Jump to content

Timbru de poluare


romyk

Recommended Posts

Salut am si eu o intrebare poate mai este cineva in situatia mea,anul trecut mi am cumparat un bmw 318i din 93 fiind adus din Germania a trebuit sa l inmatriculez am mai scos doua numere rosii la care mai avem dreptul pentru ca unul a fost scos de proprietarul anterior iam facut Rar ul dar cand sa o inmatriculez cand am mers la finante taxa era destul de mare si nu mi am permis sa platesc atat ,atunci am apelat la un avocat dand statul in judecata cum au facuto multi si si au inmatriculat masinile am dus actele necesare iar avocatul a facut un dosar si la depus la judecatorie pe data de 17 ian ac.surpriza termenul mi la dat tocmai in septembrie pe 24 asa ca am apelat bla vocat din nou ,a facut o cerere in numele meu pentru a aduce termenul mai aproape mi a zis ca sedinta pentru a aduce termenul mai aproape va fi pe 26 februarie adica la sfarsitul lunii acesteea si dupa 28 pot afla cat de aproape mi a mutat termenul acum intrebare mea este daca de pe 15 martie intra in vigoare legea cu timbrul de poluare eu voi mai avea castig de cauza?

am dat 15 mil la avocat de asta as vrea sa stiu daca taxa veche e una si aceeasi cu timbrul de poluare daca am de castigat din proces sau ce o sa se intample?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Te-a rupt avocatu ala. Cum dracu sa iti ia 15 milioane pe o chestie care o poti face singur pana la urma. Mare hot.

 

Indiferent daca intra in vigoare timbrul de mediu, in ordonanta spune clar ca nu se aplica in cazul actiunilor juridice aflate in desfasurare. Si daca aveai termen peste un an, tu tot iti inmatriculai masina fara nici o taxa.

Link to comment
Share on other sites

Te-a rupt avocatu ala. Cum dracu sa iti ia 15 milioane pe o chestie care o poti face singur pana la urma. Mare hot.

 

Indiferent daca intra in vigoare timbrul de mediu, in ordonanta spune clar ca nu se aplica in cazul actiunilor juridice aflate in desfasurare. Si daca aveai termen peste un an, tu tot iti inmatriculai masina fara nici o taxa.

+1 cum sa ii dai ma 15 mil ? mai puneai inca 15 si plateai taxa

Link to comment
Share on other sites

+1 cum sa ii dai ma 15 mil ? mai puneai inca 15 si plateai taxa

 

Dap de unde sa stiu ce legi dau guvernantii nostri peste noapte,eu am inceput de anul trecut cu actele si cu dosarul...

 

Te-a rupt avocatu ala. Cum dracu sa iti ia 15 milioane pe o chestie care o poti face singur pana la urma. Mare hot.

 

Indiferent daca intra in vigoare timbrul de mediu, in ordonanta spune clar ca nu se aplica in cazul actiunilor juridice aflate in desfasurare. Si daca aveai termen peste un an, tu tot iti inmatriculai masina fara nici o taxa.

Pai masina e adusa din Germania si nu e inmatriculata pe Ro si ca sa nu platesc taxa de poluare am dat in judecata statul cum puteam sa o fac fara avocat si sunt avocati care iau si 20 de mil onorariu.Cum puteam sa o inmatriculez fara nici un ban cand mi a calculat taxa la finante peste 100 mil de lei vechi si de asta am apelat la avocat ca sa nu platesc taxa si dupa aia sa o recuperez de la ei .

Link to comment
Share on other sites

wlf sti vb aia nu e fraier ala care cere ....

Ai grija la cum vb.te rog eu nu te am jignit,am zis sunt care cer si 20 de mil.nu am gasit mai ieftin ce vroiai sa fac???

 

Eu am dat exact 500 lei, gasisem si mai ieftin chiar, insa avocata imi era prietena de familie si nu mi-a parut rau ca am dat mai mult.

Cat a durat procesul?

Link to comment
Share on other sites

Ai grija la cum vb.te rog eu nu te am jignit,am zis sunt care cer si 20 de mil.nu am gasit mai ieftin ce vroiai sa fac???

 

 

Cat a durat procesul?

scz daca te ai simtit jignit nu asta am vrut sa zic ,probl este ca trebuia sa cauti si tu mai mult ,sa intrebi lumea,eu nu te am facut fraier pe tn,dureaza cateva luni deobicei

Link to comment
Share on other sites

scz daca te ai simtit jignit nu asta am vrut sa zic ,probl este ca trebuia sa cauti si tu mai mult ,sa intrebi lumea,eu nu te am facut fraier pe tn,dureaza cateva luni deobicei

Pai asa rezulta din spusele tale,na mii iuda ca am dat si bani multi si acum cu timbrul asta nush daca o mai avea vreo reactie procesul meu impotriva statului roman,am cautat eu sunt din Iasi nu gasesti mai ieftin m am intalnit cu cineva la inmatriculari care a zis ca lui ia cerut avocatul 20 de mil pentru acelasi proces,insa mie mi a zis avocata ca daca castig procesul banii astia mi i restituie statul,adik mi i da inapoi acum nush vom trai si vom vedea ce so intampla dupa 28 februarie ca atunci aflu noul termen.

Link to comment
Share on other sites

Pai asa rezulta din spusele tale,na mii iuda ca am dat si bani multi si acum cu timbrul asta nush daca o mai avea vreo reactie procesul meu impotriva statului roman,am cautat eu sunt din Iasi nu gasesti mai ieftin m am intalnit cu cineva la inmatriculari care a zis ca lui ia cerut avocatul 20 de mil pentru acelasi proces,insa mie mi a zis avocata ca daca castig procesul banii astia mi i restituie statul,adik mi i da inapoi acum nush vom trai si vom vedea ce so intampla dupa 28 februarie ca atunci aflu noul termen.

oricum eu iti doresc succes,dar daca platesti pe taxa veche ,iti recuperezi banii fara probleme

Link to comment
Share on other sites

Daca ceri cheltuieli de judecata, cu siguranta iti iei banii inapoi, insa astia de la politie vor face recurs, sunt obligati am inteles, atunci cand se cer cheltuieli. Si asta va mai prelungi procesul. Eu n-am cerut cheltuieli ca sa nu mai stau dupa ei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.