Jump to content

Distantiere / flanse


slefbb

Recommended Posts

La distantiere vroiam sa ajung. Imi este un pic frica sa comand jantele si sa constat ca nu am cum sa le montez pe masina sa-mi loveasca in aripi daca pun distantiere sau alte probleme de genu' si mi se pare un pic ciudat sa pun distantiere de 20-25 adica nu stiu cat de safe ar fi sa pot merge linistit ca si cand ar fi totul fix pe fix.

 

Eu am de 20mm pe spate, si nu am avut nici o problema.. Daca iei distantiere bune, de calitate, nu ar trebui sa ai probleme..

Link to comment
Share on other sites

incerc si aici.

Buna am o problema eu cred in legatura cu distantierele.Deci mi-am cumparat jante cu et 30 si cum mie imi trebuia et20 mi-am cumparat distatiere cum nu am gasit pe moment de 100 mi-am luat de 150 la sfatul vanzatorului ca e ok si asa,bun,le-am luat le-am pus si prezoanele sunt mai lungi decat cele originale (adica masurat originalele+150 distantierul),parca pe spate la o parte se vedea pe varful prezonului cu a frecat putin.Problema mea in fond este ca Huruie rau de la 80 in sus, e acel vajait ciudat care iti face in cap vvvvvvvvvvvvvvvv....Personal am crezut ca ar fi de la rulmenti dar cum a venit iarna am pus jantele si cauciucurile de iarna originale si surpriza liniste totala.

Deci care ar fi problema ?In care ordine?Cauciucuri,prezoane,distantiere sau chiar jantele?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iti alegi alte jante care se potrivesc fara alte interventii. Problema ar fi simpla pt puntea fata si s-ar putea rezolva cu un set de distantiere de 20 de mm.

Insa ceea ce este complicat este pt puntea spate. La 19x9.5/ET27 tu trebuie sa le scoti in afara 2 mm pentru a putea ajunge la ET 25, adica maximul pt E60, iar anvelopele potrivite vor fi 265/30R19. Dar sa le scoti doar 2 mm nu prea ai solutii deoarece nu se gasesc asemenea distantiere. Daca ai pune distantiere mai groase (10 mm de exemplu) mi-e teama ca roata va atinge in aripa, vorbim totusi de anvelope foarte late 265/30R19.

Link to comment
Share on other sites

Eu am de 20mm pe spate, si nu am avut nici o problema.. Daca iei distantiere bune, de calitate, nu ar trebui sa ai probleme..

 

As vrea sa stiu si eu care sunt alea de calitate. Am gasit pe un site distantiere BBS. Banuiesc ca sunt bune.

 

Eu zic sa iti alegi alte jante care se potrivesc fara alte interventii. Problema ar fi simpla pt puntea fata si s-ar putea rezolva cu un set de distantiere de 20 de mm.

Insa ceea ce este complicat este pt puntea spate. La 19x9.5/ET27 tu trebuie sa le scoti in afara 2 mm pentru a putea ajunge la ET 25, adica maximul pt E60, iar anvelopele potrivite vor fi 265/30R19. Dar sa le scoti doar 2 mm nu prea ai solutii deoarece nu se gasesc asemenea distantiere. Daca ai pune distantiere mai groase (10 mm de exemplu) mi-e teama ca roata va atinge in aripa, vorbim totusi de anvelope foarte late 265/30R19.

 

 

Am avut un set de replici CSL cu 9.5 spate cu 275/30 aveau ET17 si se potriveau perfect.Nu am gasit jante pana acum pe 19" fara sa-mi trebuiasca artificii :( chiar si jante care s-a pus pe E60 modelul 172m

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu care sunt alea de calitate. Am gasit pe un site distantiere BBS. Banuiesc ca sunt bune.

 

 

 

 

Am avut un set de replici CSL cu 9.5 spate cu 275/30 aveau ET17 si se potriveau perfect.Nu am gasit jante pana acum pe 19" fara sa-mi trebuiasca artificii :( chiar si jante care s-a pus pe E60 modelul 172m

 

Evident ca sunt bune daca chiar sunt BBS.

Daca ai pus replici cu 9.5 spate cu 275/30 si ET17 si se potriveau inseamna ca ar merge cu un set de distantiere de 10 mm pt puntea spate si un set de 20 mm pt puntea fata.

Link to comment
Share on other sites

 

eu am H&R , le am de 3 ani, nici o problema...BBS, ar trebui sa fie bune si alea.. Nu am avut.

 

 

E bine asa la cat mai multi fara incidente. De fel sunt impotriva artificiilor dar auzind aceastea nu m-as da inlaturi :D

Link to comment
Share on other sites

cataxxl, mie ce imi recomanzi?

