Jump to content

Discuri de frana E60 530d


chas3

Recommended Posts

De schimbat le-am schimbat eu, dar tot cu unele stock. De ce?

187072[/snapback]

Am de gand sa le schimb cu urmatoarele placute, si daca tot o fac, ma gandeam ce optiuni ar fi in afara de stock. La o singura franare, sunt multumit si de astea stock, dar daca franezi de la viteze mari pana la aproape 0kmh, de mai multe ori, nu prea mai tin.

 

Alea stock ce pret au?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
da ce placute crezi ca tin?

pana nu se racesc nu prea ai sanse cu nici unele

trebuie si discuri dublu ventilate power disks si placute race ceva

da alea se duc si mult mai repede

parerea mea

190917[/snapback]

Cand ziceam ca nu tin, ma refeream ca franezi de 2 ori de la 120kmh la 0kmh, de exemplu si trebuie sa stai proptit in pedala de frana ca sa o tii pe loc in D. Poate exagerez eu sau mi se pare mie, dar nu sunt multumit de astea stock.

Iar despre cat de mult tin, in vreo 40.000km am schimbat 3 randuri de placute stock pe fata. Deci nici astea nu au viata lunga.

 

In fine, daca a inlocuit cineva cu discuri/placute non-stock, sa auzim :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cand ziceam ca nu tin, ma refeream ca franezi de 2 ori de la 120kmh la 0kmh, de exemplu si trebuie sa stai proptit in pedala de frana ca sa o tii pe loc in D. Poate exagerez eu sau mi se pare mie, dar nu sunt multumit de astea stock.

190932[/snapback]

Mie asta nu mi se intimpla. Am frinat si de la viteze mai mari (200+ km/h) la 40-50 (deh, stau) repetat si nu mi se parea ca ar fi vre-o schimbare in compartarea frinelor. Poate ai o problema (inclusiv cu simturile :blink: - kiddin'!).

 

 

Iar despre cat de mult tin, in vreo 40.000km am schimbat 3 randuri de placute stock pe fata. Deci nici astea nu au viata lunga.

190932[/snapback]

Eu in 20K km schimb placutele si in 40K km schimb si discurile. Tu se pare ca esti mult mai agresiv daca razi 3 rinduri de placute in km in care la mine se duc doua. Ce motor ziceai ca ai?!? Kiddin' again.

Link to comment
Share on other sites

Mie asta nu mi se intimpla. Am frinat si de la viteze mai mari (200+ km/h) la 40-50 (deh, stau) repetat si nu mi se parea ca ar fi vre-o schimbare in compartarea frinelor. Poate ai o problema (inclusiv cu simturile :blink: - kiddin'!).

190944[/snapback]

Foarte posibil, mai ales ca toata lumea e multumita de frane la E60 si nu am auzit pe cineva sa se planga. Mie unul mi se par si foarte mici placutele, ca grosime si suprafata.

 

Eu in 20K km schimb placutele si in 40K km schimb si discurile. Tu se pare ca esti mult mai agresiv daca razi 3 rinduri de placute in km in care la mine se duc doua. Ce motor ziceai ca ai?!? Kiddin' again.

190944[/snapback]

Pai nu e foarte mare diferenta, eu cam pe la 17-18000. Le schimb inainte sa parleasca senzorul, si mai iesa si de aici ceva km probabil.

Iar motorul e S65, dar am preferat eu barile de 530d, de asta lipsesc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

As vrea sa-mi schimb discurile cu tot cu etriere, si ma gandeam sa imi pun ceva mai sport, adica discuri mai mari, perforate, cu santuri, si niste etriere mai performante. Problema e ca nu stiu ce mi s-ar potrivi si unde sa caut. Nu vreau sa fac raliu, sa arunc cu bani in Brembo, as cauta mai degraba o solutie de mijloc.

 

Am gasit MTEC Drilled and grooved, care cred ca ar fi ok, dar as prefera un site romanesc, sa am la cine sa ma plang in caz de ceva, si nici sa nu ma usuce transportul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.