Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

  • 3 months later...

Salut,

 

Am in plan sa imi schimb masina in curand si oscilez intre 2 posibilitati din cauza buget-ului disponibil.

 

Ca sa intelegeti mai bine contextul, as vrea sa achizitionez un BMW F10 sau F07, nu conteaza care, m-am interesat ca lumea despre ambele modeluri si imi plac amandoua lafel de mult.

Problema este ca nu vreau sa depasesc un anumit buget.

 

Acuma vine dilema.. Am un prieten care are un E60 cu Dynamic Drive si multe extras pe ea, am condus masina aia si mi-am dat seama cat de eficienta este optiunea aia (in legatura cu Dynamic Drive) si cat de bine te simti cand ai multe optiuni pe ea, parca nu te ai mai plictisi sa te urci in masina.

Pe de alta parte imi place la nebunie look-ul unui BMW in mod general cu pachet de M, mi se pare agresiv maxim, fara sa adaug faptul ca pachetul nu include doar bara fata si spate modificate dar si suspensia M si alte "add-on-uri" prin interior. Problema este ca nu imi permit o masina cu Adaptive Drive + Pachet M + optiuni, fiind pretul de achizitie prea mare.

 

Intrebarea mea este, voi ce ati alege in locul meu ?

 

- BMW F10/F07 cu M Pack/fara Adaptive Drive dar mai putine extras

- BMW F10/F07 cu Adaptive Drive/fara M Pack dar multe optiuni

 

In mare, intrebarea este, sa favorizez look-ul sau o eficienta exemplara + multe optiuni..

Precizez ca daca as cumpara masina doar de fita, intrebarea ar fi mult mai usoara si as alege versiunea M Pack fara extras dar avand in vedere ca cumpar o masina pt mine si ca sa imi fac treaba cu ea si sa ma simt bine cand o conduc, intrebarea are sens.

 

 

Va multumesc anticipat pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

F07 are pachet M doar pe varianta facelift care a fost lansata in septembrie 2013 , pachetul M exterior OEM complet pentru F07 este undeva la 120 de mil cu tot cu vopsit ( bara fata , bara spate , praguri + multe multe maruntisuri )

 

F07 in general sunt mai dotate vs F10 la aceeasi suma

 

F07 este pe platforma de F01 dar cu avantajele unui F10 ( cutia in 8 trepte )

 

nu sunt sigur dar cred ca F10 este mai ieftina la intretinere

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea:

F07 mai mult confort.

Pozitia la volan este mai ridicata, ceia ce face sa ai o vedere mai buna la condus.

Dotarile sunt apropiate de seria 7 si avand un spatiu enorm pentru pasagerii spate, mai ales cu scaunele care se regleaza ca la avion.

Eu o am de 2 luni si sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsurile foarte rapide.

 

Insa intrebarea era mai mult axata pe ce sa aleg intre unul dintre ambele modele cu pachet M dar nu atatea dotari cat mi-as putea permite daca as lua-o fara pachet sau F10/F07 fara pachet M dar cu o caruta de dotari.

 

F07/F10 cu pachet M, multe dotari si adaptive drive iese din start. Am observat ca in general nu prea gasesti un model sa aiba si adaptive drive si pachet M impreuna. Si daca gasesti sa le aiba pe amandoua, sunt prea costisitoare.

Avand in vedere ce a zis Acero99, F07 cu pachet M iese si el din start, fiind lansat pe piata prea recent deci prea costisitor.

 

Intrebarea ar putea fi rezumatata la ce ati alege intre F07/F10 cu adaptive drive + dotari la greu VS F10 cu pachet M dar mai zgarcit in dotari ?

 

Pentru mine Adaptive Drive e un "must-have" dar in acelasi timp mi se pare look-ul unui seria 5 cu pachet M incredibil.

 

Imi e greu sa aleg intre look si functionalitati.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsurile foarte rapide.

 

... ce ati alege intre F07/F10 cu adaptive drive + dotari la greu VS F10 cu pachet M dar mai zgarcit in dotari ?

 

Pentru mine Adaptive Drive e un "must-have"...

 

 

 

Ti-ai raspuns singur la intrebare, pana la urma pt cine iei masina pt tine sau pt noi? Daca 6 pers isi dau cu parerea isi 3 intr-un fel si 3 intr-altul...ce te faci, pe cine asculti? :) Adaptive drive nu se poate pune dupa ce ai luat masina dar un M-pack da...