 

Masina e un e46 coupe, jantele sunt: 8Jx18 ET47 fata cu 225/40; respectiv 8.5Jx18 ET50 spate cu 255/35.

Ce dimensiuni imi recomanzi sa pun? Nu vreau sa umblu la aripi.. 10mm fata si 15mm spate? Sau merge si mai mult fara sa am probleme cu atinsul?

Link to comment
Share on other sites

Evident ca sunt bune daca chiar sunt BBS.

Daca ai pus replici cu 9.5 spate cu 275/30 si ET17 si se potriveau inseamna ca ar merge cu un set de distantiere de 10 mm pt puntea spate si un set de 20 mm pt puntea fata.

 

 

In principiu e ok totul mare balci n-ar fi. Multumesc pentru informatii acum stiu ce planuri sa fac :D

Link to comment
Share on other sites

Cei care aveti distantiere montate, ati aplicat ceva solutie anti-seize pe butuc inainte sa le montati sau le-ati pus fara nimic? Am tot citit pe forumuri din afara ca se recomanda, ca sa nu se intepeneasca. Imi vin si mie maine si ma gandesc cum sa fac :) Edited by Edi91
Link to comment
Share on other sites

Azi am schimbat si eu rotile la masina de firma.

Erau foarte intepenite. Am dat cu picioarele in roata ca sa se dezlipeasca.

La o roata am fost nevoit sa folosesc greutatea masinii ca s-o dezlipesc.

La rotile de iarna, care sunt de tabla, n-am avut problema asta niciodata.

Deci, se recomanda intotdeauna folosirea solutiei. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
este bine sa se unga putin butucii, nu se mai intepenesc jantele, trebuie curatat/sters bine inainte de ungere, eu asa procedez si nu am probleme (de fiecare data cand umblu la ele sterg si ung iar, la o pana pe fata am uitat sa sterg si-mi vibra volanu pe la 80-100, am desfacut roata si le-am sters, prinsese nisip si nu mai etansa bine)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
  • 9 months later...
Salut, as vrea sa pun 4 distantiere de 5mm la roti, si am inteles ca ar merge fara a avea suruburi mai lungi de prindere, adica ,merg cele originale. In mod normal, suruburile intra cam 10mm in butuc, deci cu distantier de 5mm, ar mai intra doar 5mm. Este in regula asa, mai are cineva pe masina , sau trebuiesc si suruburi mai lungi?
Link to comment
Share on other sites

salut...stie cineva daca distantierii pot afecta cu ceva grupul sau altceva de la transmisie daca masina este xdrive(4x4)???

 

Am fost in aceiasi situatie cu tine si pana la urma nu mi-am pus distantieri sau flanse sau altceva. In principiu parghia creata de bratul rotii impreuna cu distantierul aplica o forta si un soc mult mai mare in bucse si tot ce sprijina bascula plus restul componentelor de acolo. In consecinta e foarte probabil ca mai devreme decat ar fi cazul sa schimbi la elemente de suspensie in draci. In Germania unde nu sunt gropi nu apare asa rapid aceasta problema insa in Romania o s-o simti relativ rapid. In rest e posibil ca masina sa traga mai greu in anumite conditii, chestie pe care am auzit-o si eu cand mi-am pus problema de schimbat fuzete si alte chestii de unde rezulta consum mai mare si senzatia de lipsa de putere mai ales pe viraje... Pentru un comportament conform cu specificatiile fabricantului eu nu recomand modificari de genul asta si nici folosirea de jante/ roti neagreate sau de pe alte modele, desi personal imi place cum arata masina cu distantiere.

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Buna! Am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna iar tipul de la vulcanizare mi-a recomandat ca pe timpul iernii sa dau jos flansele de pe spate. Mi-a spus ca pe timpul verii imi ofera o mai buna stabilitate in curbe, dar pe timp de iarna mai mult ma incurca.

 

Ma puteti lamurii va rog care e treaba. E adevarat, imi recomandati sa le dau jos pe timpul iernii?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, eu de cand le-am pus pe vara le-am lasat si iarna, am avut drumuri lungi si dese in exterior iarna trecuta si chiar nu am avut probleme, erau temperaturi cu - si a stat perfect pe drum, am fortat-o putin de curiozitate sa vad daca fuge putin spatele (controlat), dar nimic, mi-a placut, desigur cu DTC ON.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ce distantieri ai, tip A sau B? multi recomanda B, cele cu prezoane proprii si folosirea prezoanelor originale, dar nu e riscant ca trebuie stranse la un cuplu mai mic sa nu se strice filetul din distantieri? care e dezavantajul folosirii distantierilor de tip a cu prezoane mai lungi?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.