Jump to content

OBC - On Bord Computer E46


Myx

Recommended Posts

Replica ii era adresata lui CC23298.

 

Este posibil sa fie nevoie de cabluri pentru unele masini mai vechi.

 

Este doar posibil, nu si adevarat ceea ce spui. Masina mea este fabricata in 2000, dar am vazut BC OEM (nu retrofit) pe E46 din 99. Pur si simplu, masina mea a fost dotata cu maneta simpla si de aceea nu i s-a pus cablajul pentru BC din fabricatie. Ulterior, am pus eu kitul retrofit si a fost nevoie de cablajul adecvat. Ceea ce mi s-a parut ciudat este ca acel kit a venit si cu un senzor de temp exterioara, ceea ce masina mea avea OEM. L-am pastrat ca spare.

 

Acum, cu sau fara cablaj, mi se pare ilogic sa fie plug'n'play. Oricum, computerului trebuie sa "ii spuna" cineva.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
Replica ii era adresata lui CC23298.

 

Este posibil sa fie nevoie de cabluri pentru unele masini mai vechi.

 

Este doar posibil, nu si adevarat ceea ce spui. Masina mea este fabricata in 2000, dar am vazut BC OEM (nu retrofit) pe E46 din 99. Pur si simplu, masina mea a fost dotata cu maneta simpla si de aceea nu i s-a pus cablajul pentru BC din fabricatie. Ulterior, am pus eu kitul retrofit si a fost nevoie de cablajul adecvat. Ceea ce mi s-a parut ciudat este ca acel kit a venit si cu un senzor de temp exterioara, ceea ce masina mea avea OEM. L-am pastrat ca spare.

 

Acum, cu sau fara cablaj, mi se pare ilogic sa fie plug'n'play. Oricum, computerului trebuie sa "ii spuna" cineva.

 

salut,

 

ma intereseaza pe mine senzorul de temperatura exterioara.

e' de vanzare.

de asemenea, ma intereseaza si maneta care ai achizitionat-o tu, cea pt obc.

de unde ai luat-o si cat costa?

ma poti suna pe 0721.303.707

 

multumesc,

sorin

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pai ce mare lucru? nu se resofteaza nimic...

softul masinii ramane acelasi, doar ca se activeaza inca o functie, pentru a-ti afisa niste informatii pe care de altfel le aveai deja, dar trebuia sa folosesti butoanele de pe cadranele kilometrajului pentru a le citi...

nu e nici scumpa procedura.

daca un service autorizat BMW nu face asa ceva, e bine sa va feriti si in continuare de el...

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu la Filaret pentru montaj si activat BC.

Programarea s-a facut pentru a doua zi, pe deviz au trecut 1.75 ore, 198 RON.

Maneta o aveam de 2 luni in torpedo, cumparata de la 3expert; daca aveam maneta montata, activarea costa 80 RON.

Activarea dureaza 5 min si nu se umbla la nici un soft, la fel cum a zis si b50xxl, BC ul este in dotarea masinii dar trebuie activat.

Edited by barry
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu la Filaret pentru montaj si activat BC.

Programarea s-a facut pentru a doua zi, pe deviz au trecut 1.75 ore, 198 RON.

Maneta o aveam de 2 luni in torpedo, cumparata de la 3expert; daca aveam maneta montata, activarea costa 80 RON.

Activarea dureaza 5 min si nu se umbla la nici un soft, la fel cum a zis si b50xxl, BC ul este in dotarea masinii dar trebuie activat.

da, e foarte important pentru reducerea costurilor operatiunii sa ai maneta schimbata deja...

doar ca ai vazut ca nu e chiar simplu de schimbat... trebuie scos airbagul, apoi volanul, carcasele si abia atunci poti umbla linistit la semnalizator. mare inginerie nu e, iti trebuie doar scule, ceva cunostinte despre surubelnite si curaj...

activarea e floare la ureche.

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Stii ce ar trebui sa faci? Sa folosesti functia search :twoup:

S-a mai discutat de multe ori. Tre sa-ti cumperi maneta cu BC si sa mergi la un service (Filaret, AB, etc) sa ti-o activeze (din soft). Ai grija ca s-ar putea ca la unele service-uri sa nu-ti activeze maneta daca nu o cumperi de la ei. Costul este de la 300 la 800 lei.

Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat de curand un bmw 316 i din 11/1999 fara bord computer si as vrea sa-i pun aceasta optiune. Ce ar trebui sa fac? Stiu ca este necesara maneta de semnalizare cu BC, dar mai departe......?

 

 

salut .acum 2 zile am fost eu cu masina "bmw 318i" 1999 la reprezentanta sa`mi activez computeru , eu am maneca cu BC insa nu imi arata, cei de acolo mi`au spuc ca nu imi arata deoarece am casetofonu schimbat pe masina, adica nu este cel original si din acest motiv nu`mi mia arata nici in bord, nu prea cred dar na ,, e reprezentanta doar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.