Jump to content

Opinii, pareri service BMW Efficient Services


Recommended Posts

frantics.gif lol..

 

de ce?

 

e mai mare ca la baneasa? sorcerer.png

.

Ca sa iti faci o idee pret doar la piese,asta in cazul in care nu le are mai scumpe decat aici, la care se mai adauga si manopera.

Volanta

3.682,30 RON

 

Set ambreiaj

1.430,03 RON

 

Pentru revizie astea sunt preturile am cerut eu pentru masina mea.

 

Filtru ulei 80 lei

Filtru combustibil 175 lei

Filtru aer 170 lei

Filtru habitaclu 165 lei

Ulei motor 5W40 28 lei/litru

Ulei motor 5W30 35 lei/litru

 

Manopera este de 150 lei doar pentru revizie.Total revizie 950 de lei :frantics:

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Problema e la voi.

Voi vreti sa arate service-ul lux, sa fie dotat ca la reprezentanta, sa ofere factura la orice manopera, dar preturile sa fie scazute.

Cand investesti zeci de mii de euro intr-un service, clientela tintita nu sunt cei de pe forumuri care vin cu piesele lor, alegandu-le pe cele mai ieftine de la vanzatorii care au la randul lor cele mai mici preturi, iar care apoi se duc la service-ul care le ofera pretul cel mai redus pentru manopera.

Este evident ca n-am nici un motiv sa-i laud din moment ce am un atelier in acelasi domeniu, deci sunt foarte obiectiv.

Sigur ca aspectul unui service n-are nici o legatura cu serviciile oferite.

Exista service-uri care arata foarte bine, dar nu ofera servicii calitative si exista service-uri care arata modest, dar care fac treaba buna. Si viceversa.

Eticheta costa.

Edited by Ciupanezu
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai da ma, dar la e46 320d, toate filtrele (knecht) si uleiul ( 5 litri ) costa 450 lei. Pana la 950 lei cat cer ei e manopera. 500 lei manopera schimb ulei si filtre ? Preturile la piese le au mega umflate !

 

Ma rog, evident ca nu e nicio problema cu preturile cerute, doar imi manifestam sincera uimire ! Service-ul e misto iar preturile sunt ca atare !

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am primit oferta. 20 mil doar pentru manopera, Insa nu inteleg de ce se schimba si uleiul si antigelul ?

Se schimba ambele. Antigelul poti sa-l recuperezi daca vrei si nu te mai costa nimic.

 

Dar tarziu ati aflat voi de Alex...eu stiam de mai bine de 2 ani de el si atunci nici nu aveam cont pe forum.;)

Nici eu nu-mi explic cum atata lume nu l-a cunoscut sau n-a auzit de el. Mai demult credeam ca are cont si e activ pe forum dar n-a fost asa. A stat mai retras el si bine a facut. Nici n-avea nevoie de publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Pai da ma, dar la e46 320d, toate filtrele (knecht) si uleiul ( 5 litri ) costa 450 lei. Pana la 950 lei cat cer ei e manopera. 500 lei manopera schimb ulei si filtre ? Preturile la piese le au mega umflate !

 

Ma rog, evident ca nu e nicio problema cu preturile cerute, doar imi manifestam sincera uimire ! Service-ul e misto iar preturile sunt ca atare !

 

In primul rand, piesele alea sunt originale, nu sunt pe producator.

Piesele pe producator sunt mai ieftine, d-aia sunt preferate de cei mai multi clienti.

In al doilea rand, un service nu traieste din manopera ci din adaosul pe care-l pune la piese si din manopera.

E si normal sa aiba preturi comparative cu reprezentanta din moment ce folosesc piese originale pe care le cumperi de la ei.

Daca ar accepta sa vina fiecare cu piesele lui, asa cum se intampla la alte service-uri de pe forum, ar fi nevoiti sa faca evaziune la greu ca sa supravietuiasca.

Iar cand investesti atat de mult, preturile mici ies din discutie.

 

Fara sa se supere nimeni, clientii de pe forumuri sunt, in general, foarte dificili.

Vor preturi foarte mici, sa stea fix langa tine cand repari, sunt foarte neincrezatori, orice pret e prea mare.

La un service in toata regula, asa cum este acesta, asa cum sunt si altele, nu merge asa.

Nu te duci cu piesele tale pentru ca le iei mult din profit. Nu le stai in cap ca au si clienti care lasa masina sau isi vad de treaba.

Service-urile care fac bani de pe urma clientilor de pe forumuri trebuie sa faca niste compromisuri.

Eu am clienti si de pe forumuri si din alte parti.

Cei de pe forumuri incearca intotdeauna sa te invete ce sa faci pentru ca au vazut ei un DIY pe net, vor sa vina ei cu piesele pentru ca au gasit un pic mai ieftin in alta parte, vor sa te intrebe 100 de lucruri.

