Jump to content

Nu baga aer pe la grilele din fata


Recommended Posts

Salutare all,

 

Am tot citit forumurile de am innebunit, si nu reusesc sa ma lamuresc.

Am urmatoarea problema la un e46 , 2001, baga aer pe la parbriz si picioare , dar inspre fata nu vine deloc, indiferent daca e cald sau rece, indiferent de pozitia rotitei din gurile centrale.

 

Mentionez ca are clima , daca dau doar inspre fata tot la picioare si parbriz da...

 

Ce poate fi?

 

Merci mult...

Link to comment
Share on other sites

Inainte de-a ma pronunta, poti spune, te rog, daca baga aer separat la parbriz si separat la picioare? Adoca poti opri comanda la picioare lasand-o numai pe cea de la geam si invers? Aerul care il baga poate avea si suflu puternic sau nu foarte puternic?
Link to comment
Share on other sites

Caline nu te contrazic, cu siguranta tu ai facut mai multe conversii, dar la Dacian cand am facut-o asta vara nu reactiona deloc motorasul pt fanta din fata. Aceasi problema o are si un prieten proaspat posesor de e46, a luat masina cu climatronic, dar de fapt el are clima manuala si baga doar fata si picioare cum a setat-o "meseriasul". Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

poti sa dai jos bordul si sa blochezi toate motorasele pe deschis si atunci o sa iti bage peste tot , dar nu o sa mai poti sa opresti fluxul spre nici un punct o sa poti doar sa controlezi turatia aerotermei Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Am verificat si eu VIN-ul. Ai clima manuala (A/C).

Cel mai simplu este sa iei un panou de A/C si sa il inlocuiesti cu cel pe care ai ai acum.

O sa arate mai urat, dar va fi complet functional.

A doua optiune, cum a zis si dan_316i, faci conversie completa, adica mai trebuie sa iti cumper aeroterma IHKA, pt clima digitala, si senzor solar + senzor AUC. Doar ca aceasta conversie nu e una tocmai usoara, trebuie sa demontezi tot bordul si sa golesti instalatia de freon.

 

LE: Acero99, cum se face asta? Cum se blocheaza toate motorasele pe deschis?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nu am umblat in detaliu, m-am apucat sa scot piesa cu pini si mi am dat seama ca nu e de acolo...daca imi poti da mai multe detalii, ti as fi recunoscator...

 

Pt conversie, gasesti aici tot ce ai nevoie:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/67144-diy-conversie-de-la-clima-manuala-la-clima-automata-climatronic/

 

 

Legat de blocarea fantelor/motoraselor pe deschis, nu stiu. Asteptam sa vedem ce zice colegul Acero99.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu procedura ca la carte , stiu de la colegul de forum care presteaza servicii de mecanica / diagnoza - IF63BMW ca aceasta procedura este posibila , si a facut-o pe un E46 cu exact aceeasi problema conversie incompleta de la clima manuala la automata , eu am vazut aeroterme demontate , motorasele sunt 3 sau 4 la numar am impresia ca unul controleaza functia de cald-rece si au o tija care culiseaza , presupun ca se forteaza pe deschis si raman asa , pentru ca fiind aeroterma manuala nu o sa primeasca niciodata comanda electrica de la panoul de climatronic

 

sau :

 

- cumperi panou de clima manuala , setezi clima pe pozitia parbriz - centru , o scoti , pui panoul climatronic la loc

- cumperi o aeroterma de clima automata + senzorii aferenti din dezmembrari , nu cred sa fie mai mult de 100-150 euro maxim , si ai instalatie ca la carte

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o noua constatare...azi mi-am pus volan cu comenzi, am demontat pe acolo si am ajuns si in spatele panoului de clima si am gasit 2 sigurante pe firele de acolo...erau ok la o examinare vizuala cu lanterna.

 

Am terminat de montat ce aveam de montat, am pus borna inapoi si acum stupoare baga aer pe fata si parbriz, fara sa i fac nimic...acum ce mai poate fi oare?

Inainte baga doar pe picioare si parbriz...

Link to comment
Share on other sites

Cristian acum ai schimbat pozitia clapetelor. Acum banuiesc ca merge doar pe fata si parbriz fara sa mai bage deloc la picioare chiar daca selectezi din panou. Este asa?

Daca nu faci toata treaba ca la carte niciodata nu iti va fi complet functional climatronicul.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat de montat ce aveam de montat, am pus borna inapoi si acum stupoare baga aer pe fata si parbriz, fara sa i fac nimic...acum ce mai poate fi oare?

Inainte baga doar pe picioare si parbriz...

Asa o sa ti se reseteze pozitionarea fantelor de fiecare data cand scoti borna de la baterie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.