Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Finca e caroseria grea, mare, aproape cat un 7..

Da, dar noul 7 e mai mic si mai usor decat vechiul 7.

Atunci cum ti se pare ca Mercedes a inceput sa fabrice S klasse cu motor de 2.2d in 4 cilindri si 204cp? :)

N-am condus unul, sunt convins ca nu e sageata, dar uite ca se practica.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Va salut si imi cer scuze daca nu trebuia sa postez aici, dar am cateva intrebari legate de modelul de masina pe care vreau sa il achizitionez.

Prin urmare este vorba de un Bmw 520D automat, model fabricat in 2013, cu 15.600km la bord.

Nu am prea multe cunostiinte legate de familia bmw si de accea doresc sa aflu mai multe pentru ca vreau sa fac si eu parte din familia voastra.

 

Ce probleme au aceste masini ? Din ce am mai citit, motorul anterior de 2.0 litrii diesel avea probleme cu distributia. S-a rezolvat intre timp aceasta problema?

 

Cat costa reviziile ? Sa inteleg ca acest BMW Service Inclusive timp de 5 ani, implica revizii gratuite timp de 5 ani in limita a ce contine pachetul ?!

 

Au fost probleme cu cutia de viteze automata ?

 

Garantia masinii este de doi ani din fabrica si poate fi prelungita...merita acesta lucru ?

 

Cam ce consum reusiti sa scoateti in frumosul Bucuresti si la drum lung ?

 

 

*suportul de steag de pe aripa poate fi scos ?

Edited by alecsutzyu
Link to comment
Share on other sites

Am acelasi model, dar din 2011. A mea a sarit de 100.000 km si in afara de revizii nu am ajuns cu ea in service. Cutia cu 8 trepte este fabuloasa, o sa te indragostesti de ea. Consumul mediu este in jur de 8.0.
Link to comment
Share on other sites

Depinde de stilul de mers si de orasul in care se conduce. Daca mai e si XDrive atunci 8% e consumul mediu real. Grija lui n-ar trebui sa fie consumul ci problema distributiei care inca nu s-a rezolvat. Ma rog in cazul 2013 mai are garantie ce poate fi prelungita lucru pe care te sfatuiesc sa-l faci pt. linistea ta. In rest e o masina superba. Poate pui si un link s-o vedem. Daca nu te deranjeaza impozitul insa iti recomand 530d.
Link to comment
Share on other sites

1402336473[/url]' post='2162097']

Am acelasi model, dar din 2011. A mea a sarit de 100.000 km si in afara de revizii nu am ajuns cu ea in service. Cutia cu 8 trepte este fabuloasa, o sa te indragostesti de ea. Consumul mediu este in jur de 8.0.

Exact aceleasi lucruri voiam sa subliniez si eu. Cutia e pur si simplu geniala. Consumul in schimb e pe undeva la 9-10 ( intr-un oras mic precum tg. Jiu)Distributia trebuie supravegheata constant

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

8.0??

Urban, banuiesc.

Da, o alerg cam tot timpul prin Bucuresti si recunosc, niciodata nu m-a interesat consumul, asa ca nu stiu daca e mult sau putin. Imi place la nebunie s-o conduc, este masina mea preferata (am luat-o noua). Mi-au trecut prin mana Jaguar S-Type (4.2 l, benzina), Range Rover (tot asa, motor mare pe benzina) si Alfa Romeo (un diesel mai slabut) dar de fiecare m-am intors tot la BMW.

Apropos de distributie, chiar ma gandeam ca ar fi timpul fie sa incerc un buy-back (toate reviziile le-am facut la reprezentanta BMW, asa ca ma astept la o oferta serioasa din partea lor), fie sa-i schimb distributia. Am discutat cu service-ul BMW si mi-au zis ca modelul meu nu ar fi totusi intre cele cu risc.

Iar daca ma decid pe varianta buy-back, imi iau exact acelasi model (F10).

Ma mai gandesc ...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

Fostul proprietar i-a facut revizia luna trecuta si a platit pentru aceasta.

Puteti sa imi spuneti de ce a platit si de ce masina nu are Bmw Service Inclusive?

Acest pachet nu vine ca dotare standard a masinii?

Din ce am vazut in configuratorul bmw de pe site-ul oficial, acest pachet vine ca dotare de baza, doar pentru pachetele service inclusive plus 5/6 ani platindu-se suplimentar .

