Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Unele masini F11 au carlig de remorcare in poze sau in lista de optionale. Trebuie fugit de ele, au fost fortate cu remorca si ar putea avea probleme sau din contra s-a mers cu ele mai incet si sunt mai bune?

 

Nu este o regula. A mea a venit din fabrica cu carlig si nu a pus nimeni remorca sau rulota agatata.

Il scot doar cand merg la cumparaturi si sta in parcare aglomerata. Am avut o experienta cand cel din spate nu a apreciat si mi-a atins usor bara. Acum scot carligul sa ma apere. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu este o regula. A mea a venit din fabrica cu carlig si nu a pus nimeni remorca sau rulota agatata.

Il scot doar cand merg la cumparaturi si sta in parcare aglomerata. Am avut o experienta cand cel din spate nu a apreciat si mi-a atins usor bara. Acum scot carligul sa ma apere. :)

Acum nu știu care e mai scump, sĂŁ vopșești bara sau sĂŁ se strice mecanismul de la cârlig.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Astazi am verificat aceasta masina pe autoDna, dar din pacate nu are inregistrati numarul de kilometri

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7Grx7l.html#76620be3ef

 

Am obtinut acest raport

De la proprietar am primit urmatoarele poze

Imi spune ca o are din aprilie dar nu a scos numere.Accepta test reprezentanta in Braila.

 

Va rog sa ma ajutati cu o parere.

post-90062-0-16450000-1532287717_thumb.jpg

post-90062-0-68462400-1532287732_thumb.jpg

post-90062-0-08633000-1532287747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Revizii la 34k si 50k km? Cred ca nici nu mai facea schimb de ulei, ii punea unul nou direct.

 

Vezi in istoricul online reviziile. Daca sunt la distanta asa mare, eu zic ca nu merita. Nu stiu ce ulei tine 50k km si sa aiba proprietatile cat de cat decente.

 

Daca totusi are revizii online care nu sunt trecute in istoricul masinii (al navigatiei), e ok. Verifica neaparat sa nu aiba chit pe ea, asta indica o dauna mai mare.

Elementele revopsite nu trebuie sa te sperie, este ceva normal pentru o masina de flota. Si eu as vopsi fiecare punct de vopsea sarit daca as avea casco de flota.

 

Buna seara! Astazi am verificat aceasta masina pe autoDna, dar din pacate nu are inregistrati numarul de kilometri

 

https://www.autovit....html#76620be3ef

 

Am obtinut acest raport

De la proprietar am primit urmatoarele poze

Imi spune ca o are din aprilie dar nu a scos numere.Accepta test reprezentanta in Braila.

 

Va rog sa ma ajutati cu o parere.

Edited by kotoy
Link to comment
Share on other sites

Am doua intrebari pentru un mic ajutor.

 

Am gasit o masina cu service complet la BMW, atasez imaginea. Acum are 57.000km, dar la ultimul service de inceput de an avea 56.000. Asta inseamna ca dupa ce an de an s-au facut cam 25.000km, in jumatate de an 2018 s-au facut doar 1.000. Ati avea idee de ce ar putea fi asa?

 

A doua este despre EDC. Vad ca are masina niste poze cu setari Confort etc, sunt cele de la EDC sau cele standard simple? Dupa VIN, nu apare nimic despre EDC in lista de dotari.

 

Aici sunt imaginile: https://imgur.com/a/UHPq42D

Edited by victor mircea
Link to comment
Share on other sites

Am doua intrebari pentru un mic ajutor.

 

Am gasit o masina cu service complet la BMW, atasez imaginea. Acum are 57.000km, dar la ultimul service de inceput de an avea 56.000. Asta inseamna ca dupa ce an de an s-au facut cam 25.000km, in jumatate de an 2018 s-au facut doar 1.000. Ati avea idee de ce ar putea fi asa?

 

A doua este despre EDC. Vad ca are masina niste poze cu setari Confort etc, sunt cele de la EDC sau cele standard simple? Dupa VIN, nu apare nimic despre EDC in lista de dotari.

 

Aici sunt imaginile: https://imgur.com/a/UHPq42D

 

Pai sunt masini care indiferent de EDC, au acele butoane pt schimbarea modului de conducere. Daca nu-i mentionat EDC in lista de optionale inseamna ca suspensia nu-i adaptiva si doar motorul si directia isi vor schimba comportamentul. Nu-i o regula ca daca are acele butoane, automatic are si EDC.

Link to comment
Share on other sites

Da, asta e explicatia oficiala, „intre proprietari”.

 

Eu stiu ca am vrut sa imi iau un passat biturbo la inceput de an si tot asa avusese o diferenta are de kilometri. Fiind in Germania aparea in Tuv ca fusese reparat. Am renuntat pana la urma si asa am ajuns acum la Bmw.

Edited by victor mircea
Link to comment
Share on other sites

Legat de kilometri, ceva idei?

1000 in 6 luni. De ce?

Posibil sa fi fost preluata la buyback si apoi sa stea in parc; sau sa se fi vandut lovita, si a durat cateva luni pana cand a fost reparata (in Ro, cei care le cumpara lovite de la licitatie, pun piese din dezmembrari, si dureaza ceva timp pana gasesc ce le trebuie)

 

Ca principiu - atunci cand verifici o masina cumparata de la licitatii, sa ceri si PDF-ul de prezentare generat de site-ul de prezentare; in acel PDF vezi toate detaliile masini de la momentul licitatiei, inclusiv km si daunele curente ale masinii.

