Jump to content

Credeti ca se face upgrade la dublu climatronic la E60 ?


white_shark

Recommended Posts

Salutare colegilor , as vrea sa schimb si eu panoul de clima la E60-ul meu si sa ii pun panoul acela cu dubluclimatronic si cu butoanele rotunde cu led-uri , am atasat si o poza mai jos .

Nu stiu daca se potrivesc mufele de la cel actual la cel dublu , daca trebuie vreo codare , retrofit ceva ... Am vazut ca la DIY sunt baieti ambtiosi care fac transformari uimitoare asa ca va rog putin ajutor ...

Multumesc anticipat !

post-52900-0-65657300-1361877581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Am facut eu retrofitul in vara. Cred ca am pus si poze pe undeva pe forum. Pentru a functiona corect exceptand controlul pe doua zone (va functiona la fel stanga dreapta) ai nevoie de panou, senzor solar, senzor de umiditate, mufe diferite, NCS expert pentru codari, si ceva cunostinte tehnice. Daca ai totul pregatit probabil termini in 3-4 ore daca nu ai mai desfacut.

Pentru cineva care stie exact ce face probabil termina in 2 ore.

 

deci ai nevoie de alte mufe cu siguranta.

 

costuri - 100 euro panoul, 56 de lei mufele, si 29 euro senzorul solar cu tot cu grila.

manopera si codare facute de mine.

 

Daca merita sau nu tu stii.

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Am facut eu retrofitul in vara. Cred ca am pus si poze pe undeva pe forum. Pentru a functiona corect exceptand controlul pe doua zone (va functiona la fel stanga dreapta) ai nevoie de panou, senzor solar, senzor de umiditate, mufe diferite, NCS expert pentru codari, si ceva cunostinte tehnice. Daca ai totul pregatit probabil termini in 3-4 ore daca nu ai mai desfacut.

Pentru cineva care stie exact ce face probabil termina in 2 ore.

 

deci ai nevoie de alte mufe cu siguranta.

 

costuri - 100 euro panoul, 56 de lei mufele, si 29 euro senzorul solar cu tot cu grila.

manopera si codare facute de mine.

 

Daca merita sau nu tu stii.

Salut, daca vin la mare vara asta si am piesele, ma ajuti cu retrofitul? Lasa un pm cu pretul manoperei te rog. Multumesc

 

eu am inlocuit doar butoanele de aragar cu rotitele si sunt super multumit, arat destul de bine

Ai inlocuit doar butoanele? Si functioneaza? Se aprind ledurile? Ai schimbat mufele?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
acolo are climatronic si scoate unitatea din bord. eu intreb doar butoanele de la climatic, nu climatronic, butoanele alea de lumea le zice de aragaz, cum se scot? cele din partea de sus din poza primei postari. Edited by aranza
Link to comment
Share on other sites

initiatorul topicului cauta info despre trecerea de la clima manuala la climatronic. eu doar intreb cum ies butoanele rotunde de la clima manuala, vedeam cineva mai sus ca a schimbat doar butoanele. clima asta care e acu, manuala, nu e chiar departe de climatronic. climatronicul ala e ok daca se face treaba pana la capat, cu clima pe 2 zone, asa doar sa inlocuiesc panoul si sa-l fac functional nu e mare diferenta, care face modificarea o face pt aspect. eu pt aspect vreau sa-i schimb doar butoanele, cu unele rotunde, sa nu mai fie butoane de aragaz.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.