Jump to content

BMW E90 mers intrerupt


Recommended Posts

Am vazut ca aici in topic se discuta despre E90 diesel, insa nu o sa mai deschid un topic nou pentru aceeasi problema doar ca e benzina.

 

La 320i E90 (2006) care ar fi cauzele pentru mers intrerupt al motorului la relanti + martor check engine activ?

 

Merci.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nu clipeste.

 

Am pĂŁțit același lucru dupĂŁ ce am alimentat ĂŽn Austria si nu stiu daca reușesc sĂŁ ajung cu ea acasĂŁ,check engine intermitent dupĂŁ care rĂŁmâne aprins iar motorul merge ĂŽntrerup...pânĂŁ ajung ĂŽn România sa o pun pe un tester ce sa verific mai intai??

Link to comment
Share on other sites

e90,318d/122hp,155000 km,ianuarie 2007, software tuning 155hp/350nm.problema a aparut aproximativ in perioada cand am facut tuning*ul. In treapta a doua la 1500---1700 turatii tinuta constant a inceput sa intrerupa, la inceput aproape isesizabil iar apoi destul de deranjant si doar cand motorul era rece.

Am trecut la fapte

1 filtu de motorina schimbat.....intrerupe

2 egr curatat......intrerupe

3 filtrul epurator schimbat......intrerupe

merg la trei locuri diferite diagnoza bla bla nimic doar toate cele patru bujii incandescente arse...explic simptomele se fac teste nimic....poate este turbina...poate este partea electronica de la turbina poate geometria...unul zice este din tuning dom*le dar pot sa va reinstalez softul original daca vreti...sun la compania de tuning se fac verificari primsc raspuns...nu este din program aveti alta problema dar puteti venii cu masina facem teste si poate gasim problema

reiau...

4 toate patru bujii schimbate....intrerupe

sunt praf in ganduri si simt ca nu o sa i dau de cap niciodata

5 dau toate furtunele de la intercooler jos le curat, verific daca au crapaturi, schimb termostatele.....intrerupe

problema ma intriga pentru ca intrerupe doar acolo in acele turatii si doar cand e rece, in rest nici o problema

desfac furtunasul de vacum de la convertorul de presiune pun degetul si pun pe un vecin sa accelereze.....nimic nu se simte ca ar lucra

prind putina incredere comand piesa....vine o schimb......PROBLEMA REZOLVATA!!!!!!! DE VINA ERA CONVERTIZORUL DE PRESIUNE CEL CARE ACTIONEAZA SUPAPA EGR

CONCLUZIE:

nu doar in Romania mecanicii o iau pe ghicite si aici in Belgia este la fel.Studiati foarte bine problemele si doar apoi faceti cheltuielile de rigoare iar daca aveti cunostinte minime de mecanica va poate scapa de multe

sper ca am fost destul de clar in cele povestite aici

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.