Jump to content

Recommended Posts

vanessa e la puscarie parca si nu are acces la net.

 

Mergi bai nene la un service, de obicei constatarile sunt gratis. Cine crezi ca iti poate spune ce iti bate tie la masina... doar asa de amorul artei sa insiram cauze ?

Link to comment
Share on other sites

Totusi: bucsi, caseta?

 

pai si daca le luam la rand, ajuta la ceva ?

 

bine, pivoti, brate inferioare, brate superioare, flanse amortizor, de ce nu ?

 

care ghiceste primeste ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un astfel de zgomot infundat si era de la amortizoarele fata. Unul era curs aproape de tot, iar celalalt cam jumatate. In combinatie intrase si o bieleta antiruliu care avea garniturile duse. Amortizoarele le poti verifica si tu. Te lasi pe masina cat poti de tare in dreptul rotii, ii dai drumul si vezi daca face balans. Daca ai amortizorul bun, dupa ce se intinde trebuie sa se opreasca. Daca se tine mai mult in arc, se balangane sus-jos. Mai poti incerca si la limitatoarele de viteza, trecand peste ele cu 5-10 kmh si tot asa vezi daca masina sta pe pozitie dupa ce treci de ele, sau face balans.

Bineinteles, cum au zis si colegii, la un service poti vedea mai exact care poate fi problema. Acum depinde unde te duci, unde sa nu fie nevoie sa citesti tu inainte manualul de service.

Edited by AngelHeart
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un astfel de zgomot infundat si era de la amortizoarele fata. Unul era curs aproape de tot, iar celalalt cam jumatate. In combinatie intrase si o bieleta antiruliu care avea garniturile duse. Amortizoarele le poti verifica si tu. Te lasi pe masina cat poti de tare in dreptul rotii, ii dai drumul si vezi daca face balans. Daca ai amortizorul bun, dupa ce se intinde trebuie sa se opreasca. Daca se tine mai mult in arc, se balangane sus-jos. Mai poti incerca si la limitatoarele de viteza, trecand peste ele cu 5-10 kmh si tot asa vezi daca masina sta pe pozitie dupa ce treci de ele, sau face balans.

Bineinteles, cum au zis si colegii, la un service poti vedea mai exact care poate fi problema. Acum depinde unde te duci, unde sa nu fie nevoie sa citesti tu inainte manualul de service.

 

Ms.

Astfel de pareri ma gandeam ca primesc nu comentarii ca cele de sus.

Link to comment
Share on other sites

La mine sursa bataii a fost o bieleta antiruliu. Iar zgomotul se auzea mai ales cand treceam peste linii de tramvai sau cand dadeam in gropi cu rotile bracate. Si in plus mai aveam si senzatia de "barca" atunci cand treceam peste portiuni de drum valurit.

Acum no offence da cum ai de gand sa actionezi? Faci un sumar cu toate cauzele posibile enumerate aici si le elimini incepand cu cea mai ieftina pana dispare zgomotul? O constatare in service nu costa mai mult de 50-70 ron avand in vedere ca trebuie doar sa ridice masina pe elevator si sa traga putin de roti. Macar stii exact unde e problema.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am un bmw e90 318dA si mi se aude pe fata un zgomot cand dau in gropi.Nu se aude fier pe fier sau ceva de genu doar zgomot infundat nu stiu cum sa-i zic.

 

 

Nu mai da in gropi de acu'. Problem solved.

 

 

BOAC! WUX rezolva tot. :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

pai si daca le luam la rand, ajuta la ceva ?

 

bine, pivoti, brate inferioare, brate superioare, flanse amortizor, de ce nu ?

 

care ghiceste primeste ceva ?

cate din cele enumerate de tine mai sus se pot constata la ITP? mie mi-au spus ca masina este ok din punctul lor de vedere insa troncane pe fata la denivelari. ma gandesc la flanse, insa e bine sa mai si intrebi... pareri?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.