Nu ma deranjeaza chestiile astea pentru ca sunt la inceput, dar cei care nu vin de pe forumuri nu fac asa ceva. Aia te intreaba cat costa piesele, cat costa manopera, iar daca sunt multumiti de pret, iti lasa masina. La sfarsit se achita tot, multumesc - o zi buna! si aia e.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si cum face? Pentru clientii de pe forum da angajatii afara, nu mai taie factura, ascunde elevatoarele pe undeva?

Eu am fost la el acum ceva vreme cu un E39 530d al unui amic si am vazut ca are si doi baieti care lucreaza doar pe comenzi, poate ca unul dintre ei scrie pe forum.

Are mecanici angajati. Cum ii platesti pe toti daca faci preturi de nimic pentru forum? :)

 

Sa stii ca si chiriile tot batute in cuie sunt, salariile la fel, banii pe scule si renovari probabil ca au fost platiti de mult.

Asa ca din cauza voastra arata groaznic cele mai multe service-uri, pentru ca vreti servicii de calitate la preturi de nimic.

Unii sunt fraieri si strica piata si ofera aceste servicii, schimba placutele pe 30 de lei, piese de articulatie pe 50, iar restul service-urilor merg pe pierdere sau pe 0 sau dau faliment.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai vreau sa-ti arat ca gresesti amarnic. Nu se poate cu ..... si cu sufletul in rai.

 

De ieri(sper sa nu ma insel) acest service a devenit membru pe forum si intr-un fel ne invita la ei pt reparatii. Cum de aici poate avea foarte multi clienti, mi se pare corect sa faca o mica reducere pt a ne hotara sa mergem la ei. La cum arata service-ul si cu un mic bonus constand intr-o mica reducere a manoperei sau un anumit serviciu gratuit sunt sigur ca mult mai multi iar calca pragul.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cand stateam in Cluj, desi aveam prieten foarte bun cu service dedicat BMW, nu imi faceam reviziile la el. Exista un service care se ocupa exclusiv de revizii, unde manopera era gratis, trebuie sa existe asa ceva si in Bucuresti. Aveau pe stoc toate tipurile de uleiuri si filtre, chiar prietenul asta al meu lua ulei de cutie de la ei ca erau singurii care aveau la butoaie din alea mari. Bine, asta se intampla prin 2002-2005. Nu exista ulei din asta "original BMW" fake la 30 lei cum vand acum toate service-urile, pe vremea aia am inceput cu Pennzoil apoi mai tarziu cu Castrol.

 

Ce vruiam sa spun cu asta. Ca nu m-as duce la un service de genul celui lui Alex.teile pentru o revizie, ca o revizie e in stare sa o faca oricine. Dar m-as duce cu mai mare incredere pentru o lucrare complicata ca acea schimbare de distributie la N47, n-as avea curaj sa las motorul pe mana unui service mai de cartier, fara experienta.

Edited by WLF
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca piesele sunt originale nu e deloc exagerat!

Ba e chiar foarte mega exagerat eu imi fac revizia cu piese originale cu 746 de lei. Si la bimmer-service e 840 si tot mult mi se pare.

 

Si care ar fi diferenta intre un filtru Mann si unul original ? Calitativ vorbind ? Cu filtre Mann plus ulei nu sari de 550 lei doar piesele la e46. SI tot e cale lunga pana la cei 950 lei ceruti ! Sa fim seriosi !

+1 cu 500 de lei imi fac revizia de 2 ani cu filtre MANN si Ulei Castrol EDGE 5W40 LL04

 

La un calacul simplu cu 950 imi fac revizia de 2 ori si filtre OE tot de MANN sunt facute.

 

PS: manopera o fac eu si daca as lasa mecanicul mi-ar lua 80 de lei dar imi palce sa lucrez singur unde ma pricep bineinteles.

Link to comment
Share on other sites

De ieri(sper sa nu ma insel) acest service a devenit membru pe forum si intr-un fel ne invita la ei pt reparatii. Cum de aici poate avea foarte multi clienti, mi se pare corect sa faca o mica reducere pt a ne hotara sa mergem la ei. La cum arata service-ul si cu un mic bonus constand intr-o mica reducere a manoperei sau un anumit serviciu gratuit sunt sigur ca mult mai multi iar calca pragul.

Service-ul e de multa vreme.

 

O mica reducere nu cred ca e suficienta.

 

Eu ma lovesc de chestiile astea zi de zi, stiu ce spun.

 

Voi vreti ieftin si bun. Asta nu prea se poate.

 

Am avut chiar si client caruia i-am reparat cutia automata si care mi-a zis ca el vrea sa iasa ieftin, ca daca vreau pot sa-i pun cele mai ieftine piese ca sa tina macar 5000 km pentru ca oricum o vinde, da-o dreacu'.

Normal ca n-am facut asa ceva, dar asta ca un exemplu.

Am clienti care vin la constatari cu masinile daramate. Amortizoare sparte, n probleme.

In general repara cate ceva, lucruri minore si care costa putin si problemele grave le lasa asa.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.