Jump to content

Recomandare Mini


georgia

Recommended Posts

Buna ziua, ma intereseza achizitionarea unui Mini si as fi vrut o recomandare din partea celor care detin acesta masina.

As vrea un Mini din 2007/2008 iar ca si model,ma intereseaza un disel care are cel mai mic consum.

Nu stiu care dintre ele are consumul cel mai mic: Mini One D/ Mini Cooper D/ Mini Cooper S D ?

Daca am gresit modelele va rog sa ma iertati.

As dori recomandarea dvs. si o parere despre masinuta in general,daca sunteti multumiti sau nu de ea.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am citit ce era in link-ul de mai sus dar nu am vazut o diferenta clara intre Mini One D si Cooper S D, stie cineva cat consuma fiecare in oras s extraurban?

Este mai frumos S-ul insa vroiam sa vad diferenta exacta de consum.Cat despre acel surub,care ar fi mai exact surubul buclucas?

Link to comment
Share on other sites

:)) Deci, daca nu ai gasit consumurile acolo, inseamna ca nu prea sunt posesori de SD, mai ales ca e un motor relativ nou. Dar oricum va consuma cu cel putin 1L mai mult in afara, nu e o tragedie.

 

Si am zis si mai sus, pentru o fata, presupunand ca mergi mai mult in oras, nu e potrivit un diesel deloc, mai cunosc cazuri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Incepi sa mirosi a clona", foarte urat din partea ta.Banuiesc ca habar nu ai mare lucru despre Mini in general daca ai incercat doar sa pari ca ai habar dar cand te-am intrebat de surub, ai dat-o in bara si vorbesti urat.

Am crezut ca sunteti persoane care detin acesta masina sau stiu sa-mi raspunda la ceea ce am intrebat.Exceptie fac doar cativa,carora le multumesc.

Restul...voi faceti aceasta tara de rusine,voi astia care vorbiti mult,prost si fara rost.

Multumesc.

Edited by georgia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa nu fiu rau, totusi, e un surub la distributie, nu stiu nici eu exact care ca nu-s mecanic si nu am retinut. Daca te intereseaza cu adevarat si stii si putina engleza, in 2 minute il descoperi pe forum-urile din afara ! Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Poate se infiinteaza un fel de CNSAS al forumului care sa dea un "certificat" de non-clona al celor noi veniti ce deschid noi topicuri.

 

 

On topic:

 

Diferenta este ca SD este chiar masina cu tendinte sportive, oneD are un motor de 1,6 cmc, SD motor de 2 litri:

 

mini oneD.....

 

http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Mini/8077/Mini-Mini-II-One-D.html

 

 

mini SD

 

http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Mini/24950/Mini-Mini-II-Cooper-SD.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

La Mini diesel iti faci probleme de consum ? Lol. Ia un SD si o sa ai o masina nu numai economa dar si sprintena foc !

SALUT . AM UN MINI COOPER S DIN 2009 SI AM CUMPARAT SI NAVIGATIE DAR NU STIU DE UNDE SA FAC ROST DE PANOUL CENTRAL UNDE VINE UNITATEA DE DVD SI COMENZILE DE GEAMURI, ETC . IMI TREBUIE PANOUL CU DOAR O GURA PENTRU UNITATEA DVD. MA POTI AJUTA?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

 

De mai bine de o luna sunt in cautarea unui Mini.

 

Dupa mai multe cautari am ajuns la o mica dilema in ceea ce priveste diferenta intre Mini One si Mini Cooper, fabricatie 2001-2003.

 

Eu stiu ca din punct de vedere estetic Cooper e mai "cromat" decat One, iar principala diferenta este data de puterea motorului : 90 CP la One si 116 CP la Cooper.

 

Am gasit una in Germania care desi arata ca un Cooper , in anunt la capitolul putere motor apare 66 KVH ( 90 CP).

 

Intrebare ar fi: exista Mini Cooper 2001-2003 cu 90 de CP, in loc de 116 CP?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu.

