Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic concludent si de aceea am decis acest topic. Daca nu l-am deschis unde trebuie greseala mea. Oricum...doresc sa achizitionez un BMW 520d F10 de la Automobile Bavaria Rulate. 17000 km. An de fabricatie 2012. Problema este ca nu stiu nimic despre aceste masini rulate. Sunt de drive test? Au fost folosite de conducerea companiei? Sunt forjate sau mai stiu eu ce? Au kilometrajul dat inapoi? Se merita sau mai bine caut ceva prin Germania? Daca ma poate cineva ajuta raman recunoscator. Multumesc frumos
Link to comment
Share on other sites

Da. Aceea este masina. Ei zic ca dintre cele 5 modele de 520d de acolo 4 au fost de drive test si una a fost folosita de cineva de la sediul BMW din Germania(cea din 2010) si ca sunt impecabile si beneficiaza de 5 ani service gratuit si alte avantaje. Si pe mine ma intereseaza sa o iau in leasing pe un an sau doi cu 50% avans si daca as lua-o din Germania nu prea pot sa o iau in leasing.
Link to comment
Share on other sites

Daca ai banii , ia-o . Inainte de orice cere-i vanzatorului "necesarul de piese "(adica ce trebuie inlocuit , daca trebuie inlocuit ceva ) > Intreaba ce garantie iti ofera . Masina are putini km , dar are motorul n47 cu eventualele probleme aferente(vezi topicul de la probleme tehnice) . Nu e un motiv de mare grija (avand in vedere faptul ca nu se mai produc motoare fara varii hibe), dar trebuie avut in vedere .

In rest masina arata bine .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspunsuri. De vreme ce nu am auzit nimic de rau(cum ar fi ca cei de la Automobile Bavaria ar da kilometrajul inapoi sau mai stiu eu ce) inseamna ca e totul in regula. Am luat in calcul si eventualele probleme ce pot aparea la motorul N47 dar din ce am citit in topicul aferent acestor probleme nu ar mai fi cazul la motoarele produse dupa 03.2011.
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma tenta o achizitie de la ab dar m-am linistit si m-am dus personal in de dupa ea si nu regret deloc.

Singurul mare inconvenient mi se pare navigatia mica. Cu siguranta iti va parea rau

2 intrebari relativ off-topic, imi cer scuze pt asta.

Ce sunt butanele alea doua din stanga schimbatorului sub butonul de DTC? (e ceva reglaj suspensie?)

Ce este butonul (sau martorul) de sub butonul de start/stop? (cumva activare/dezactivarea sistemului start/stop?)

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

 

On-topic: masina e foarte frumoasa, pretul mi-i se pare foarte ok pt km si anul de acolo, dar cum au zis si colegii mai sus, navi business cam lasa de dorit si e posibil sa regreti mai tarziu. Din ce am inteles e destul de mare bataia de cap cu retrofit la navi mare, dar se poate sa ma insel in priviinta asta. Plus ca personal mi-i se pare ca arata urat cu atata plastic in jurul lui.

Si eu tot F10 520 am, pana acum nici o problema cu motorul (sper ca niciodata), se comporta satisfacator cu cutia automata in 8, consuma afara in jur de 5.5, in oras nu merg cu ea deci nu stiu. :)

Astept sa se poata face flash la ea sa ii mai dau cativa cai/newtoni si atunci va fi perfecta pt ce imi trebuie mie.

Edited by Seth81
Link to comment
Share on other sites

2 intrebari relativ off-topic, imi cer scuze pt asta.

Ce sunt butanele alea doua din stanga schimbatorului sub butonul de DTC? (e ceva reglaj suspensie?)

Ce este butonul (sau martorul) de sub butonul de start/stop? (cumva activare/dezactivarea sistemului start/stop?)

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

 

On-topic: masina e foarte frumoasa, pretul mi-i se pare foarte ok pt km si anul de acolo, dar cum au zis si colegii mai sus, navi business cam lasa de dorit si e posibil sa regreti mai tarziu. Din ce am inteles e destul de mare bataia de cap cu retrofit la navi mare, dar se poate sa ma insel in priviinta asta. Plus ca personal mi-i se pare ca arata urat cu atata plastic in jurul lui.

