Jump to content

Retrofit Faruri Halogen la Bi-xenon


B11WTTE60

Recommended Posts

Pe ce forum-uri stai ma tu ?

 

Cateodata am impresia ca nici nu stii ce vorbesti, parca ai o gandire de copil.Daca stateai pe forum-uri in care se fac retrofit-uri, iti instalai si tu macar niste chestii de calitate nu chinezariile alea de le-ai luat la 20e.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

leduri.de :) io n-am auzit de nemti din aia andrei......serios.......

Leduri.de e site. Eu spun de forumuri. Iti iei un Google Translate DE-RO si citesti pe acolo.

 

chinezariile alea de le-ai luat la 20e.

20e=300e?

Esti ciudos ca n-ai si tu orion si comentezi. Asa sunteti voi astia. Cu cat dai mai multi bani inseamna ca esti smecher de smecher a la Romania.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Inside: cu "ba" sa vorbesti cu taica-tu, eu cred ca am vorbit cu respect pe acest forum si nu iti permit sa mi te adresezi asa.

 

Sa inteleg ca "ba" pentru tine e jignire ? Da tu ca iei banii si nu faci un lucru cap coada cum e ? CA habar nu ai sa tragi niste fire din FRM si iti e lejer sa faci codarea din NCS si iei 200 ron, iar pentru aceeasi codare valymad ia 40 ron, cum e? Am scris chiar aici pe bmwclub, la un user sa ia legatura cu tine, si tu ce faci ? L-ai trimis la Alex_WLY sa ii traga firele din FRM ? Pai mai ai tupeu sa te dai pe acia mare cunoscator ? Dupa ce ca ai luat 700 ron pentru o chestie care costa maxim 150-200 ron, ai zis ca nu ai preturi mari ? Cat vrei pe un emulator CIC ? 300e ? AStea sunt preturi mici la tine cand un emulator pe eBay e 100e ? Eu in locul tau as tace din gura ca se vede cat de bine te pricepi, ca nu e mare inginerie sa faci ce au postat si altii pe bmwcoding si alte forum-uri din afara.

 

Te plangeai pe bimerforums cu F10 ala ca nu ii merge internetu si cautai sa te ajute aia ? esti patetic, iei o gramada de bani doar pe vorbe si lasi lumea cu masinile nerezolvate.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E clara treaba ! sa dus si topicul asta ! pe langa faptul ca retrofitul respectiv e un esec , proprietarul a scos si multi bani din buzunar !

 

Morala ? : nu te apuca de o treaba pana nu :

 

- Te documentezi la sange ca sa vezi ce implica retrofitul respectiv

- Ai absolut toate piesele si cablurile necesare efectuarii retrofitului

- Gasesti oameni "CAPABILI" sa monteze corect , clean [ fara improvizatii "facute pe genunchi"] si sa seteze "ca de fabrica" acel retrofit

- Te asiguri ca investitia merita atat din punct de vedere financiar cat si al rezultatelor obtinute !

 

 

Pentru andrei VUV : personal imi place ce ai facut cu farurile tale , dar asta nu inseamna ca sunt mai bune ca OEM ul !iti garantez eu ca nu e [ cel putin ce ai tu pe masina ] !

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Vad ca e plin de cunoscatori pe aici poate ma ajuta careva cu niste informati :popcorn:

 

Masina mea este un E90 LCI halogen, FRM2 totul OEM si vreau sa fac un retrofit la faruri cu xenon LCI.

 

Acum intrebarea mea este trebuie sa cumpar FRM3? trebuie sa trag fire auxiliare din FRM?

 

Pana la urma cine se pricepe mai bine, vad ca va faceti praf unu pe altu :rolleyes: InSidE da impresia ca stie ceva, dar la randul lui il trimite la neo iar neo la randul lui trimite la RobyS la Wly

 

minusuri totale fara FRM3 :

- DRL pe angel eyes nu merge

- pozitiile spate merg la 80 % intensitate

 

te referi la pozitiile de la led? ce voltaj trebuie sa aiba normal? la mine sunt 12v

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Vad ca e plin de cunoscatori pe aici poate ma ajuta careva cu niste informati :popcorn:

 

Masina mea este un E90 LCI halogen, FRM2 totul OEM si vreau sa fac un retrofit la faruri cu xenon LCI.

 

Acum intrebarea mea este trebuie sa cumpar FRM3? trebuie sa trag fire auxiliare din FRM?

 

Pana la urma cine se pricepe mai bine, vad ca va faceti praf unu pe altu :rolleyes: InSidE da impresia ca stie ceva, dar la randul lui il trimite la neo iar neo la randul lui trimite la RobyS la Wly

 

te referi la pozitiile de la led? ce voltaj trebuie sa aiba normal? la mine sunt 12v

 

ITI TRE FRM3 daca vrei sa ai toate functiile , s-a zis de atatea ori :)

 

Ce se face cu FRM2 e "carpeala" , adica in sensul ca se modifica niste valori,se anuleaza verificarile,etc dar nu va fi OEM, nu vei avea toate functiile.

 

Pozitiile pe DRL si pe pozitia 0 o sa-ti stea aprinse la 12v. Si mai trebuie tras un fir din FRM3 la faruri, pentru ledul ala care vine spranceana. Si schimbata ordinea in FRM la firele de angel eyes + stopuri.

 

Daca vrei da-mi pm si te pot trimite la cineva care iti poate face asta si la preturi normale , nu 700 ron.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Astazi am facut codare asa cum trebuia facuta de la bun inceput, pe FRM 2 merg farurile fara capacitoare, ar trebui sa ii cer banii inapoi pentru "codarea" care se presupune ca mi-a facut-o Neo_Anderson, si pentru FRM3 pe care l-am comandat degeaba.Sebi de la "Xpert" auto care este prieten cu Neo_Andresen nu imi mai raspunde la telefon, foarte frumos din partea lui.

Link to comment
Share on other sites

RobyS : te rog sa faci tu masina asta sa mearga cu frm2-ul montat pe ea, iti platesc eu manopera.

 

deci neo ? ii platesti la om deranjul pentru ca s-a facut codarea ok (la un prieten din bucuresti) ?

 

B11WTTE60 : sper ca ai fost multumit de treaba facuta de valy ! el s-a crucit de ce improvizatii a vazut la tine :)

Edited by RobyS
Link to comment
Share on other sites

deci neo ? ii platesti la om deranjul pentru ca s-a facut codarea ok (la un prieten din bucuresti) ?

 

B11WTTE60 : sper ca ai fost multumit de treaba facuta de valy ! el s-a crucit de ce improvizatii a vazut la tine :)

 

Da sunt multumit, il astept pe Vali se se elibereze saptamana asta sa instalam si FRM 3.Astept banii pe codare de la Neo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.