Jump to content

Distantiere / flanse


slefbb

Recommended Posts

E evident pt ce se folosesc

 

Intrebarea e daca sunt sau nu bune

 

Unii spun ca dau trepidatii in volan...asta pot spune ca am observat si eu la rotile de iarna..dar nu stiu daca e din jante sau de la distantiere

 

Voi ce parere aveti?

 

Depinde de cine sunt facute si din ce material sunt.O parere mai avizata o sa ti-o pot da peste o saptamana cand o sa le montez.

Link to comment
Share on other sites

Daca sunt facute artizanal, sunt sanse sa ai probleme ulterior.

DAca sunt facute de o firma specializata/consacrata, nu vei avea nici un fel de probleme dupa.

Eu am distantiere (nu flanse) de aproape 1 an pe toate 4 rotile si nu am nici o vibratie. A aparut ceva de o saptamana de cand am pus rotile de vara, dar e din cauza unei jante usor descentrate, nicidecum a distantierelor. Cu rotile de iarna... nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare.

La un e46 (320d) de cati mm trebuie sa fie distantierele ca rotile de pe spate sa iasa putin mai in exterior, dar sa nu frece in aripa?

Jantele au ET47 iar anvelopele sunt 225/45/17.

Merg distantiere de 20mm sau doar de 15mm?

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca nu distantierele provocau vibratia daca e la fel si fara ele. :)

Coincidenta face sa-ti fi vibrat odata cu montarea lor.

E vreo anvelopa uzata neuniform. Si cu cat e mai lata, e mai sensibila.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

La un e46 (320d) de cati mm trebuie sa fie distantierele ca rotile de pe spate sa iasa putin mai in exterior, dar sa nu frece in aripa?

Jantele au ET47 iar anvelopele sunt 225/45/17.

Merg distantiere de 20mm sau doar de 15mm?

 

Eu zic maxim 10 mm ca sa fii sigur,iar daca vrei ceva bun i-ti recomand flanse distantiete FK sistem B+

Link to comment
Share on other sites

Eu zic maxim 10 mm ca sa fii sigur,iar daca vrei ceva bun i-ti recomand flanse distantiete FK sistem B+

Multumesc pt recomandare. Pana acum am auzit de bine de H&R, dar iau in considerare si varianta ta, din moment ce ai pe masina si se comporta ok :thumbsup:

 

Hmm..din ce am gasit pe net, distantierele de la FK sunt asa:

System A :: se pun intre roata si butuc si se prinde roata cu niste prezoane mai lungi

Sytem B+ :: se prinde distantierul de butuc cu prezoanele proprii, apoi cu prezoanele care le ai deja se prinde roata de distantier

 

Sper sa nu se considere reclama, dar oare astea or fi bune?

 

http://www.fkautomotive.ro/produse/distantiere-accesorii/distantiere-sistem-a/bmw/info3531.html

 

20mm pe ax..inseamna 10mm la fiecare roata,nu?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt recomandare. Pana acum am auzit de bine de H&R, dar iau in considerare si varianta ta, din moment ce ai pe masina si se comporta ok :thumbsup:

 

Hmm..din ce am gasit pe net, distantierele de la FK sunt asa:

System A :: se pun intre roata si butuc si se prinde roata cu niste prezoane mai lungi

Sytem B+ :: se prinde distantierul de butuc cu prezoanele proprii, apoi cu prezoanele care le ai deja se prinde roata de distantier

 

Sper sa nu se considere reclama, dar oare astea or fi bune?

 

http://www.fkautomot...w/info3531.html

 

20mm pe ax..inseamna 10mm la fiecare roata,nu?

 

Sistem A=distantiere Aluminiu

Sistem B=flanse distantiere aluminiuSistem B+=flanse distantiere aluminiu cu insertie de otel pe filetthumbsup.pngTi le recomand cu caldura pe ultimele.Tinand cont ca poti sa urci la e46 cu et pana la 35 ,poti sa pui si de 12 mm.pt e36,e46 si e 90 sunt aceleasi.Da,ei iti dau calculul pe axa.

