Jump to content

Opinii, pareri service BMW Efficient Services


Recommended Posts

 

Pentru revizie astea sunt preturile am cerut eu pentru masina mea.

 

Filtru ulei 80 lei

Filtru combustibil 175 lei

Filtru aer 170 lei

Filtru habitaclu 165 lei

Ulei motor 5W40 28 lei/litru

Ulei motor 5W30 35 lei/litru

 

Manopera este de 150 lei doar pentru revizie.Total revizie 950 de lei :frantics:

@KIP manopera e 150 ron la revizie.restul preturilor banuiesc ca sunt ca la Dan sau Bavaria

@Butzy manopera la bimmer-service e 130 vad,probabil ca mai sunt diferente din preturi piese.

asa ca idee la un amic manopera de revizie e 100 lei sau 80 daca nu schimbi filtrul de combustibil manopera la reprezentanta e 400 ron parca.Pe de alta parte serviceul acesta arata mult mai bine decat serviceul amicului sau decat ce am vazut la alti baieti de aici de pe forum si da treburile astea se platesc,altfel cine se uita la bani il astept sa faca revizia la mine in curte :)

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Dragilor, sunt cativa colegi mecanici pe acest forum care si-au dovedit calitatile. Fiecare este liber sa mearga in ce service doreste, insa eu unul n-as plati mai mult pt aceleasi servicii pe care le poti avea si intr-un service de "cartier".Numai multumit sa fii de rezultat. Numai bine.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ba e chiar foarte mega exagerat eu imi fac revizia cu piese originale cu 746 de lei.Si la bimmer-service e 840 si tot mult mi se pare.

 

 

+1 cu 500 de lei imi fac revizia de 2 ani cu filtre MANN si Ulei Castrol EDGE 5W40 LL04

 

La un calacul simplu cu 950 imi fac revizia de 2 ori si filtre OE tot de MANN sunt facute.

 

PS: manopera o fac eu si daca as lasa mecanicul mi-ar lua 80 de lei dar imi palce sa lucrez singur unde ma pricep bineinteles.

Nu e chiar foarte mega exagerat. Diferenta de la 950 la 840 de lei e de doar 110 lei. Nu m-as uita la diferenta asta daca service-ul imi inspira incredere chiar si pentru o revizie! Mai vroiam sa spun ceva, o parte din diferenta de la 950 la 840 mai poate fi data si de filtrul de polen cu carbon activ care costa aproape dublu fata de cel normal din cate stiu. Acum nu stiu cine foloseste ce fel de filtru dar poate fi o explicatie si in cazul asta s-ar mai reduce diferenta!

Link to comment
Share on other sites

Hai ma Butzy las-o naibii de revizie...de parca asta ar fi cea mai mare grija si problema...schimbul uleiului si filtrelor. Nu-ti da si cu virgula cand le aduni? :)

Eu nu pot decat sa ii urez mult succes in afacere dar la 950 de lei o revizie pentru un E46 nu as trece pe acolo nici macar sa arunc o privire.

 

Nu e asta ce a mai mare grija si problema dar de banii astia imi fac revizia de 2 ori.

Link to comment
Share on other sites

Dragilor, sunt cativa colegi mecanici pe acest forum care si-au dovedit calitatile. Fiecare este liber sa mearga in ce service doreste, insa eu unul n-as plati mai mult pt aceleasi servicii pe care le poti avea si intr-un service de "cartier".Numai multumit sa fii de rezultat. Numai bine.

 

Trebuie sa fi sigur ca stie ce face acel service de "cartier". La schimbat ulei, filtre si alte maruntisuri cam toti se pricep. Insa pt lucruri mai serioase trebuie sa fi sigur ca stiu ce fac. Uita-te la mine.....intr-un service "renumit" din "comuna" mea, schimbatul a 2 bucsi compensatorii pe spate m-au dus ulterior la stricaciuni de vreo 1800RON. Cateodata "ce-i ieftin" devine foarte scump.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar foarte mega exagerat. Diferenta de la 950 la 840 de lei e de doar 110 lei. Nu m-as uita la diferenta asta daca service-ul imi inspira incredere chiar si pentru o revizie! Mai vroiam sa spun ceva, o parte din diferenta de la 950 la 840 mai poate fi data si de filtrul de polen cu carbon activ care costa aproape dublu fata de cel normal din cate stiu. Acum nu stiu cine foloseste ce fel de filtru dar poate fi o explicatie si in cazul asta s-ar mai reduce diferenta!

