Jump to content

BMW X1 Probleme si numar de Km


MariusFR

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...

Salutare!

Am un X1, 2.0, 177 cp. Ieri am mers pe un drum care era in reparatii, am mers cativa km cu viteza 2. Dupa un timp mi s-a aprins la bord martorul acela galben motor, jumate plin, jumate gol. Dupa ce am scapat de drumul cu gropi, am mers mai sport cu masina si apoi a disparut singura acea eroare. Mentionez ca am mai avut eroarea asta si in trecut, la fel dispare si apare singura. Data trecuta cand am fost la service si am verificat-o cu testerul mi-au zis ca ar fi ceva pe la evacuare, EGR, nu stiu ce valva.

Ce parere aveti?

Edited by BonJovi
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Ce imi puteti spune despre noul model BMX X1 F48 18d sDrive cu noul motor B47U?

Sufera de aceeasi problema cu lantul de distributie ca si motorul N47?

 

Masina este fabricata in 06.2016, rulata in Olanda, service doar in reprezentanta BMW Rotterdam, istoric curat, 107.000 km garantati si inscrisi pe factura.

Ce alte sfaturi imi puteti da vis-a-vis de aceasta masina?

 

Stie cineva ce semnifica exact simbolurile din imaginea atasata?

Apar in istoricul de service primit de la vanzator.

 

Va multumesc anticipat.

 

Stefan

post-88619-0-76041600-1524295417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Ce imi puteti spune despre noul model BMX X1 F48 18d sDrive cu noul motor B47U?

Sufera de aceeasi problema cu lantul de distributie ca si motorul N47?

 

Masina este fabricata in 06.2016, rulata in Olanda, service doar in reprezentanta BMW Rotterdam, istoric curat, 107.000 km garantati si inscrisi pe factura.

Ce alte sfaturi imi puteti da vis-a-vis de aceasta masina?

 

Stie cineva ce semnifica exact simbolurile din imaginea atasata?

Apar in istoricul de service primit de la vanzator.

 

Va multumesc anticipat.

 

 

 

Stefan

 

 

Salut, simbolurile alea din cate vad, desi nu e prea ok imaginea, sunt de la placute frana, spate, ulei, o revizie si atentie!!! Cred ca are si de la filtru de particule! Iar asta e una din cele mai scumpe piese de la masina! In jur de 1500 euro! De motor, nu stiu ce detalii sa iti dau ca nu cunosc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Are servo :))

 

Am observat si eu directia greoaie la anumite modele - 18D mai ales. Nu mai retin ce optiunea lipsea pe acele modele, dar directia mergea foarte greu.

 

Eu am 23D si directia merge usor. Bine, in general directia la BMW merge mai greu decat la Audi sau Mercedes, dar e mai bine pt "feeling" sportiv.

 

La a mea X1 23D cu XDrive, cutie automata, 2012, 74.000 km, luata de noua am constatat urmatoarele:

 

Pro:

- directie f precisa;

- motor si cutie cu raspuns bun si foarte puternica;

- sistem Xdrive f bun;

- fiabilitate la mecanica, in special la articulatii si brate (nu am schimbat nimic pana acum - ceea ce cu anvelope runflat si drumurile noastre e un miracol;

- suspensie si articulatii care ajuta masina sa ramana "infipta" in orice viraj;

- centru de greutate jos (nu simti body roll ca la X3 sau X5 de exemplu);

- sistem navigatie f bun, cu conditia sa iti actualizezi hartile periodic.

 

Cons:

- finisaje interioare foarte proaste. am fost in garantie de minim 10 ori pentru sunete in interior. S-au chinuit baietii, dar sunt proaste materialele, prea mult nu au ce face;

- treapta a 6-a mult prea scurta. O fi bine pt modelele 18d cu doar 143 CP dar la ai mei 204 CP nu era nevoie. Rezultatul este consum ridicat in regim de autostrada de 140 km pt ca regimul de turatie la aceasta viteza este de 3000 RPM, consum de cca. 7,5 l/%.

- sonorizare deplorabila. Nu ma deranjeaza prea tare, nu mai sunt la varsta la care sa imi placa sa bubuie boxele dar din cand in cand, cand imi place o melodie, regret vechea masina.

 

Repet, masina e fiabila overall, dar eu am schimbat uleiul la 15.000 km nu la 30.000 km cum recomanda BMW. La 100.000 km voi schimba si uleiul la cutia automata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
Buna am și ei ĂŽntrebare am un BMWX1xdrive 200disel E 84 sport ce ulei de motor sa folosesc , Ca uleiul care ĂŽl are acum numi place cum merge Care este cel mai bun ? In rest mașina este ok ĂŽmi place cum merge .ĂncĂŁ o ĂŽntrebare se schimba uleiul de la cutia de viteze , mașina este automata Edited by Ramona Marina
Link to comment
Share on other sites

Pune ulei Castrol 5W30 full syntethetic long life ll 04 si nu ai treaba cu ea. Da, uleiul la cutie se schimba cu ZF, uite aici un kit revizie https://www.emag.ro/pachet-revizie-cutie-viteze-automata-zf-8-trepte-bmw-24118612901/pd/DHXX1JBBM/?ref=hdr-favorite_products . Manopera nu are voie sa coste mai mult de 300 ron. Vezi ca uleiul la cutie trebuie sa se schimbe la temperatura de 45-48 de grade parca. Cei care fac aceste schimburi trebuie sa stie ce si cum! Spor la treaba!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor!

De curand mi-am achizitionat un X1 F48 1.5 diesel. Este motorul in 3 pistoane. Masina are 128000 km. As dori sa stiu daca trebuie sa iau in calcul vreo cheltuiala in viitorul apropiat tinand cont de numarul de km pe care il are masina. Referitor la motor, ce fel de distributie are, pe lant? Si ce fel de ulei sa pun in el? Din ce am citit pe net cica este ok daca ii pun BMW Twin Power Turbo 5w-30 long-life.

Va multumesc si va astept cu raspunsuri!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.