Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Esti sigur? Mie mi se pare ca numerele nu mai au dungile alea pe ele, infloriturile albastrui, mi se par albe complet. Am avut si eu masina alba si nu m-am gandit sa albesc numerele, desi le lipesc si eu cu banda dubla adeziva in loc de suport de numar.
Link to comment
Share on other sites

ce bolnaviciune manelista sa albesti numerele, auzi, sau sa pui ca ala literele raschirate, nu mai stiu toparlanii ce sa faca sa iasa in evidenta. neica, de nr nu te atingi, e si lege. dada pe 2 beri reprezentatul legii iti face nr raschirat. sa-i f-ut.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai nene ai un stil asa de enervant. Nu poti zice niciodata, ma uite, mie nu imi place si punct. Trebuie sa bagi tu ceva, bolnaviciune manelista si toparlani. Orice nu e pe felul tau trebuie sa fie manelist, esti etalon.
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

WLF nu sunt vopsite cu alb..... e doar data jos dunga neagra. la noi se practica si foarte multe masini vezi asa.

se da jos imediat cu o carpa inmuiata in acetona sau diluant.

 

+1

 

Incep sa fie tot mai multi care folosesc aceasta metoda...mai ales pe masinile sport sau cu pachet AMG/M/S. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Motorul la f10 520d se aude urat de tot, ca un tractor :) ( cu 2 am mers pana acum), m-ai bine te-ai orienta catre un 530d. Scuze de off-topic.

Aici cam sunt de acord cu ce spui, intr-un fel m-am mai linistit, credeam ca doar a mea se aude urat. :)

La relanti e cel mai urat.

Edited by Seth81
Link to comment
Share on other sites

Bai nene ai un stil asa de enervant. Nu poti zice niciodata, ma uite, mie nu imi place si punct. Trebuie sa bagi tu ceva, bolnaviciune manelista si toparlani. Orice nu e pe felul tau trebuie sa fie manelist, esti etalon.

sa si explic pentru cine nu bate pana acolo. manelistii si toparlanii vor sa fie mai cu mot, de aceea se numesc asa. cum fac asta? cum ii duce capul, dar in general cu lucruri marunte care incalca morala, legile scrise sau nescrise. sunt niste infractori sau potential infractori. aia cu numerele e lege pentru ea, e interzis sa le modifici. nu e deci ceva ce tine de gust. adevaratii infractori, aia pe care ii duce capul nu fac asa ceva. ei fac ce au de facut, nu ceva care sa bata la ochi cum fac astia. in concluzie, cine modifica numarul auto este manelist si toparlan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

masinile de la bavaria sunt cele mai sigure. fie sunt ale lor si nu le mascaresc la km sub nicio forma, fie le cumpara si nu cumpara cadavre sa-i coste pe ei reparatiile. oricum daca e in garantie nu conteaza. recomand prelungire de garantie daca o vei tine. germania nu mai e ce a fost, numai peste nenorociti dai. la o masina 2-nd hand daca as avea optiuni, prima ar fi bavaria, apoi germania...etc.

p.s. vezi ca e scumpa, nu are navi si piele desi scaunele in poze par piele.

p.s. 2 ce or avea seria 5 astea noi de le vand atatia la km putini? eu nu am avut nimic concret sa-i reprozez dar am facut numai 4000 km in 6 luni din care 1500 o excursie si apoi i-am dat viteza, parca nu m-a atras, cum nu ma atrage nici a5 pe care l-am luat de curiozitate si care merge bine altfel. cayenne il am de un an deja si ma urc in el de fiecare data cu placere.

 

Sunt sigure dar f scumpe,decat sh de la Bavaria mai bine una noua.

 

Pt cine doreste sh-uri sigure exista bmw.de , se gasesc masini cu garantie la preturi mult mai bune decat la AB.

 

 

 

La un buget de 40k euro as lua oricand un A7 3.0 tdi quattro,tot din reprezentanta, tot cu garantie.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Sunt sigure dar f scumpe,decat sh de la Bavaria mai bine una noua.

 

Pt cine doreste sh-uri sigure exista bmw.de , se gasesc masini cu garantie la preturi mult mai bune decat la AB.

 

 

 

La un buget de 40k euro as lua oricand un A7 3.0 tdi quattro,tot din reprezentanta, tot cu garantie.

40k e cam limita inferioara pt un a7. Si in plus nu au motoare decat de la 3.0 in sus. E adevarat ca a7 e o masina muuuult mai spectaculoasa decat un 5

Link to comment
Share on other sites

da sunt scumpe la bavaria dar poti negocia. de fapt pun pretul ala convinsi ca nimeni nu il plateste si lasa loc de negociere. multe din masini sunt aduse din germania. la fel, altele luate de aici pleaca in germania. te trezesti ca iei din germania masina rulata in romania. cat despre dilema audi vs bmw, nu se va termina niciodata. eu ce pot spune este ca dupa ce am luat audi voi lua bmw, audi e misto nimic de zis dar pare prea soft pentru gustul meu. singurul audi misto e porsche - hahaha

re:a7

am vrut sa cumpar, acum 2 ani cred, cand a aparut. m-am invartit mult in jurul ei, am facut si test, am ajuns sa si aleg doua care erau in stoc si nu ma puteam decide. atat m-am frecat pana am renuntat. fata imi place foarte mult, spatele nu-mi place, zic ei ca ar fi o reinterpretare a nu stiu carui model vechi de succes. cred ca are footprint de a6, nu sunt sigur, spatiul in interior insa e destul de mic, cred aproape cat a5 asta de-l am. intr-adevar e destul de scumpa si pretul la accesorii e mare, una cu ce-i trebuie dar cam cheala e cca 50,000 fara tva, ajunge spre 70 full ceea ce deja mi se pare prea mult pentru ce este. iarasi dilema asta masina full sau model superior chel nu cred ca se va solutiona. eu prefer variante full, imi dau un confort si o stare placuta chiar daca masina nu e cine stie ce. de ex in fiesta am comenzi vocale pt tot care merg mult mai bine decat la bmw sau audi, sunt f utile la telefon in special, zici numai "dial X" sau "call X" si il suna. merge corect peste 90%, la bmw si audi cam 60%.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Audi A7 este intr-adevar foarte spectaculoasa dar eu iau in calcul si urmatoarele aspecte pe care aici nu le-am mentionat dar o voi face acum:

