Jump to content

Presiune in instalatia de racire


ggaby1981

Recommended Posts

Din respect pentru userii care au incercat sa ma ajute mentionez ca am gasit problema. Racitorul de gaze probabil fisurat. Am eliminat traseul antigelului prin racitorul de gaze si nu mai am presiune mare in instalatia de racire. Am urcat temperatura motorului la 90 de grade si conducta se putea linistit apasa, chiar dupa 2 ore ce o stat masina am deschis busonul si nu mai avea deloc presiune.

Salut!Incearca sa cumperi un racitor de gaze SH de pe forum de la vanzatori autorizati,nu lasa masina sa mearga fara racitor,ajung gaze prea fierbinti in EGR si de acolo in galeria de admisie apoi in motor,nu de alta dar sa nu se mai strice altele din cauza lipsei acelui racitor de gaze.Bafta!

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aceasi problema o am si eu la masina presiune prea mare pe circuit am schimbat pompa de apa ..la fel facea presiune am schimbat termostatu tot aceasi problema intr`un final am scos termostatu la fel imi facea presiune ...M-am gandit ca ultima problema poate fi garnitura de chiulpoasa ca atunci cand trecea de 90 grade imi facea presiune mare in circuit....Am schimbat si senzorul de temperatura cu unul care deschide termocupla la mai putine grade mai exact 85 grade aceasi problema imi facea presiune ....Am rezolvat problema in felul urmator : am eliminat surubul de la aerisitor de pe radiator i-sm pus un furtun flexibil ((de acela ce se foloseste la bateria de la ghiuveta)) iar in capatul lui un aerisitor automat de ala care se foloseste la calorifere asa imi elimina mereu presiunea din circuit ...Masina functioneaza perfect deocamdata aproximativ 6 luni au trecut de la inprovizatia mea si nu o trebuit sa`i schimb garnitura de _chiulasa_ :)))
Link to comment
Share on other sites

deci acum poti sa bei un moccacino fierbinte direct de la expresor, poti sa tragi un stut in masina cu niste teava pvc si dibluri

 

acum fara caterinca, cand se strica dozatorul poti sa-l arunci direct iti garantez, o sa pui un motor de leu in 3 pistoane sau ceva de genul ptr ca nu vei mai putea repara motorul tau

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.