Jump to content

Pilotul automat dinamic - BMW X1


DaniFilth

Recommended Posts

Va salut,

 

 

Domnilor, se poate instala pilot automat dinamic pt un BMW X1 ? Si daca da, aveti idee care este costul la reprezentate (ca banuiesc ca acolo se instaleaza pt a nu pierde garantia)

 

PS: daca scriu prostii, imi cer scuze, nu sunt chiar priceput in domeniul autoturisme :-)

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hmmm, geniali baietii astia de la Bavaria Bucuresti, le trimit un mail in care cer o oferta pt. pilotul dinamic (precum am scris si mai sus), mi se raspunde din doua directii, unul imi da pretul pt cel activ(desi, repet, am cerut clar oferta pt cel dinamic) iar celalalt imi cere seria de sasiu. Bun, ii trimit seria de la sasiu dar se face aproape o luna si inca n-am nici un raspuns, desi am mai trimis inca un mail sa-i reamintesc de oferta. :-)

Probabil ca au foarte multi clienti, au profit peste masura si nu ii mai intereseaza sa "vanda" asa ca o sa ma orientez spre alt dealer, n-am incotro. :-)

 

Va salut.

Link to comment
Share on other sites

Eu i-am intrebat pentru E60-ul meu. Le-am dat VIN-ul. Problema este ca dupa VIN nu poti stii intotdeauna exact ce se afla pe masina.

 

De exemplu la mine SZL-ul putea fi in doua versiuni: una cu gaura pentru maneta temponat si alta fara.

 

SZL-ul e vreo 15 milioane si mi-au spus ca trebuie sa merg cu masina la ei pentru a afla ce SZL am. Partea buna e ca mi-am facut o diagnoza si am aflat ca am SZL-ul "cel bun".

 

Bine, la mine pe masina mai am si flansa cardan de 550i care nu stiu ce cauta acolo. Acolo nici eu nu am primit raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Mmm,da! Altii mi-au raspuns ca nu se poate iar altii nu au raspuns deloc asa ca o sa o las balta cu chestia asta :-)

 

Intrebarea mea pt cunoscatori este daca sunt cumva diferite tipurile de pilot dinamic (2009 si 2012 ) ? De ce intreb, pt ca in descrierea #1 nu zice nimic de frana activa, ca in descrierea #2.

 

 

#1

"CreÂşteĂži plǎcerea de a conduce.

Pilotul automat dinamic al BMW X1.

 

Picioarele dumneavoastrǎ meritǎ o pauzǎ. Pilotul automat dinamic (DCC) al BMW X1 vǎ oferǎ o plǎcere de a conduce relaxatǎ, mai ales la distanĂže lungi. Ăncepând cu aprox. 30 km/h, conducǎtorul auto poate salva Âşi menĂžine viteza de croazierǎ doritǎ, folosind maneta din partea stângǎ a coloanei de direcĂžie, fǎrǎ a pune piciorul pe vreo pedalǎ. Desigur, Pilotul automat dinamic poate fi dezactivat oricând, folosind pedala de acceleraĂžie sau de frânǎ. Ăn acest caz, funcĂžia de memorare poate restaura cea mai recentǎ vitezǎ de croazierǎ, prin apǎsarea unui buton. Pilotul automat dinamic este o tehnologie BMW ConnectedDrive.

[/font]"

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/x1/x1/2009/allfacts/ergonomics/dynamic_cruise_control.html

 

#2

"Pilot automat dinamic.

 

Picioarele tale meritĂŁ o pauzĂŁ. Pilotul automat dinamic (DCC) al BMW X1 ĂŽĂži oferĂŁ o plĂŁcere de a conduce relaxantĂŁ, mai ales pe distanĂže lungi.

 

La 30 km/h sau mai mult, conducĂŁtorul auto poate memora Âşi menĂžine viteza doritĂŁ utilizând maneta de lângĂŁ volan, fĂŁrĂŁ a fi nevoie sĂŁ apese pe nici una din pedale. DatoritĂŁ intervenĂžiei active a frânei, chiar Âşi ĂŽntârzierile extreme se pot controla manual. Desigur, Pilotul automat dinamic poate fi dezactivat ĂŽn orice moment utilizând pedalele de acceleraĂžie sau frânĂŁ. Ăn acest caz, funcĂžia de memorie poate restabili viteza cea mai recentĂŁ, prin apĂŁsarea unui buton."

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/x/x1/2012/showroom/comfort/dynamic_cruise_control.html#t=l

 

Va salut

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Am vrut si eu sa montez cruise control with brake function pe un E70 2010 X5 . Cei de la BMW au spus ca se poate , am comnadat ansamblul cu 3 comutatoare de pe volan , 2200 ron . La montaj , s-a constatat ca trebuie sa schimb si tabloul de bord pentru ca nu era prevazut cu pilot automat . Desigur ca e vorba de soft , nu de alta fabricatie . Bordul nou =6500ron , dar nu am mai comandat . Ansamblul de comutatoare a ramas la BMW . Am cumparat un bord SH exact cu seria necesara mie cu 650 ron. Dupa cum am aflat dupa ce am incercat bordul SH , in calculator se va inregistra kilometrajul cu valoarea mai mare . Intamplator , bordul vechi avea cu 490km mai putin decat al meu . De asemenea afisa seria de sasiu a masinii pe care a fost montat . Am inteles ca e posibil sa am probleme pe viitor cu montarea oricarei piese retrofit . L-am montat la loc pe al meu . Am gasit si ansamblu de comutatoare SH cu 600 ron . Am acum tot ce trebuie dar dupa atatea incercari ratate nu prea mai vreau un nou esec . Am cheltuit deja 2000 ron si 5 zile . Edited by Ralanti
Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti schimb seria de sasiu in bordul SH sa iti pun seria ta si atunci totul va functiona, oricum l-ai cumparat degeaba, bordul tau poate fi reprogramat (flash-uit) cu versiunea de soft pentru cruise control, desigur cei de la Bavaria nu stiu si nici nu vor sa o faca deoarece prefera sa iti vanda un bord nou.

 

Daca vrei, dupa sarbatori, contacteaza-ma si iti instalez cruise control pe E70 fara probleme.

 

Ansamblul de comutatoare nu poate fi montat SH, doar noi, in astea nu se poate modifica seria de sasiu.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut,

 

am un X3 care nu avea din fabrica comenzi pe Volan. Ulterior am montat un volan care are comenzi, partea dreapta pt multimedia functioneaza,

intrebarea este daca si cum pot activa si Tempomatul/pilotul automat din stanga ?

Sau daca ma poate ajuta cineva contra cost.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pot sa iti schimb seria de sasiu in bordul SH sa iti pun seria ta si atunci totul va functiona, oricum l-ai cumparat degeaba, bordul tau poate fi reprogramat (flash-uit) cu versiunea de soft pentru cruise control, desigur cei de la Bavaria nu stiu si nici nu vor sa o faca deoarece prefera sa iti vanda un bord nou.

 

Daca vrei, dupa sarbatori, contacteaza-ma si iti instalez cruise control pe E70 fara probleme.

 

Ansamblul de comutatoare nu poate fi montat SH, doar noi, in astea nu se poate modifica seria de sasiu.

Da , cred ca merita .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

am un X3 care nu avea din fabrica comenzi pe Volan. Ulterior am montat un volan care are comenzi, partea dreapta pt multimedia functioneaza,

intrebarea este daca si cum pot activa si Tempomatul/pilotul automat din stanga ?

Sau daca ma poate ajuta cineva contra cost.

Multumesc!

userul neo_anderson te poate ajuta cu siguranta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.