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

ia-o

griul ala "sofisticat" e foarte interesant

pretul este bunicel, tinĂŽnd cont de dotari dar nu de Km rulati

mai discuti si te duci max. 500 ĂŽn jos

plus ca-i cu garantie Euro Plus ... ca-i dealer BMW (altfel ... las-o)

Link to comment
Share on other sites

Masina chiar e misto.

Deocamdata am aratat-o doar ca exemplu, momentan doar studiez piata. Inainte de orice, o sa trebuiasca sa imi vand masina si dupaia sa vedem..

 

Va multumesc pt sfaturi oricum, pana la urma, m-am decis sa cumpar o masina dotata si sa ii pun pack m ulterior (eventual)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu dubiul asta

..alegerea intre F10 sau F07. Am ramas pe F 10. De ce ? Pai m-am gandit la revanzare inca dinainte sa cumpar. De F07 aveam bani doar de 530d. Multi spun de masina asta ca e stutzo-camila. Eu nu neaparat, e mare oricum,umflata. Am ramas pe F10 : nu se sperie de forma cel ce o va cumpara intr-o buna zi, motor de 1995cmc adica ~1/10 impozitul ptr 2995cmc. Aaa si sa na uit ca deschizand hayonul ptr un acces real la portbagaj...faci frig/cald in masina si urasc asta.

Link to comment
Share on other sites

la mine tot cam asa cu dilema

sigur a fost ca-mi doream un E60, diesel si nu mai vechi de 2009, toamna

am gas't un 535 o splendoare dar m-am razgĂŽndit la gĂŽndul c-o tin "numa" 3-4 ani si p'orma tre' s-o vĂŽnd si se poate speria lumea de motorul, relativ, puternic

m-am oprit la un 525 cu motor de 3 litri

sunt foarte multumit

Link to comment
Share on other sites

la mine tot cam asa cu dilema

sigur a fost ca-mi doream un E60, diesel si nu mai vechi de 2009, toamna

am gas't un 535 o splendoare dar m-am razgĂŽndit la gĂŽndul c-o tin "numa" 3-4 ani si p'orma tre' s-o vĂŽnd si se poate speria lumea de motorul, relativ, puternic

m-am oprit la un 525 cu motor de 3 litri

sunt foarte multumit

In Romania este tocmai invers,lumea se sperie de impozit nu de putere(care in cazul tau-impozitul-este la fel).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor colegilor de pe forum.

Doresc sa achizitionez aceasta masina -> http://www.autovit.ro/bmw-520-C35319167.html

Am fost, am vazut-o, am negociat pretul.

Masina este super atat tehnic cat si estetic.

Singura problema este ca are sticla de la navigatie zgariata.

Atasez aici niste poze.

Va rog sa imi dati un sfat daca se poate cumva curata de tot sau orice alta idee, si daca se merita sa dau 25500 pe aceasta masina.

Multumesc frumos, si apreciez fiecare parere.

O zi excelenta tuturor !!!!

post-69868-0-95732900-1418027383_thumb.jpg

post-69868-0-48846300-1418027391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ești sigur ca totul e in regula cu mașina? La cum arata anuntul eu nu as avea ĂŽncredere in vânzĂŁtor. Mașina are "bord de seria 7" popcorm1.gif

e samsarica srl , asa ca ce scrie nu mai conteaza :))

 

 

Am vazut mai multe cu problema asta la navi , aia e o matuiala nu o zgarietura.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum doamne iarta-ma s-a putut matui/zgaria in halul ala display-ul ?! :faceless: Samsareala ,nesamsareala daca tot dispui de o asa suma de bani ,sigur dispui de mai multi ,mai pune ceva si ia ceva nou si stii ca esti primul care incepe sa ''uzeze'' elementele masinii :) parerea mea
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag in treaba altora dar ... dar am s-o fac oricum.

 

Masina aia - cea mai ieftina in Germania - nici pe departe cu dotarile alea (pachet M si scaune confort) este un minim de 25.000.

Mai adaugi un 1000 de Euro s-o aduci in Romania si cam aia e.

Foarte interesant cum toate seria 5 din Romania au pachet M - iar pe mobile cand bifezi sport pack - raman 2 masini.

 

In alte cuvinte - seria 5 la 25.000 de euro din Germania - in conditiile in care nu gasesti unul in Germania la banii aia - eu nu as lua.

 

In plus - cam acum 3 luni - eram la o reprezentata BMW - unde venise un baiat cu un Seria 3 GT cu 3000 de km in bord - care avea 118 erori. O SUTA optsprezece.

Masina fusese data peste cap - si ii puneau sigurante in loc de airbaguri sa nu mai dea erori.

 

Succes.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.