Si eu tot F10 520 am, pana acum nici o problema cu motorul (sper ca niciodata), se comporta satisfacator cu cutia automata in 8, consuma afara in jur de 5.5, in oras nu merg cu ea deci nu stiu. :)

Astept sa se poata face flash la ea sa ii mai dau cativa cai/newtoni si atunci va fi perfecta pt ce imi trebuie mie.

E de fapt un selector cu 2sagetute care schimba intre 3 moduri: ecopro, sport sau comfort.

Cu siguranta schimba comportamentul cutiei si al motorului, cel al suspensiei nu mi s-a parut.

Sub start stop ai intuit corect, cu mentiunea ca e si buton si martor, dar eu stiam ca e optiune standard.

Ps. Ca o optiune personala, culoarea alb pe o masina eleganta ca seria 5 mie nu imi place

Link to comment
Share on other sites

Elvetianul, masina dorita de tine e putin cam scumpa, brut ajunge la peste 42.000E. Tatal prietenei mele a luat un 525xd cu 51.000E, cam aceleasi dotari. Eu nu as lua o masina de test-drive, chiar daca iti dau 5 ani garantie samd. Mai exista loc de negociere clar, mai mult de 36.000E cu tva nu cred ca merita :thumbsup:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Imi place foarte mult masina pe care mi-ati dat-o in link. Singura problema ar fi ca nu are cutie automata si la o astfel de masina totusi imi doresc cutie automata. Am mai facut si eu niste cercetari si m-am mai calmat pt moment. Nu mai sunt asa sigur ca vreau sa fac achizitia second hand de la Automobile Bavaria. Masina este intr-adevar putin cam scumpa pentru ceea ce ofera. Plus ca mi-au facut oferta de 33.000 euro fara tva noua de pe stoc si foarte bine dotata. Nu m-am decis daca vreau sa o iau in leasing pe firma sa cash pe PF. Despre aceasta masina ce parere aveti http://www.autovit.ro/bmw-520-C28281478.html ? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic concludent si de aceea am decis acest topic. Daca nu l-am deschis unde trebuie greseala mea. Oricum...doresc sa achizitionez un BMW 520d F10 de la Automobile Bavaria Rulate. 17000 km. An de fabricatie 2012. Problema este ca nu stiu nimic despre aceste masini rulate. Sunt de drive test? Au fost folosite de conducerea companiei? Sunt forjate sau mai stiu eu ce? Au kilometrajul dat inapoi? Se merita sau mai bine caut ceva prin Germania? Daca ma poate cineva ajuta raman recunoscator. Multumesc frumos

 

 

http://www.autobavaria.autovit.ro/bmw-320-C27340481.html

Link to comment
Share on other sites

masinile de la bavaria sunt cele mai sigure. fie sunt ale lor si nu le mascaresc la km sub nicio forma, fie le cumpara si nu cumpara cadavre sa-i coste pe ei reparatiile. oricum daca e in garantie nu conteaza. recomand prelungire de garantie daca o vei tine. germania nu mai e ce a fost, numai peste nenorociti dai. la o masina 2-nd hand daca as avea optiuni, prima ar fi bavaria, apoi germania...etc.

p.s. vezi ca e scumpa, nu are navi si piele desi scaunele in poze par piele.

p.s. 2 ce or avea seria 5 astea noi de le vand atatia la km putini? eu nu am avut nimic concret sa-i reprozez dar am facut numai 4000 km in 6 luni din care 1500 o excursie si apoi i-am dat viteza, parca nu m-a atras, cum nu ma atrage nici a5 pe care l-am luat de curiozitate si care merge bine altfel. cayenne il am de un an deja si ma urc in el de fiecare data cu placere.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Masina aceasta la 26900 lei este foarte buna. Mai mult ca sigur majoritatea km sunt facuti in afara tarii. Daca faci o diagnosticare "la sange" din bara in bara iar masina va iesi ok atunci ai scapat si de alergatura si te-ai ales cu o masina buna la pret. thumbsup.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.