Jump to content

Retrofit Faruri Halogen la Bi-xenon


B11WTTE60

Recommended Posts

 

S-a rezolvat, am fost azi si mi-am luat banii inapoi pentru codare.

 

In legatura cu retrofit-ul, astept niste papuci pentru mufele de la stopurile spate(trebuie trase doua fire din frm pana la stopuri), dar vin doar pe comanda si dureaza 7 zile:((.

 

Va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Retrofit realizat cu succes, multumesc Valy pentru sprisinul acordat si interes si de asemenea prietenului Radu care a reusit sa dea de cap instalatiei electrice la aceasta masina.

 

Ca un rezumat, costurile au depasit asteptarile mele si se invart in jurul sumei de 1300€, in conditile in care farurile au fost sh, iar celelalte piese(modul frm 3, stopuri led, comutator lumini, drosere faruri si becuri) au fost noi.

 

Dar nu imi pare rau ca am facut acest retrofit chiar daca bugetul a fost depasit, s-a schimbat aspectul si mai ales ca pe timp de noapte este diferenta radicala.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

daca voi avea vreodata vreun accident Casco nu iti va deconta Orion , ci far OEM.

 

Te ai interesat in prealabil la asigurator cum stau lucrurile? Vor verifica cu ce dotari a venit masina din fabrica. As spune ca vor deconta far halogen. Ai cumva facturi pentru tot ansamblul montat ? Astia se leaga de orice ca sa nu plateasca, mai ales cand vorbim de peste 1000 eur pentru un far nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Te ai interesat in prealabil la asigurator cum stau lucrurile? Vor verifica cu ce dotari a venit masina din fabrica. As spune ca vor deconta far halogen. Ai cumva facturi pentru tot ansamblul montat ? Astia se leaga de orice ca sa nu plateasca, mai ales cand vorbim de peste 1000 eur pentru un far nou.

 

Cand am spus OEM, m-am referit exact la ce spui tu, adica farurile halogen cu care a venit masina din fabrica, pentru aditionale (faruri, jante,etc ) platesc in plus polita.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut.

Este cineva in Cluj care ar sti/vrea sa imi faca si mie activarea din soft a optiunii de xenon? Am reusit sa adun toate piesele necesare unui retrofit xenon OEM, partea harware e gata, dar mai am nevoie de partea software.

Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salutare, am citit cu sufletul la gura topicul asta si m-am bucurat ca s-a rezolvat cu bine intr-un final. As avea o problema similara la E60 (2005). Am faruri halogen si as dori sa imi schimb farurile cu unele cu lupa si xenon (dynamic daca nu ma insel). Vreau sa imi spuneti daca mufele existente se vor potrivi sau daca imi trebuie alt modul de lumini. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut.

Tocmai am reusit si eu sa completez retrofit de la halogen cu FRM2 la OEM xenon/led cu FRM3. Retrofitul este complet in sensul ca am pus totul original inclusiv senzori de nivel de pe brate. Eu am folosit retrofit wire kitul original deci nu am facut nimic "nenatural" la instalatia electrica. Farurile, stopurile spate LED, modulul FRM3 si senzorii de nivel au fost second, iar ballasturile, becurile si wire kitul noi. Costul total sa ridicat pe la 550-600 euro.

As mai avea nevoie de instalatia de spalare a faruruilor dar m-am cam plictisit si nu cred ca o sa o mai adaug.

Daca sunt doritori in Cluj pot oferi suport.

Edited by ovi2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.