Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Buna dimineata tuturor.. :rolleyes:

Am cumparat aceasta masina si vreau sa va dati cu parerea c-am ce incepe sa se strice probleme legate de motor si altele...My link

mentionez ca am avut un e65 730d din 2003 si am avut numai probleme cu el si am bagat bani la greu peste 6000 de euro ok a trecut a fost un cosmar...am uitat deja de el :unsure: dupa ce l-am cumparat la 2 luni a crapat turbo l-am schimbat la bmw 2100€ nou cu garantie,iar baietii de acolo mi-au zis ca trebuie sa schimb si galeria de evacuare ca era din tabla si avea o gaura mica si riscam sa se strice si turbo ala nou si asa a mai costat si aia 400 de euro, pana aici toate bune si frumoase pana cand am luat concediu si am plecat in tara asta a fost dupa vre-0 6 luni.

Am plecat noaptea si am ajuns asa pe la 10 in Romania motorul nu l-am oprit doar sa alimentez si cateva opriri scurte normale,bun ajun in vama trec vama si trag pe dreapta sa schimb niste bani si sa cumpa rovinieta si aud motoru la relantiu nu mergea rotund si era nelinistit cand apasam pe acceleratie scotea fum negru ca mana.Bun ajund asa incet in arad la un preten la service si surpriza una dintre clapete de la galeria de admisie era absorbita in motor,direct in capul pistonului numaru 6 vai vai....un alt necaz.ok

Am sunat la ADAC mi-au au trimis platforma si mi-au dat masina de schimb si au duso la reprezentana si acolo am mai platit 1300 de euro pentru reparatie dupa care m-am intors in germania si am vanduto dupa o saptamana..asta a fost experienta mea..

Mentionez masina a fost cumparata de la handler un Rus si cred ca asta a fost gresala mea sa cumpar masini de la hadleri de pe platuri toata treaba e ca am pierdut vre-o 6500 de euro.

 

Acum intrebarea mea este daca se merita sa cumpar masina asta am pus linkul mai jos si mentionez ca aceasta este de la reprezentanta cu garantie de un an..

 

Care ar fii problemele la acesta masina la ce ma pot astepta...inca pot sa refuz masina inca nu am semnat..

Va multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu mai fi asa negativ.

Gandeste-te ca are o garantie, ai luat-o de la

Un dealer autorizat...km nu are multi.

Iar cand o sa te urci in ea ai sa uiti de toate belelele ;)

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ai cumparat-o sau vrei sa o cumperi? ca la inceput spui ca ai cumparat-o iar mai apoi ca vrei sa o cumperi..

Oricum, masina-i frumoasa, nu te gandi ca o sa ai probleme ca si cu 7'aru, alea erau renumite pentru problemele lor destul de costisitoare, in plus, 7'aru 2003, F10'le 2012... o mica mare diferenta care conteaza mult...

La f10 pana acuma nu prea am auzit de probleme mari, mai ales la motoarele de 3.0.. Acuma depinde si cum ti-e norocul..

Bafta si fa-i topic de prezentare la "masina mea" :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Masina am cumparato dar vroiam sa stiu de probleme legate de acest model trebuie sa o ridic vineri pana atunci am zis sa scriu aici pe forum sa vad ce pareri sunt despre acest model pana la urma nu sunt obligat sa o iau pot sa zic ca m-am razgandit si nu o mai vreau :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

pai sa ne luam Camry sau Logan, chiar si astea se strica :), toate masinile au probleme si cu toate iti asumi un risc, tocmai de asta si dau astia garantie, e oricum o discutie fara nicio o conlcuzie vis-avis de aspectul acesta...ia-l pe Clarkson si iesiti in Piata Mare sa boicotati BMW-ul, si el are un dinte importiva lor, si impotriva lui Merc, si tot asa...cu toate astea nu conduce nici el o Camry :thumbsup:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

fiecare judeca prin prisma experientelor sale, si eu am avut '06 750li E66 si 1 an cat l-am tinut nu am avut vreo problema cu el, deci daca ma intreaba cineva eu voi spune ca e o masina super, daca te intreaba pe tine ii vei spune ca a fost o rabla imputita, intelegi ideea :rolleyes:

 