 

Diferenta intre filtru normal si cel cu carbon e de maxim 40 de lei.

 

Diferenta intre 950 si 840 nu e cea care trebuie luata in clacul ci diferenta intre 950 si 746 atat ma costa o revizie cu filtre si ulei original BMW

 

Aici se calculeaza ca la orice alta reprezentanta BMW din Romania uite mesajul care l-am primit pe PM.

 

Salut, preturile la manopera sunt calculate conform normativului KSD in functie de seria de caroserie.Pentru membrii forumului pretul este de 110 lei (TVA inclus) per 12 unitati de ora ( 1 ora tehnologica). Daca imi spui exact ce anume te intereseaza si seria de caroserie iti pot oferi un pret la manopera.

 

Salut, preturi dupa cum urmeaza:

 

Filtru ulei 80 lei

Filtru combustibil 175 lei

Filtru aer 170 lei

Filtru habitaclu 165 lei

Ulei motor 5W40 28 lei/litru

Ulei motor 5W30 35 lei/litru

 

Manopera este de 150 lei.

Toate reperele sunt de provenienta Original BMW disponibile imediat din stoc.Preturile includ TVA.

Operatiunile ce nu sunt uzuale ( revizii motor, revizii cutii, placute frana) manopera se calculeaza conform programului de normare KDS.O ora tehnologica este formata din 12 unitati de timp(sau AW-uri). KSD imi spune cate unitati de timp(respectiv AW-uri) sunt necesare inlocuirii kitului de ambreiaj.De exemplu pentru inlocuirea ambreiajului la masina ta KSD imi spune ca lucrare se intinde de 43 unitati de timp (AW-uri), in lei asta inseamna 400 lei.Orice nelamurire ai te rog nu ezita sa ma contactezi.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fi sigur ca stie ce face acel service de "cartier". La schimbat ulei, filtre si alte maruntisuri cam toti se pricep. Insa pt lucruri mai serioase trebuie sa fi sigur ca stiu ce fac. Uita-te la mine.....intr-un service "renumit" din "comuna" mea, schimbatul a 2 bucsi compensatorii pe spate m-au dus ulterior la stricaciuni de vreo 1800RON. Cateodata "ce-i ieftin" devine foarte scump.

 

Ai dreptate, insa trebuia sa te interesezi ceva mai bine de acel service, sau poate au comis-o doar in cazul tau.Se intampla cateodata si la case mai mari, insa mai rar.

Edited by JohnE46
Link to comment
Share on other sites

Gata, nu mai e misto service-ul daca v-a luat cu KDS si preturi ca la reprezentanta. :laugh:

Service-ul e foarte misto "FARMACIE" jos palarie dar preturile sunt pe masura mult succes inca o data ii doresc.

Link to comment
Share on other sites

toti milogii vor moka, iar daca dau un banut pe orice, atunci serviciul ala musai trebuie sa fie ireprosabil si de top. tipa insa toti despre drepturile consumatorilor de parca ar consuma ceva in afara de propriul timp care oricum nestiind sa faca nimic nu costa bani.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dorule, o iei pe aratura. Ce inseamna in conceptia ta un milog? Unu care are o masina de 4-5 mii euro si cu un salariu de 2000 lei, e milog ca nu poate plati 950 lei o revizie, adica jumatate din bugetul lui lunar?

 

Poate tu ai fi milog la valoarea ta, daca ai face nazuri la preturi, ca ti se par scumpe, dar unu de genul celui de mai sus nu poti sa il numesti milog decat daca n-ai nimic in cap.

