Jump to content

ce tip cauciucuri folositi la seria 5?


zahei

Recommended Posts

Sunt curios, ce combinatie de cauciucuri folositi la seria 5 din dotare? folositi mai late pe spate sau toate 4 identice? de ce?

 

Nu stiu inca ce fel de cauciucuri de vara sa cumpar la E60 (si aici nu ma refer la marca). pe janta de 16 sau 17 (mai mare nu intra in discutie, avem drumuri prea proaste pentru talon mic)? 225 pe fata si 235/245 pe spate? 245 pe toate 4?

 

Asadar voi ce folositi si pentru ce motive?

Link to comment
Share on other sites

tocmai de-aia, veniti fiecare si spuneti ce setup aveti si de ce l-ati ales. eu deocamdata am jante stock de aliaj de 16", dar cochetez cu ideea sa le incalt cu roti de iarna cu talon mare gen 225/55/16 si pentru vara sa incalt alt rand de jante. incerc sa ma hotarasc.
Link to comment
Share on other sites

tocmai de-aia, veniti fiecare si spuneti ce setup aveti si de ce l-ati ales. eu deocamdata am jante stock de aliaj de 16", dar cochetez cu ideea sa le incalt cu roti de iarna cu talon mare gen 225/55/16 si pentru vara sa incalt alt rand de jante. incerc sa ma hotarasc.

 

Lasa de iarna astea pe 16 atunci, cu 225/55/16 si pune pe vara daca vrei pe 17" ori 225/50/17, ori 245/45/17, depinde ce latime o sa aiba jantele.. 8j si poti pune linistit 245/45/17....

 

Eu pe iarna am 225/50/17 iar pe vara am pe 18" 245/40/18

Link to comment
Share on other sites

are cineva informatii la prima mana despre diferenta de zgomot si consum intre cauciucurile de 225 si 245? demarajul nu e o prioritate, pentru asta exista motociclete :)

Conteaza mult prea mult producatorul, modelul, gradul de uzura..pentru a-ti putea forma o idee elocventa. Cel mai bine citesti pe net review-uri de gume si te elucidezi :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

cauciucurile mai late sunt predispuse la tramlining, daca nu trebuie musai 245 as merge pe 225 in Romania, si jante de cel mult 17 avand in vedere ce de gropani sunt ..

daca partea estetica e mai importanta, pui ce vrei cata vreme dimensiunea e conforma cu ce ai pe stalp...

Link to comment
Share on other sites

pe stalp sunt o groaza de optiuni :)

 

 

vreun motiv practic pentru care preferi cauciucuri mai late pe spate?

Un motiv foarte logic ar fi ca are jante mai late pe spate decat pe fata - gen 8.5j pe fata si 9j pe spate iar astea sunt dimensiunile recomandate pentru jantele respective.

Link to comment
Share on other sites

Un motiv foarte logic ar fi ca are jante mai late pe spate decat pe fata.

sa ai jante mai late pe spate nu e un motiv ci o consecinta, jantele sunt mai late pe spate pentru un motiv. eu incerc sa aflu motivatia fiecaruia pentru solutia aleasa, ca sa imi pot formula propria mea motivatie in cunostinta de cauza pentru alegerea pe care o voi face in cele din urma ;)

Link to comment
Share on other sites

pentru iarna am 225/50/17

vara merg pe 245/40/18 fata si 275/35/18 spate

consumul e aproape la fel, poate unde si jantele de 17 originale sunt mai grele!! decat cele de 18 care sunt OZ

 

Salut, la jantele pe 18 , cele de pe spate sunt mai late?

Link to comment
Share on other sites

la mine sunt toate 4 la fel , si am 245 fata si 275 spate

merge 100% , mam uitat pe actele de la jante

 

Merge daca sunt toate la fel, dar sa fie mai late de 8j, ca sa pui 275 pe spate.... ale tale probabil sunt de 8.5J sau mai late....

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.