat sa pun lupe si becuri xenon sa imi vad masina la stiri ca a luat foc de la instalatia electrica,prefer sa o las halogen.

This post has been edited by B11WTTE60: 25 February 2013 - 21:52

0

#66 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 February 2013 - 21:52

View PostB11WTTE60, on 25 February 2013 - 21:50, said:

Si peste 6 luni repeti investitia sau cum?

Unde scrie asta? N-o sa repet nimic. ;)
0

#67 User is offline   RobyS 

• ecuhex
  • Group: Contributors

Posted 25 February 2013 - 21:52

View Postneo_andersson, on 25 February 2013 - 21:37, said:

RobyS : te rog sa faci tu masina asta sa mearga cu frm2-ul montat pe ea, iti platesc eu manopera.

pai tocmai am facut una acu 2 saptamani....
E90 non LCI cu FRM1 si halogene ---> FRM2 cu bixenon LCI

minusuri totale fara FRM3 :
- DRL pe angel eyes nu merge
- pozitiile spate merg la 80 % intensitate
- autolevelingul asteapta senzorii de pe brate

in rest masina e codata pe bixenon..... frumos ca de fabrica.... cu balasturile ei, fara nici un fir tras in plus pe langa cele care le-a avut....
la firele si mufele de la stopuri nici nu s-a umblat... se aprind toate becurile corect.....

masina n-are nici o eroare !!!

..... trimite-mi masina si o fac .... sau pot sa o trimit la cineva in bucuresti si o face.... cat ii platesti sa o repare ?
0

#68 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 February 2013 - 21:53

Daca erai prin Germania spre exemplu iti faceai conversia la faruri fara probleme. In Romania insa e greu ...
0

#69 User is offline   RobyS 

• ecuhex

Posted 25 February 2013 - 21:54

View PostB11WTTE60, on 25 February 2013 - 21:50, said:

Repet, sunt balastre OEM Valeo cu becuri d1s philips, sau pus capacitoare deoarece flicareau.Daca ar fi fost balastru AM nu ar fi trebuit.
Si peste 6 luni repeti investitia sau cum?Decat sa pun lupe si becuri xenon sa imi vad masina la stiri ca a luat foc de la instalatia electrica,prefer sa o las halogen.

nu ar fi flicarit daca masina ar fi codata pe xenon.
0

#70 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 February 2013 - 21:55

Nu zic ca nu se pricep dar sunt putini...citesti mai sus si iti dai seama cine sunt respectivii.
0

#71 User is offline   B11WTTE60 

• Începător

Posted 25 February 2013 - 21:59

View PostAndrei_VUV, on 25 February 2013 - 21:55, said:

Nu zic ca nu se pricep dar sunt putini...citesti mai sus si iti dai seama cine sunt respectivii.

Stii care este problema, daca ai avea cunostiinte sa iti dai seama daca sunt buni sau nu, ti-ai face singur treaba, iti dai seama doar dupa ce nu iti merge asa cum iti doreai si trebuie sa mai platesti in plus.

[quote name='RobyS' timestamp='1361822041' post='1935830']
nu ar fi flicarit daca masina ar fi codata pe xenon.
[/quote

Fara FRM3 merge dim on off la angel eyes?

This post has been edited by B11WTTE60: 25 February 2013 - 22:03

0

#72 User is offline   InSidE 

• insider

Posted 25 February 2013 - 22:00

Ba neo cum nu esti ma tu adeptul carpelilor ? Cum codezi tu farurile de LCI de E90 si ceri 200 ron pe ele si nici macar nu tragi fire din FRM ? Am trimis un om la tine, ca am vazut ca te mai pricepi, dar tu ii faci codarea si il trimiti la alex_wly sa-i traga el firele ? pai ce e asta? Imi poti explica si mie ?

Sau la tine ce inseamna codat? sa mearga xenon-ul , chit ca nu se aprinde DRL-ul la 12v, nu are parking lights, etc?

This post has been edited by InSidE: 25 February 2013 - 22:01

0

#73 User is offline   RobyS 

• ecuhex

Posted 25 February 2013 - 22:03

View PostB11WTTE60, on 25 February 2013 - 21:59, said:

Deci nu am nevoie de FRM 3, asta vroiam sa aflu

exista cateva minusuri fara FRM3.....le-am enumerat mai sus.......
dar sunt oricum mult mai putine si non-invazive decat cele care le ai acum pe masina

Fara FRM3 merge dim on off la angel eyes?

nu

This post has been edited by RobyS: 25 February 2013 - 22:05

0

#74 User is offline   InSidE 

• insider

Posted 25 February 2013 - 22:13

View PostAndrei_VUV, on 25 February 2013 - 21:53, said:

Daca erai prin Germania spre exemplu iti faceai conversia la faruri fara probleme. In Romania insa e greu ...

Tu creca n-ai iesit din tara deloc. Cum poti sa zici o asa aberatie? Ai vazut tu neamt sa stea 10 ore la munca pentru 200euro ?
0

#75 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 February 2013 - 22:19

InSide...mai citeste si forumuri straine si o sa intelegi cum sta treaba. Nemtii se pricep destul de bine la codari/retrofit-uri...etc. Am si prieteni acolo care si-au facut tot felul de modificari si mult mai ieftin ca aici. Nu la dealer....sunt destui pe forum care fac chiar si din placere asta fara bani sau oricum foarte ieftin.
0

#76 User is offline   InSidE 

• insider

Posted 25 February 2013 - 22:20

Pe ce forum-uri stai ma tu ?

Cateodata am impresia ca nici nu stii ce vorbesti, parca ai o gandire de copil.Daca stateai pe forum-uri in care se fac retrofit-uri, iti instalai si tu macar niste chestii de calitate nu chinezariile alea de le-ai luat la 20e.

This post has been edited by InSidE: 25 February 2013 - 22:22

0

#77 User is offline   RobyS 

• ecuhex

Posted 25 February 2013 - 22:21

leduri.de :) io n-am auzit de nemti din aia andrei......serios.......
0

#78 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 February 2013 - 22:29

View PostRobyS, on 25 February 2013 - 22:21, said:

leduri.de :) io n-am auzit de nemti din aia andrei......serios.......

Leduri.de e site. Eu spun de forumuri. Iti iei un Google Translate DE-RO si citesti pe acolo.

View PostInSidE, on 25 February 2013 - 22:20, said:

chinezariile alea de le-ai luat la 20e.

20e=300e?
Esti ciudos ca n-ai si tu orion si comentezi. Asa sunteti voi astia. Cu cat dai mai multi bani inseamna ca esti smecher de smecher a la Romania.

This post has been edited by Andrei_VUV: 25 February 2013 - 22:31

0

#79 User is offline   InSidE 

• insider

Posted 25 February 2013 - 23:01

Eu astept sa-mi zici pe ce forum-uri straine stai tu.
300e te-a costat cu tot cu manopera, cat ai dat pe becuri si convertoare? 40e ? :laugh:
0

#80 User is online   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 26 February 2013 - 00:28

Inside: cu "ba" sa vorbesti cu taica-tu, eu cred ca am vorbit cu respect pe acest forum si nu iti permit sa mi te adresezi asa.
0

Share this topic:

• 7 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic