Jump to content

M3 2001?


nik_romania

Recommended Posts

Este pe autovit un M3 Link cel galben la 29200E de la lecarro.Ce parere aveti de oferta asta si ce parere aveti de M3 in general(consum,fiabilitate,intretinere,costuri) si daca se merita sa o achizitionezi.

Sper ca nu imi spuneti ca cine are bani de BMW nu se gandeste la consum ca dupa parerea mea nimeni nu isi cumpara o masina fara sa stie asta.

Edited by nik_romania
Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu zicea cineva ca ar fi ceva dubios cu masina aia nu stiu dar poate va citi si va veni cu detalii.

Consumul este in functie de cum conduci: daca o calci mereu consumul va fi mare dar daca esti ponderat nu este ceva de speriat.

Toate cheltuielile :cauciucuri , ulei , benzina , vor fi in functie de cum vei conduce.

Link to comment
Share on other sites

oare ce e dubios?daca e luata de la Ab poti sa iti dai seama daca are km aia sau au fost modificati.Doar sa nu fi fost lovita sau forjata tare.

185429[/snapback]

E foarte important sa aiba si reviziile la AB. E mult mai usor de verificat daca km sunt reali. Daca a facut reviziile pe craci e mai usor sa manareasca kilometrajul...mai ales daca a luat-o second hand de la AB.

La o masina cumparata de noua de la AB si cu toate reviziile facute la ei e foarte greu de "umblat" la km.

88k din 2001....e cam putin...nu spun ca sunt manariti...ci doar ca sunt putini pentru o masina din 2001...parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Sper ca nu imi spuneti ca cine are bani de BMW nu se gandeste la consum ca dupa parerea mea nimeni nu isi cumpara o masina fara sa stie asta.

185351[/snapback]

Fii serios, cine se gandeste la consum? :blink: :)

 

In alta ordine de idei eu am vazut personal masina si am si mers cu ea putin ( in dreapta), Concluzii:

-masina a fost lovita in fata;

-a fost diagnosticata la AB si cica are km reali (apropo de asta M3-ul meu, prima oara inmatriculat tot in 2001 are 86 k km reali :) );

-nu merge rau, insa trebuie vazut motorul cu atentie

 

@le: Iar "forja" trebuie la motor, macar din cand in cand, ca altfel se puturoseste ...... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

e un M3 prietene, nu prea mergi cu el la piata. 88k din 2001 mi se pare foarte credibil pentru un M.

185444[/snapback]

Nu-i vorba de mers la piatza. Sunt oameni care fac 30-35 de mii pe an...si sunt altii care fac 5-10 mii...eu ma incadrez in prima categorie...si pentru mine km aia erau putini pentru o masina din 2001. Nu am afirmat ca e manarit kilometrajul. Din barfa de pe net stiam si eu ca masina respectiva fusese lovita in fatza...mai precis spoilerul fata era proaspat schimbat si vopsit pe cand capota avea urme de criblura...deci chiar daca a fost busit...nu a fost lovit prea tare...Si daca as avea un M3...poate ca as merge si la piatza cu el... :) ...numai ca am interdictie la masini cu doua usi... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mai sa fie.Cum de nu mi-am dat seamaDe asta toate masinile au motoare peste 5000,ca nimeni nu se gandeste la consum :) :) :) Cum de nu m-am gandit.Chiar nimeni nu stie cat consuma masina lui?Cred ca daca toti erau asa bogati cum se dau..........schimbau masina de 2 ori pe an si in garaj aveau vre-o 10,dar toate cu motoare de la 3000 in sus :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

nu! poate consuma si 16. intrebati posesorii de M3. consumurile nu sunt asa exagerate precum ati crede... e printre cele mai economice sportive.

186476[/snapback]

Asta e perfect adevarat, mai mult de 17-18 in oras pe cea mai a drakku aglomeratie nu ia..... :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer, cei care scot consum de peste 16-17l/100km in oras, au probleme serioase. M3-ul meu consuma intre 11-13 (ma refer la consum mediu, n-am testat niciodata doar in oras)...dar facand un simplu calcul matematic, ca sa am consumul mediu care-l am, dar unul de 17 in oras...asta inseamna ca in afara consuma...5 ?? Ireal, parerea mea...

Astept opinii

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e philadelphia dar in bucuresti o masina de gabarit mediu cu motor de 1.8 consuma peste 12,5.

186696[/snapback]

 

Cu astea fiind spuse, nu te contrazic, totul e posibil...doar ca un motor de 1.8 ar trebui sa consume mult mai putin. Imi aduc aminte de Lada care o aveam acum o vreme...consuma 20...motor de 1.6, dar traim in alte vremuri.

Ceea ce ai afirmat tu m-a pus pe ganduri si am facut un mic research...rezultatul e destul de confuz.

Link to comment
Share on other sites

este rezultatul unui trafic groaznic dar si a unei benzine foarte proaste, cu cifra octanica mica, indoita cu apa. in principiu traficul ar fi principala problema dar nu suntem noi victimele europei. in londra am scos consumuri de 14 cu un golf cu motor de 1.6. cand stai mai mult pe loc decat sa mergi consumul tinde spre infinit. right?
Link to comment
Share on other sites

Probabil 17-18 litri daca are manuala. Automata depinde de setari, dar poate ajunge si la 20-21 in oras. Pana la urma, cartea cam atat indica. La drum lung este totusi mai important cat consuma in rulaj de viteza legala si apoi in rulaj sport (cu viteze ilegale bineinteles :blink: )
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Consumul dat in cartile de pana in 2004 e:

oras 17,8 l/100km

afara 8,4

mixt 11,9

Experienta mea zice ca depinde enorm de trafic (in oras) si de viteza + felul in care o conduci afara.

Apoi suntem tentati sa urmarim consumul pe computerul de bord (dotare standard) dar cel real calculat la pompa e cu aproape 10% mai mare.

Am scos in oras intre 36 l/100km la 8:30 AM in trafic de Bucuresti cu medie de 7km/h si 10 l/100 km la miezul noptii cu program A1 (cel mai lent) care iti da a 6-a la 65 km/h.

Afara am scos intre 17 (la peste 200 km/h) pe autostrada si 7,3 (de la Pitesti la Buc pe drumul vechi) mers cu 90-100 km/h in A1.

Ma astept ca manuala si SMG-ul la acelasi stil de condus si greutate totala sa inregistreze acelasi consum.

Apoi am vazut ca Passatul TDI de 130 CP arata la 200 km/ora intr-a 6-a consum de 12-13 l motorina la 100 km (circa 3800 ture/minut) in timp ce M3 E46 de 343 CP la aceeasi viteza intr-a 6-a nu trece de 16-17 (la circa 4700 ture/min)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.