One 90cp

Cooper 116cp

 

Motorul este identic, difera doar soft-ul si optiunile.

 

Diferenta nu este in crom. Singura diferenta care le deosebeste este ca pe cooper s-a pus plafon alb iar pe one nu.

 

 

Mersi pentru raspuns.

 

Tinand cont de raspunul tau , eu ce sa inteleg din anuntul asta:

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/mini-cooper-cooper-sulzbach-rosenberg/178159260.html

 

Este Mini Cooper de 116 CP si sa admit ca e gresit anuntul?

 

Multumesc.

Edited by cilianutop
Link to comment
Share on other sites

ala e Mini Cooper...

 

dar la pretul ala ai sanse sa iti gasesti chiar si Euro 4... cu timbru de mediu f mic...

 

doar ca trebuie sa cauti si sa ai ceva rabdare :D

 

plus sa fii foarte mobil, incat sa poti pleca imediat dupa el

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum arata e Mini Cooper.

 

Dar in anunt zice ca are 90 CP.

 

E trecut gresit sau exista si Mini Cooper cu 90 CP?

 

Pe http://ro.wikipedia.org/wiki/MINI_(BMW) zice :

 

" Totuși, singura diferență între motoarele de pe modelele 'One' și 'Cooper' este economia de carburant, realizată prin intermediul modificării software-ului care rulează pe unitatea de comandă a motorului, care pentru MINI One este setat să optimizeze consumul de carburant, iar pentru Cooper să facă un compromis între putere și economia de carburant"

 

Cu norma de poluare e alta dilema. Cea din postul anterior este euro 3 conform anuntului, iar alta care e cu 2-3 luni mai "batrana" este euro 4 conform anuntului, ambele fiind din 2001.

 

Actiunea de cautare are deja vreo luna iar sambata plec spre "destinatie". Am mai multe pe "lista" pe care le-am urmarit.

Edited by cilianutop
Link to comment
Share on other sites

Cel din anunt e cooper.

A pus 90cp probabil din cauza ca nu toata lumea cumpara Cooper din cauza consumului. De aia are si GPL masina respectiva.

In Bucuresti ajungeam fara probleme la 13 in aglomeratie.

 

Toba de esapament este schimbata la cel din anunt. Destul de neingrijit mai ales ca are cauciucuri de iarna in iulie.

 

Trebuie sa fii atent cu ce cutie de viteze iei masina. Exista Midland si Getrag.

La cele Midland se intampla sa cedeze rulmentii de pe axul principal din cutie.

Mai trebuie sa verifici si sa functioneze geamurile electrice (in general se blocheaza motorasele, in multe cazuri se rezolva cu un pumn sanatos deasupra boxei) si aerul conditionat.

O alta problema de verificat este functionarea sistemelor de rabatare de pe scaune (cele pentru accesul la locurile din spate). Daca sistemul e defect NU se poate repara, se schimba tot cadrul scaunului, practic tot scaunul)

Mai se poate intampla ca in mers sa se aprinda martorul de airbag, in general este din cauza mufei de sub scaunul pasagerului din dreapta si se rezolva cu niste soricei de plastic si prin stergerea erorii.

Toba de esapament rugineste la absolut toate si originala este foarte scumpa.

In rest sunt masini tapene.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos pentru precizari.

 

Cum pot verifica daca cutia este Midland sau Getrag?

 

In "lista" cu care plec la drum sunt urmatoarele:

 

link 1

 

link 2

 

link 3

 

link 4

 

link 5

 

link 6

 

Pareri despre ele? Multumesc.

Edited by cilianutop
Link to comment
Share on other sites

Ca sa verifici tipul cutiei scoti mansonul de piele de la schimbator si te uiti ce culoare are plasticul de la timonerie. Daca este negru are cutie Getrag , daca este alb-galbui este Midland.

 

Legat de norma de poluare, cel mai bine verifici pe site-ul RAR ce motor/an are euro 4.

 

http://imageshack.us/a/img62/5977/rmih.jpg

http://imageshack.us/a/img844/7056/rv7e.jpg

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.