1. eu stau in centru(piata natiunilor unite)...nu gasesc niciodata loc de parcare si cand gasesc la parcagii sau la mai stiu eu cine mi-am gasit de fiecare data masina zgariata. Am gasit si stergatoarele rupte si altele. Deci daca iau un A7 si dau 40k si dupa imi rupe cineva stergatoarele atunci nu e situatie incantatoare(nu ca nu ar exista riscul asta si la Seria 5 dar totusi aici eu vreau sa o scot sub 30k ceea ce e o diferenta).

2. consumul nu e o problema asa ca mi-e indiferent daca consuma 5 sau daca consuma 15. Masina mea actuala consuma 15 litri la suta in oras si sub 7 nu scade in afara. Dar un impozit de 3000 RON pe an e o problema pentru ca nu vad de ce le-as da lor 3000 RON ca sa-si umple burtile si sa fiu tratat cand ma duc la ANAF sau la orice ghiseu ca un ultim gunoi desi eu platesc 3000 ron impozit(si nu mai zic cat platesc la firma). Aici e mai mult o chestiune de principiu.

3. am condus ambele masini si am fost incantat de ambele. Fiecare cu plusurile si minusurile ei. Dar un 520d mi se pare masina potrivita pentru ce am eu nevoie.

Saptamana aceasta trebuie sa iau o decizie. Am sa o iau pe PF ca sa nu ma incurc borcanele si vreau sa dau toti banii odata. bugetul este de maxim 30.000 euro. Deci eu aici vreau sa aduc negocierile. Daca cei de la AB mi-o lasa la pretul mentionat in anunt (32.000 euro DAR cu tot cu TVA) atunci o iau de acolo. Oricum mi se pare cam scumpa pentru ce ofera. Daca nu ma orientez la cea de pe autovit. In Germania nu am gasit nimic interesant pana in 30k. Daca mai stie altcineva un alt site decat mobile.de raman recunoscator

Link to comment
Share on other sites

mergi si negociaza la sange la bavaria, rata de risc e infinit mai mica decat oriunde.

l.e. vezi ca taxa pe prostie daca iei teapa cu km trucati, vicii ascunse...etc este de 2-4 ori mai mare decat cei sa zicem 10% pe care ii platesti in plus la bavaria.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

40k e cam limita inferioara pt un a7. Si in plus nu au motoare decat de la 3.0 in sus. E adevarat ca a7 e o masina muuuult mai spectaculoasa decat un 5

 

La 40-42k euro cumperi un a7 quattro frumos si bine echipat,tot cu km putini si garantie.Nu as da niciodata 40k euro pe un L4 sh si mai ales pe un N47, pe langa pb cu distributia este departe de a fi rafinat,vibreaza si in ture suna chiar urat.

 

da sunt scumpe la bavaria dar poti negocia. de fapt pun pretul ala convinsi ca nimeni nu il plateste si lasa loc de negociere. multe din masini sunt aduse din germania. la fel, altele luate de aici pleaca in germania. te trezesti ca iei din germania masina rulata in romania. cat despre dilema audi vs bmw, nu se va termina niciodata. eu ce pot spune este ca dupa ce am luat audi voi lua bmw, audi e misto nimic de zis dar pare prea soft pentru gustul meu. singurul audi misto e porsche - hahaha

re:a7

am vrut sa cumpar, acum 2 ani cred, cand a aparut. m-am invartit mult in jurul ei, am facut si test, am ajuns sa si aleg doua care erau in stoc si nu ma puteam decide. atat m-am frecat pana am renuntat. fata imi place foarte mult, spatele nu-mi place, zic ei ca ar fi o reinterpretare a nu stiu carui model vechi de succes. cred ca are footprint de a6, nu sunt sigur, spatiul in interior insa e destul de mic, cred aproape cat a5 asta de-l am. intr-adevar e destul de scumpa si pretul la accesorii e mare, una cu ce-i trebuie dar cam cheala e cca 50,000 fara tva, ajunge spre 70 full ceea ce deja mi se pare prea mult pentru ce este. iarasi dilema asta masina full sau model superior chel nu cred ca se va solutiona. eu prefer variante full, imi dau un confort si o stare placuta chiar daca masina nu e cine stie ce. de ex in fiesta am comenzi vocale pt tot care merg mult mai bine decat la bmw sau audi, sunt f utile la telefon in special, zici numai "dial X" sau "call X" si il suna. merge corect peste 90%, la bmw si audi cam 60%.

 

Toate masinile noi sunt scumpe,imi e greu sa zic daca as da 70k euro+tva pe un a7 3.0 tdi nou,dar 40-45k euro tva inclus cu siguranta pe un exemplar bine echipat si cu km putini.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

E suficent pt un om normal care vrea doar o masina buna, fara pretentii de regele soselelor, cu costuri de intretinere (revizii, comsum, impozit, RCA, CASCO) decente. Acum depinde de fiecare ce vrea de la masina... Edited by Seth81
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.