Jump to content

senzori parcare e 46 defecti


Recommended Posts

sunt nou pe aici si as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu citeva probleme daca se poate.am un bmw 320 d 2004 fl si nu imi merg senzori de parcare de cind am luat-o mai exact de aproape o luna.specific ca am citit pe forum cum sa ii probez numai ca nici unul dintre ei nu pisca sau fac zgomot cind bag in marsalier cu motorul oprit.ma avertizeaza cu un sunet lung de aproape 10 sec si apoi nimic.as vrea daca se poate sa imi spuneti care ati m-ai umblat pe la ei trebuie sa dau bara jos?sau e de ajuns sa dau jos(nu stiu cum se da nici ala) numai bandoul ala negru sa pot verifica mufele de mizerie apa etc.

va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu o problema ca a ta.mie imi ticaia doar unul si deci am crezut ca imi trebuie 3 senzori din 4.

i am cumparat ,i am montat si nu mergeau.asa ca m am dus la un tester(cu senzorii vechi montati) si acolo surpriza,nenea ala a gasit ca doar un senzor nu functiona,era cel de langa toba de evacuare(acum am doi senzori de rezerva ca am crezut ca imi trebuiesc 3).deci nu tot timpul functioneaza faza cu ascultatul si atinsul senzorilor.parerea mea dute la un tester.

Edited by ciutanu82
Link to comment
Share on other sites

Pune contactul bagi in R si te duci frumos in spate si pui "degetul" pe fiecare senzor in parte daca simti o vibratie la deget , inseamna ca este bun , daca nu simti nimic la unul dintre senozori acolo e problema .Daca nu merge un senzor nu o sa-ti mearga instalatia deloc .. <_<
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am avut si eu . trebuie sa dai toate mufele jos le cureti si spray de contacte si dai mufele in banda izoliera ca sa fi sigur ca nu mai intra mizerii.

zici ca e posibil sa fie numai din mufa?

eu am facut un test in toamna si doi mi-s defecti conform testerului

 

am avut si eu o problema ca a ta.mie imi ticaia doar unul si deci am crezut ca imi trebuie 3 senzori din 4.

i am cumparat ,i am montat si nu mergeau.asa ca m am dus la un tester(cu senzorii vechi montati) si acolo surpriza,nenea ala a gasit ca doar un senzor nu functiona,era cel de langa toba de evacuare(acum am doi senzori de rezerva ca am crezut ca imi trebuiesc 3).deci nu tot timpul functioneaza faza cu ascultatul si atinsul senzorilor.parerea mea dute la un tester.

nu vinzi cei doi senzori care ti-au ramas?

am atasat modelul la ai mei

post-60654-0-70756100-1362759220_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa incerci prima data sa-i cureti ca nu te costa nimic si dupa daca problema persista sa te duci la un tester. la mine era plin de mizerie ala de la toba...e cel mai afectat ca sare mizeria de la roata ... Edited by vlad asu
Link to comment
Share on other sites

asa m-am hotarat sa fac dupa ce am vazut post-ul tau problema e ca garajul meu e la 10 km de cluj si masina e in curte unde stau in Cluj si cum e garda joasa nu am acces bun ar fi bine sa o pun pe platforma sa o duc la garaj ca nu am numere la ea sau macar sa se opreasca ploile astea ca vreau sa schimb si filtrul epurator

merci oricum de sfat dupa ce ii curat te anunt

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.