milog e ala care doreste sa beneficieze de servicii la un anumit standard dar pe care nu le poate plati. poate alege o solutie mai ieftina, pe care si-o poate permite. la fel cu aia ce tipa ca marfurile de lux importate trebuie sa aiba preturile corelate cu salariile din romania. se rezuma la a-ti lua masina cand nu ai bani sa o intretii. cat despre aratura, imi place agricultura. tu in schimb esti obraznic.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca te hazardezi sa ma numesti obraznic, asa cum te hazardezi sa ii numesti pe unii milogi. Nu te-am jignit cu nimic, vad ca tot agresiv esti, fara motiv. Am spus ca daca tu care esti o persoana cu stare, te-ai uita la preturile astea de revizie pentru 100 lei diferenta, atunci da, te-ai putea numi milog. Dar presupun ca nu e cazul, ca umbli cu masini noi in garantie etc., nu cu masini de 5 mii de euro. De la tine de acolo de sus e greu sa te uiti la astia cu E46 presupun, care sunt niste masini ieftine, nu sunt masini de milionari.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai are omu voie sa-si spuna o parere ca e milog ! Pentru o revizie la e46 mi se par scumpi. Daca vreau preturi de reprezentanta, mi se pare logic sa ma duc la reprezentanta ! Pentru lucrari complexe da, merita mers aici, dar ptr o banala revizie, si daca ai toti banii din lume, de ce esti atat de prost sa platesti aproape dublu ? Intrebare retorica !
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de asta, nu dispretuiesc oamenii saraci, ii ajut cand pot cum pot. dispretuiesc insa imbecilii cu ifose care isi permit consideratii personale si insulte la adresa mea fara a-i fi bagat in seama sau nominalizat in vreun fel.

kip:

piata trebuie sa o cunosti, preturile nu sunt relevante decat in raport cu calitatea. te uiti ce vinde apoi cat cere. daca aia lucreaza bine (si vad ca asa spun oamenii) apoi pretul de reprezentanta e mic, pentru ca reprezentanta lucreaza prost (asa spun cel putin eu). deci la pret de reprezentanta mai bine te duci la baietii aia. in esenta daca baietii nu dau faliment si au clienti inseamna ca eu am dreptate. e un business de piata libera. nu cred ca e norrmal sa ce? sa lucreze la "milogi" ca vad ca va place termenul pe ce tarife vor sau isi pot permite ei. exagerati.

Edited by fbdcnt
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ii dau dreptate lui Pole. Astea chiar ca-s romanisme. Omul a facut topic pentru un service cu adevarat premium si s-a scris 90% despre preturi mai mari decat la un service de cartier. Pai la ce va asteptati? A zis vreun moment ca are cele mai mici preturi sau ceva similar?

 

Vi se pare scump? La revedere. Inseamna ca nu sunteti targetul pentru service-ul asta. :frantics:

Simplu. Daca e intr-adevar scump se va dovedi asta prin lipsa de clienti. Dar nu inteleg ce rost are sa trancaniti atat pe marginea preturilor. E firma lui, pune ce preturi vrea. Si sincer, pentru ce ofera nu mi se pare mult. Ca nu m-as duce acolo pentru o banala revizie, asta-i una. Poate daca as fi intr-o situatie financiara suficient de confortabila sa nu conteze diferenta de pret. Dar asta-s eu, mai sarac.... asta nu inseamna ca nu pot sa apreciez un lucru aparent bun sau ca ma apuc acum sa dau din gura ca vulpea la struguri ca sunt preturile mari.

 

 

Ai cerut o oferta, ti se par cam mari preturile. Zici "ok, nu multumesc" si GATA. Nu stai sa scrii polologhii despre starea natiunii, economia de criza, studii de piata si analize ale pretului. E penibil si ii strici omului topicul aiurea. Nu ti-a bagat mana in buzunar. Ti-a spus la ce pret iti poate oferi un serviciu... asa cum i-ai cerut sa faca.

 

 

 

 

Trist cum merg lucrurile... daca cineva vinde o chestie ieftina se gasesc expertii sa-i demonteze produsul/serviciul pentru cel mai mic defect. Daca vinde cineva o chestie buna aceiasi experti, oameni rafinati, umblati, care nu tolereaza decat ce-i mai bun pe lumea asta... incep sa cotcodaceasca de preturi ca sunt mai mari decat ce-i mai ieftin de pe piata. :rolleyes:

 

Mentalitate romaneasca de tara blocata in era pre-industriala. :getlost:

 

 

 

 

ONTOPIC: Mult noroc cu service-ul! Arata foarte bine! Sa speram ca si calitatea lucrarilor e la acelasi nivel. :goodjob:

Edited by filon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt foarte multumit de oferta facuta pentru un E36, o oferta cu nimic mai scumpa fata de service-urile de cartier, cel putin ca manopera dar si ca piese daca mergi pe OE. Oricum, nu ne obliga nimeni sa apelam la servicile unuia sau altuia.

