Jump to content

probleme e46 320d


Recommended Posts

Salut, am un e46 320d din 2002 150hp cu ceva km(450km) si vreau sa-l readuc la viata. Masina merge dar nu cum trebuie. Are compresia mica, nu mai stiu exact cat, dar sub 16 mi-a spus mecanicul.As vrea sa ma ajutati cu sfaturi in legatura cu piesele pe care vreau sa le cumpar si mai exact: segmenti piston, cuzineti biela si palier .. Am inteles ca mahle si kolbenschmidt sunt firme bune. Cred ca si cele pe original sunt facute de anumite firme si nu de bmw. Pentru segmenti si cuzineti pe ce firma imi recomadati.

Stie cineva pe original ce firma sunt? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

A mai fost un coleg in situatia ta si dupa ce am tot facut calcule pe aici, a ajuns la concluzia ca mai bine cauta un motor sh ok.

In cazul in care se ajunge la pistoane schimbate de exemplu, deja nu mai merita investitia.

Link to comment
Share on other sites

Este bine ce zici, dar segmentii pe original pe "realoem" sunt 500 lei pe piston, deci sunt cam scumpi si poate sunt facut de mahle si sunt vanduti ca originali. Asta ca un exemplu, nu stiu ce vin pe original. De aceea vroiam sa ma ajutati cu ceva indicatii in legatura cu firmele aftermarket.
Link to comment
Share on other sites

Da asta asa este, dar ma gandeam ca poate pot sa le cumpar de alte firme care lucreaza cu bmw cum am facut cu distributia. Am cumparat cele doua lanturi pe original si a venit pe febi. Asta vroiam sa fac si cu segmentii si cu cuzinetii.
Link to comment
Share on other sites

Eu am segmentat cu 320d de 150 de cai cu segmenti GOETZE si merge foarte bine de 1 an. Daca pistoanele si blocul sunt bune atunci clar se merita. Nu o sa tina 400 de k dar 150 200 tot tine si probabil mai mult nu vei mai merge cu masina. Te ajunge vreo 20 de milioane cu tot cu cuzineti de palier si biela.

Trebuie sa masori totul cu un micrometru ca sa fii sigur . La sfarsit vei fii foarte incantat.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Si cuzineti ce firma au fost?

Glyco. ca sa ii schimbi si pe cei de palier trebuie sa dai jos motorul dupa masina.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Da, motorul este dat jos. Ai schimbat si suruburile de le biela si palier?

nu... nici suruburile de la chiulasa. Daca vrei sa faci cum scrie la carte le schimbi. eu nu am avut probleme. sa faci si supapele cu ocazia asta. Cuzineti sa ii pui cu ulei... si daca nu ai meserias bun sa ii strangi cu cheie dinamometrica.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Supapele sunt facute si shimbate si semeringurile. Am sa vorbesc cu mecanicul sa faca rost de dinamometrica.

daca e mecanic priceput care a facut multe motoare poate strange si la mana, dar indicat este sa foloseasca dinamometrica. La mine mecanicul cu care lucrez mereu a strans la mana si niciodata nu au fost probleme dar are vreo 15 ani de facut numai motoare.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Este priceput dar vreau sa le stranga cum scrie la carte.

Atunci sa cauti in TIS cuplurile de strangere. Daca tot ai dinamometrica strage si chiulasa tot cu ea. Multa bafta si reparatie cat mai ieftina si buna. Manopera nu ar trebui sa depaseasca 8-10 mil zic eu

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

Cu placere. Si incaodata si baieti au dreptate.. sfant este original dar hai sa fim seriosi nici masina numai este noua. Daca o faci sa mearga inca 4 5 ani cu 20 de mil eu zic ca faci o super afacere. Asa cumperi un motor care poate sa mai tina 1 an si dupa sa o iei de la capat. Asa macar stii ce ai sub capota. Cu ocazia asta schimbi si furtune imbatranite si verifici tot...

Link to comment
Share on other sites

Tot asa am gandit si eu, asa stiu ce am pus in el si ca o sa mai tina. Sunt si alte firme care fac piese foarte bune nu numai pe original. Am intrat pe mahle.com si am vazut ca ei chiar echipeaza motoare bmw din fabrica cu pistoane si segmenti produsi de ei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.