Cautand pe forumuri vei gasi in general doar oamenii nemultumiti care au avut probleme, cei care nu au probleme de obicei nu stau sa scrie ca ce minunata e masina, e destul de simpla treaba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da, dar ce vroia mik15 sa sublinieze este ca in urma citirii forumurilor nu vei gasi decat probleme pe care le-au constatat userii... adica partile negative, care nu reprezinta o opinie atat de generalizata incat sa constituie o problema a unui model/serii intregi

 

cum spunea Doru mai sus, masina ta arata bine, este destul de dotata, mai depinde si de "norocul" cumparatorului... si asta nu e o loterie, dar daca o iei din sursa cat mai autorizata de fabricant, cresc sansele sa iei ceva bun :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...ia-l pe Clarkson si iesiti in Piata Mare sa boicotati BMW-ul, si el are un dinte importiva lor, si impotriva lui Merc, si tot asa...cu toate astea nu conduce nici el o Camry :thumbsup:

eu nu boicotez bmw, mie imi place bmw si cumpar bmw. nu sunt insa spalat pe creier si nu cred ca e cea mai buna masina din lume. la condus si la handling mi se pare cea mai buna. in rest, cam prost cu fiabilitatea, cu multe motoare au cam dat chix, in sensul ca fac bube pe care nu ar trebui sa le faca la km putini. fiecare alege ce ii place. de aceea exista optiuni ca sa putem alege, intre bmw si altceva, sau intre un bmw si alt bmw.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

din moment ce acceptam aceste impedimente e ok pentru noi ca si consumator, in niciun caz nu e corect, insa cum nu sunt alte optiuni pe piata auto daca vrei mai mult decat un mijloc de transport, pentru ca in cazul contrar sunt o gramada de posibilitati, atunci pentru mine cel putin producatorii pe care i-as alege sunt mai putini ca degetele de la o mana, hai doua daca largim paleta si devenim mai ingaduitori desi 10 cu greu i-as gasii, evident vorbind de masini de serie mare.
Link to comment
Share on other sites

o.

 

Acum intrebarea mea este daca se merita sa cumpar masina asta am pus linkul mai jos si mentionez ca aceasta este de la reprezentanta cu garantie de un an..

 

Care ar fii problemele la acesta masina la ce ma pot astepta...inca pot sa refuz masina inca nu am semnat..

Va multumesc!!!

ce legatura are experienta ta proasta cu o masina total diferita nu inteleg .

Link to comment
Share on other sites

Revenind la ce am postat eu,am cumparat un 520d din 2012,o sa fac si topic de prezentare,dar nu am avut timp pana acum.Am fost la BMW aici in Belgia,si am verificat vin-ul,am intrebat de motor,daca e cel cu probleme la distributie.Mi s-a spus ca masina aceasta nu face parte din lotul de masini care au avut rechemari in service pt nici o pb,inseamna ca e de bun augur,adica nu trebuie sa imi fac griji in privinta distributiei,nu?
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a spus ca masina aceasta nu face parte din lotul de masini care au avut rechemari in service pt nici o pb,inseamna ca e de bun augur,adica nu trebuie sa imi fac griji in privinta distributiei,nu?

Daca nu ai simptomele specifice sau alte zgomote n-are rost sa-ti faci griji. Mai depinde si de rulajul masinii...etc. La mine la 114k km se aude f ok motorul si nu sunt probleme.Dar o poti schimba daca vrei pt siguranta pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut dragilor !

 

sunt nou pe aici, si si mai nou in ceea ce priveste BMW. asa ca aveti "mila" cu mine pe mai departe :))

 

ideea e ca vreau si eu sa trec la un seria 5 f10 din 2012

 

aici e masina pentru cine vrea sa arunce un ochi:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GgZ63.html

 

partea "urata" este, ca la romani, kilometrajul. strans omu' cu usa, a recunocut ca in belgia avea 360.000 si acum are 182.000

 

ideea este ca arata super bine! sfatul vostru pentru un motor care a mers 360.000 km in 4 ani care este? ma mai tine si pe mine 100.000km ?

 

sincer imi place mult masina, am mers cu ea, dar ma sperie ideea de 360.000.

 

ms tuturor de raspuns !

Edited by Dragos Axl
Link to comment
Share on other sites

Doamne fereste . Arunci cu banii pe 360k km ? A mea are 225k dar sunt constient ca nu e ca una care are 150k desi arata si functioneaza impecabil .

 

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhpHL.html

 

 

Degeaba arata perfect la 360k ..mai ales ca te-a mintit..fugi mancand pamantul cand mai dai de asa samsari..

Edited by enigmatyq
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.