 

Acum, e normal ca o data cu valoarea masinii sa creasca si costurile de intretinere, lucru care trebuie luat in calcul inainte de achizitionarea unei masini.

 

Din ce-am primit eu si am vazut aici, preturile sunt mai mici decat la reprezentanta, iar de aspect nu poti avea decat cuvinte de lauda. Dupa ce voi ajunge acolo si voi putea sa apreciez si serviciile oferite, voi lasa un feedback corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SA VA IMPARTASESC EXPERIENTA MEA CU ACEST SERVICE

 

Incercand de ceva timp sa rezolv odata pt totdeauna problema mea cu eroarea de la suspensie, acum 2 saptamani am sunat la Filaret pt o programare iar raspunsul a fost ca nu se poate deoarece e o lucrare de amploare iar masina trebuie lasata cateva zile in service. Recunosc cu rusine ca am facut asta dupa ce am fost invitat de alex sa-mi verifice sistemul dar.....asa e omul, circumspect. Dupa refuzul de la Filaret am sunat la acest service si m-am programat pt Sambata. Dar.....chiar in ziua programarii, am anulat. Saptamana trecuta, am sunat chiar Vineri si uimit, mi s-a spus ca deja se discutase despre o eventuala venire a mea in service pt Sambata. In fine, am ajuns la service si credeti-ma ca nu am mai intalnit oameni sa respecte atat de mult atat clientul cat si masina. Am experienta atat cu service-uri modeste cat si cu AB sau Filaret.

 

Problema mea a fost una de toata comedia. Sub prag exista un senzor general peste senzorii de la roti. Testerul lor foarte performant spunea ca acel senzor este defect. Dar constatarea vizuala arata ca acel senzor avea firele care ies din el si pana la o mufa roase de soareci. Ideea este ca acel cablaj facea corp comun cu senzorul iar baietii aveau un asemenea senzor pe stoc. Credeti ca cei de la reprezentante stateau sa-mi" lipeasca profesional" acel cablaj care era ros pana la mufa? Nu, ei imi schimbau direct senzorul costisitor.

 

Apoi, mi s-a facut o verificare gratuita a masinii unde mi s-a spus cam ce ar trebui sa fac pe viitor. Mi s-au spus preturi dar nici un moment nu au lasat de inteles ca ar trebui sa schimb la ei. Ceva de genul.....pe viitor va trebui sa schimbati cutare lucru, cutare ulei iar preturile ca informatie sunt..... Am schimbat cam ce era urgent, tot timpul am stat pe langa masina chiar daca ceaiul se racea in locul pt asteptare unde puteam deasemeni sa vad lucrarile la masina.

 

Sunt sigur ca multe service-uri de pe forum lucreaza cu responsabilitate insa lucrari cum se fac aici nu am mai vazut pana acum.....iar preturile sunt sub reprezentanta ceea ce nu conteaza foarte mult pt cine vrea sa nu i se bajbaie la masina. Va spun sincer ca este singurul service unde as avea incredere sa las masina si sa merg ulterior pt a o lua complet reparata.

 

 

Multumesc, Alex...multumesc Efficient Mobile services. Aaaaa, era sa uit.....aveti un ceai foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Se intampla ca acest service sa-ti inspire incredere chiar de la inceput. Problema ca acesti domni aproape la orice lucru se sfatuie cu tine.....m-au chemat la inceput pt a-mi arata si explica erorile de pe tester si uite asa pt orice lucru, dadeau explicatii. Si nu exagerez deloc.
Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu un feedback bun.

Am cumparat un catadioptru pentru bara spate si s-au oferit sa mi-o monteze gratis.(atata lucru eram si eu in stare sa fac dar i-am lasat pe ei)

In mod normal trebuia sa mi-l dea in mana si cu asta basta. Evident e treaba de 1 min maxim dar ca idee.

 

Cat despre statul pe langa masina, eu unul nu mai las masina in veci fara supraveghere.(din pacate am de vopsit bara fata+spate )

In ultima perioada m-am convins ca nimic nu este ieftin si bun. Daca te duci la un service de cartier aproape sigur vi cu o problema si pleci cu alta. Macar cand stai langa ea vezi pe loc ce prostii se fac. Daca nu, atunci afli ulterior si poate te enervezi si mai tare.

Eu unul sunt patit de atatea ori in ultima vreme incat incet incet mi se ia de service-uri de cartier.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.