Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

  • 2 months later...

Dupa cateva click-uri, m-am inverzit cand am aflat valoarea taxei : 6781.33 (euro, nu mere).

Inarmat cu rabdare si calm, am parcurs topicul in cauza.

Daca am priceput bine, in linii mari ar fi urmatoiarele:

-o inscriu pe firma bulgara, nu PF.

-asigurarea si itp-ul se poate face si in Ro (intrebarea mea e daca se pot face si in alte state membre UE).

-in cativa ani vreau sa o revand: presupun ca pot oricand sa o scot de pe bulgarica si sa ii pun nr rosii romanesti. Sau nu?

Link to comment
Share on other sites

daca vei vrea sa o vinzi ai nevoie de firma respectiva sa iti dea factura, sa iti puna stampila pe factura etc. daca gasesti pe cineva de incredere nu ar trebui sa fie nici o problema, dar din pacate sa gasesti pe cineva de incredere e problema principala.

 

itp-ul se poate face in romania dar este valabil doar in romania. nu poti iesi din tara. in alte tari nu este nimic similar adica sa faci in italia itp-ul sau chestii de genul asta.

asigurarea se poate face dar trebuie sa ai mare grija sa fie valabila. se fac multe smecherii cu masinile de bulgaria. "intermediarii" iti iau banii pe rca si iti dau una la imprimanta fara nici o acoperire valabila. la fel si cu itp-ul bulgaresc. le dai masina sa o duca la itp dar ei de fapt iti dau doar o hartie falsa

si opresc banii.

Link to comment
Share on other sites

daca vei vrea sa o vinzi ai nevoie de firma respectiva sa iti dea factura, sa iti puna stampila pe factura etc. daca gasesti pe cineva de incredere nu ar trebui sa fie nici o problema, dar din pacate sa gasesti pe cineva de incredere e problema principala.

 

itp-ul se poate face in romania dar este valabil doar in romania. nu poti iesi din tara. in alte tari nu este nimic similar adica sa faci in italia itp-ul sau chestii de genul asta.

asigurarea se poate face dar trebuie sa ai mare grija sa fie valabila. se fac multe smecherii cu masinile de bulgaria. "intermediarii" iti iau banii pe rca si iti dau una la imprimanta fara nici o acoperire valabila. la fel si cu itp-ul bulgaresc. le dai masina sa o duca la itp dar ei de fapt iti dau doar o hartie falsa

si opresc banii.

 

 

Cosmin, ai avut vre-o masina inmariculata pe firma in Bg? Daca da, cu siguranta, stii ca ti se ofera un cvc si o procura prin care poti dispune de masina dupa propriul plac, inclusiv sa o vinzi. Daca colaborezi cu o firma ok, eventual una ce are sediul aproape de Rar-ul bulgaresc, nu trebuie sa iti faci probleme, totul decurge ok.

In perioada cand se schimba softul la Rar-ul bulgaresc, eu le-am lasat masina 2 zile si dupa ce s-au scurs cele doua zile am gasit-o inmatriculata contra sumei de 400 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.