Edited by alecsutzyu
Link to comment
Share on other sites

Probabil a platit pt o revizie "intermediara". Cine a asteptat sa bata ceasul masinii la 25000km pt fiecare schimb de ulei, asa cum prescrie sistemul, si-a batut joc de masina. Revizia costa in jur de 1400-1500lei cu toate filtrele schimbate + ulei in reteaua de service-uri AUTORIZATE bmw.

Pachetul BSI expira la atingerea limitei de 100000km si poate fi prelungit, insa.. cat merita vei calcula si vedea tu.

Garantia merita sa o extinzi mai ales daca nu faci multi km pe ani cu ea, datorita avantajului temporar. Eu mi-am prelungit-o si am mai putut schimba pe garantie o flansa pe spate, o boxa de portiera si toata distributia.

Edited by 99SDT
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, nu. Varianta standard inclusa in pretul masinii dureaza 5 ani SAU 100000km si include schimbul consumabilelor uzuale la fiecare interval de 25-26000km sau o data pe an, cu exceptia filtrului de combustibil care e schimbat la doua intervale si schimbul lichidului de frana o data la doi ani.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

15886 km reali la bord, necesită schimbarea distribuției, operație ce o sa se efectueze pe garanție.

Vi se pare normal acest lucru? Sa înceapă sa cante lantul la nici 20 de mii de km?

 

Intradevar, pe masina nu este prezent bsi, dar se poate cumpăra acest pachet in momentul în care o sa prelungesc garantia la maximul posibil.

Edited by alecsutzyu
Link to comment
Share on other sites

15886 km reali la bord, necesitĂŁ schimbarea distribuției, operație ce o sa se efectueze pe garanție.

Vi se pare normal acest lucru? Sa ĂŽnceapĂŁ sa cante lantul la nici 20 de mii de km?

 

Intradevar, pe masina nu este prezent bsi, dar se poate cumpĂŁra acest pachet in momentul ĂŽn care o sa prelungesc garantia la maximul posibil.

nu e normal dar asta e , piese proaste altfel nu-mi pot explica ..

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg cum sa nu fie prezent BSI pe masina ca doar nu a indeplinit nici o conditie de expirare a serviciului sau la momentul cumpararii BSI era doar 2 ani ? Chestia cu distributia nu-mi suna bine deloc. Sfatul meu cauta un 530D sau obligatoriu prelungeste garantia. Eu insa iti recomand insistent sa faci un test cu 530D pentru a vedea diferentele. Multa bafta!
Link to comment
Share on other sites

Pai daca schimba acum distributia pe garantie, probabil o sa-i puna piesele noi, care am inteles ca nu mai sunt asa problematice...deci eu zic ca este o afacere buna.

 

Sa inteleg ca din 2013 pana in 2014 au schimbat codurile la piesele de distributie ? Ma cam indoiesc.

Link to comment
Share on other sites

Masina a fost fabricata pe data de 12.12.2012, ĂŽnmatriculatĂŁ pe 21.02.2013:D

BSI nu este present pe ea deoarece exista posibilitatea sa nu iei acest pachet si pe langa acest lucru, masina a fost achiziționatĂŁ avand un regim special - nr de CD.

Edited by alecsutzyu
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost fabricata pe data de 12.12.2012, ĂŽnmatriculatĂŁ pe 21.02.2013:D

BSI nu este present pe ea deoarece exista posibilitatea sa nu iei acest pachet si pe langa acest lucru, masina a fost achiziționatĂŁ avand un regim special - nr de CD.

 

Chiar si asa nu vad de ce nu ar fi luat BSI. Din ce stiu nu e ceva pt. care platesti suplimentar. Asta cu BSI conteaza mai putin acum. Important mi se pare necesitatea schimbarii distributiei la nici 20k km :( Vad ca esti hotarat sa iei masina asta in ciuda acestor inconveniente deci inseamna ca are un pret deosebit de avantajos. Altfel nu-mi explic.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am zis ca si daca o luam de noua, tot ar fi avut probleme cu distribuția.

Ăntr-adevĂŁr, masina are un preț avantajos pentru opționalele prezente pe ea. In germania cea mai ieftina masina, cu opționale asemĂŁnĂŁtoare este cu 4500 euro mai mult.

Edited by alecsutzyu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.