 

Mie mi se pare cam devreme sa crape flansa cardan la 55.000km; posibil sa fi fost utilizata destul de smucit, sau posibil sa fie un alt exemplu de fiabilitate scazuta; cred ca se poate schimba fara mare bataie de cap (cred ca flansa cardan e vreo 4-500 lei, plus restul de accesorii plus manopera, probabil ca ajungi la 7-800 lei cost total)

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fi fost preluata la buyback si apoi sa stea in parc; sau sa se fi vandut lovita, si a durat cateva luni pana cand a fost reparata (in Ro, cei care le cumpara lovite de la licitatie, pun piese din dezmembrari, si dureaza ceva timp pana gasesc ce le trebuie)

 

Ca principiu - atunci cand verifici o masina cumparata de la licitatii, sa ceri si PDF-ul de prezentare generat de site-ul de prezentare; in acel PDF vezi toate detaliile masini de la momentul licitatiei, inclusiv km si daunele curente ale masinii.

 

Mie mi se pare cam devreme sa crape flansa cardan la 55.000km; posibil sa fi fost utilizata destul de smucit, sau posibil sa fie un alt exemplu de fiabilitate scazuta; cred ca se poate schimba fara mare bataie de cap (cred ca flansa cardan e vreo 4-500 lei, plus restul de accesorii plus manopera, probabil ca ajungi la 7-800 lei cost total)

Masina nu e import, e din Romania, a fost in leasing operational.

 

De aceea nu am fisa PDF la ea, am facut inspectia la BMW si am primit informatiile astea.

 

Asa m-am gandit si eu ca a fost reparata si a stat, dar are doar o portiera revopsita, atat, din ce au zis cei de la BMW. E posibil sa fi fost si alte elemente revopsite sau inlocuite si sa nu se fi prins? Trebuia sa fi avut masurare de grosime la vopsea, asa ar fi fost clar ce fusese revopsit.

Edited by victor mircea
Link to comment
Share on other sites

Daca a fost in leasing operational, sigur a avut si casco full, deci reparatiile au fost pe casco, asa ca ar trebui sa se vada in istoricul de daune de la asiguratori.

Nu ai de ce sa iti faci griji, sigur nu a fost manarita de vreun samsar; daca iti place masina si te simti bine cand mergi cu ea, si pretul este unul ok din punctul tau de vedere, poti lua masina. In fond, orice masina sh are ceva uzura si eventuale reparatii; important este sa stii istoricul ei, sa eviti daune grave sau km dati mult inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

 

Ceva pareri despre masina din anuntul de mai jos?

Sunt in cautarea unui F10 ... 535 mai mult dar si 530 este o, optiune ...

 

My link

 

O a doua intrebare ar fii legat de cutiile automate. Unele au nuca mai mica si mai groasa unele au nuca mai subtire si mai inalta ...

In afara de cum arata joysticul care ar fii diferentele intre cutii ? doar ca cea groasa are padele si cealalta nu ?

 

Regards,

Link to comment
Share on other sites

Schimbator mic, padele pe volan, launch control, cutia schimba putin mai agresiv, nu intervine peste tine sa iti schimbe vitezele cand esti in anumite moduri (DSC is off, DTC on, or sport+ selected).

 

Si cam atat. Desi treaba cu agresiv si sa nu intervina -este tine se poate coda si pe o cutie normala.

Link to comment
Share on other sites

Cutia este aceiasi , depinde doar soft-ul si anumite setari...

Este nitel diferita cutia. De ex pe F30 normala este 8HP45 iar cea sport este 8HP70 parca.

 

Sincer depinde de diferenta. Eu personal la o masina SH nu as pune accent pe cutie sport. La una noua da ... costa 150 Euro in plus.

Este un nice to have si atat. Nu cred ca ar trebui sa atarne in a decide ce masina sa cumperi.

 

Eu personal daca as avea sa aleg intre orice alta optiune (chiar si un Asistent faza lunga, adica ceva minor) si cutia sport, as merge pe optiune :)

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Si estetic vorbind cea " sport " arata mai bine.

Eu pana acum ceva timp eram si inca sunt fac Audi dar F10`le cu M-Pachet este superb.

Trec peste toate problemele ce le are modelul asta ( stiu ca toate au probleme ) dar e superb.

Eu de cand am inceput sa ma uit dupa F10 am anumite optiuni la care nu vreau sa renunt ( cutia este prima la care ma uit daca nu vad Joysticul gros dau next )

Se poate sa fie doar o chestie in capul meu dar am mai avut o masina care am luat`o fara anumite optiuni si dupa am regretat

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Linkul postat de tine vine de la un samsar din Pitesti, eu n-as da 24500 euro unui samsar din RO. La banii aia gasesti in Germania o gramada de F10. Masina mi se pare prea dotata si cu prea putini km. Pe Mobile nu gaseste niciuna ca ea, de aici incep dubiile in privinta masinii...Stickerul acela cu M550D este penibil... Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.