Jump to content

DIY AUX input cable BMW Business CD E46


Trask

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Acest tutorial este pentru posesorii de unitati HU Business CD cu buton "MODE" produse dupa 09/2002, care vor sa foloseasca functia AUX. Aceasta functie, "Auxiliary input" permite asculatarea de muzica de pe orice fel de aparatura electronica (telefon, tableta, mp3 player, laptop, etc) prin intermediul unui cablu folosind sistemul stereo al autoturismului. Unele masini vin din fabrica cu aces cablu tras , de obicei in sub cotiera.

 

Am sacrificat mult timp citind, studiind si lucrand practic la realizarea unui astfel de cablu. Sper sa fiu de folos comunitatii BMW din Romania prin acest tutorial. Este concentrat intr-un singur fisier (PDF) in limba romana si este, sper eu, pe intelesul tuturor. Enjoy! :thumbsup:

 

Datorita restrictiilor de upload impuse de BMWClub.ro am fost nevoit sa pun un link spre o alta sursa de download.

 

DOWNLOAD DIY

 

 

Salut, mai e cineva pe aici ?

Am luat un astfel de cablu, insa modelul este fara Condensatori ( care am inteles ca vor conta doar daca vrei sa iti incarci telefonul in timp ce canta de pe el, altfel dispare modul AUX de pe HU ) si fara rezistenta. Am gasit multe astfel de cabluri pe net, si multa lumea nu are nici o problema cu ele. Insa la mine, efectiv AUX nu apare pe HU, ramane doar FM sau CD. Am incercat montarea unei rezistente, nu am gasit de 300, am incercat cu 2 de 150 in serie, cu una de 330 si cu una de 270. Aceeasi situatie, AUX nu apare. Ceva idei ?

 

Salut! MĂŁ poate lĂŁmuri cineva ĂŽn legĂŁturĂŁ cu versiunea SV ? Nu ĂŽnțeleg cifra mai mare de 43 de unde rezultĂŁ din acel cod... Mai simplu, am codul SV 36-02 510, asta ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ metoda aceasta diy nu va funcționa?

 

Mulțumesc!

 

Salut

 

In cazul tau 36 - 02 repreinta sapt 36 din anul 2002, asa ca pentru acest model nu va functiona. Saptamana 36 = luna 8, si e nevoie sa fie incepanad din luna 9/2002 .

post-53441-0-99431300-1490205134_thumb.jpg

post-53441-0-09983300-1490205144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, mai e cineva pe aici ?

Am luat un astfel de cablu, insa modelul este fara Condensatori ( care am inteles ca vor conta doar daca vrei sa iti incarci telefonul in timp ce canta de pe el, altfel dispare modul AUX de pe HU ) si fara rezistenta. Am gasit multe astfel de cabluri pe net, si multa lumea nu are nici o problema cu ele. Insa la mine, efectiv AUX nu apare pe HU, ramane doar FM sau CD. Am incercat montarea unei rezistente, nu am gasit de 300, am incercat cu 2 de 150 in serie, cu una de 330 si cu una de 270. Aceeasi situatie, AUX nu apare. Ceva idei ?

 

 

 

Salut

 

In cazul tau 36 - 02 repreinta sapt 36 din anul 2002, asa ca pentru acest model nu va functiona. Saptamana 36 = luna 8, si e nevoie sa fie incepanad din luna 9/2002 .

 

Salut. Multumesc pentru lamuriri. Caut o alternativa, fiindca cd-ul imi da eroare. Aveti idee cum se comporta interfata asta:

http://www.importplaza.ro/interfata-usb-mp3-aux/interfata-usb-mp3-aux-yatour-bmw-17pin ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Buna,am luat si eu un bmw din 2005 si are functia aux(are o mufa mama de 3.5)dar cand incerc sa conectez telefonul printr-un cablu cu 2 mufe tata, nu functioneaza. In meniu nu intra orice as apasa,ma poate ajuta cineva cu o idee ce trebuie sa fac?

Am poze cu cd-ul si mufa insa vad ca nu pot posta poze.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.