P.s. acum m-am uitat,nu poti sa pui decat sistem Asad.gif.Ale mele de 20 mm/roata au 800de g-de 10 mm probabil 400 g.

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt recomandare. Pana acum am auzit de bine de H&R, dar iau in considerare si varianta ta, din moment ce ai pe masina si se comporta ok :thumbsup:

 

Hmm..din ce am gasit pe net, distantierele de la FK sunt asa:

System A :: se pun intre roata si butuc si se prinde roata cu niste prezoane mai lungi

Sytem B+ :: se prinde distantierul de butuc cu prezoanele proprii, apoi cu prezoanele care le ai deja se prinde roata de distantier

 

Sper sa nu se considere reclama, dar oare astea or fi bune?

 

http://www.fkautomotive.ro/produse/distantiere-accesorii/distantiere-sistem-a/bmw/info3531.html

 

20mm pe ax..inseamna 10mm la fiecare roata,nu?

sa nu cumperi fara inel de centrare.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Pai... cam mare coincidenta nu? Cum am pus distantierele a inceput sa-mi vibreze volanul...

Anvelopele nu par uzate neuniform...

Nici ale mele nu par. Dar cu rotile de iarna (225) nu vibreaza neam. :)

Deci la mine e coincidenta clara.

Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie ca un pont: la system A, daca nu se schimba rotile o perioada mai lunga, exista riscul sa se sudeze distantierul de butucul rotii iar la demontare se poate deforma. (In principiu se baga o surubelnita sau o pana)

La system B, daca se intampla asta, pur si simplu scoti prezoanele scurte, le bagi in gaurile unde vin prezoanele originale iar atunci cand le strangi aproape de maxim distantierul se va departa automat de butucul rotii.

 

Eu am 60000+ de km cu distantiere h&r system B si nu am avut niciodata probleme

 

Cele mai multe probleme vin din lipsa inelului de centrare pe distantierele de doar 10mm

 

De asemenea recomand ca prezoanele sa fie stranse cu o cheie dinamometrica

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie ca un pont: la system A, daca nu se schimba rotile o perioada mai lunga, exista riscul sa se sudeze distantierul de butucul rotii iar la demontare se poate deforma. (In principiu se baga o surubelnita sau o pana)

La system B, daca se intampla asta, pur si simplu scoti prezoanele scurte, le bagi in gaurile unde vin prezoanele originale iar atunci cand le strangi aproape de maxim distantierul se va departa automat de butucul rotii.

 

Eu am 60000+ de km cu distantiere h&r system B si nu am avut niciodata probleme

 

Cele mai multe probleme vin din lipsa inelului de centrare pe distantierele de doar 10mm

 

De asemenea recomand ca prezoanele sa fie stranse cu o cheie dinamometrica

Multumesc de pont. Astea ar fi bune?

 

http://www.ebay.de/itm/H-R-SV-40mm-40757252-BMW-3er-E46-Typ-346-Spurverbreiterung-Spurplatten-/200893953349?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW&hash=item2ec6367545

 

cine vinde H&R system B la noi ? caut si eu pentru E60 dar cu CB de E60 sa nu fie nevoie de inele de centrare , 15 sau 20mm

Ai putea lua de aici:

 

http://www.ebay.de/itm/H-R-SV-40mm-40757252-BMW-5er-E60-E61-560L-ohne-iX-Spurverbreiterung-Spurplatten-/190797272569?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW&hash=item2c6c6755f9

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune. Asa ceva am si eu. System B se fac de minim 40mm/axa deoarece trebuie sa intre si prezoanele scurte

 

Acero, eu le-am luat de pe ebay.de. Cand spun inele de centrare ma refer la buza turnata pe distantier pentru centrarea rotii. Nu e nici o piesa in plus. Cauta in catalogul h&r ce ai nevoie si apoi baga codul pe ebay.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.