Jump to content

BMW E92 320D 177CP BLACK SAPPHIRE


torelo

Recommended Posts

ce ai acolo? prokit sau sportline? h&r de 30 sau de 50?

 

sportline e cea mai dura

prokit e cea mai echilibrata

h&r e intre ca duritate

 

 

pro kit vs h&r 50

 

sunt fan h&r sa zic pentru drop mai mare ( la eibach mi se pare prea mica diferenta ), deci cred ca tot pe h&r o sa merg chiar daca multi recomanda pro kit pentru telescoape.

 

chiar asa de repede se duc telescoapele daca are drop de 50mm? de ce le-au mai facut ?

 

avem in plan si o suspensie reglabila... dar am renuntat la idee; am avut pe fostele si m-am cam saturat sa ma zbatui

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Sportline tot in jur de 50 coboara.

Pentru -50 si eu as alege tot h&r deoarece este mai confortabila.

 

Orice element de suspensie se va duce mai repede daca o componenta a sistemului este rigidzata si nu se merge cu o minima atentie.

Daca e de pus in balanta eu cred ca merita

 

Trebuie mentionat ca -50 e mai potrivit pentru look.

-30, -35 este mai potrivit pentru un stil de condus mai dinamic. Deja cu -50 depaseste un anumit punct de echilibru.

 

Faza cu telescoapele este relativa si cred ca intra la mituri urbane deoarece totul tine de stilul tau de condus. Daca nu dai in gropi o sa te tina la fel de mult. Daca nu iti pasa cum mergi evident ca o sa se uzeze mai repede.

 

Prima suspensie sport mi-am pus-o prin 2005 cu -50 h&r, am prins toata reasfaltarea centrului bucurestiului, constructia podurilor de la otopeni si baneasa. Sa vezi atunci distractie, se facea coloana in spatele meu. Suspensia a tinut foate bine pentru ca am mers cu grija. Acum este absolut lux aproape peste tot.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

am eu 20.000 km cu -50 si amortizoarele sunt inca ok . alea originale /aruri oem au tinut 50.000 km . om vedea la cat ajung cu astea , dar amortizoarele OE nu-s o caruta de bani asa ca eu zic ca nu-i bai chiar daca se duc mai repede .thumbsup.png

 

ai o poza cumva inainte si dupa ? MS

ai patit cumva sa iti ajunga tija telescopului pana in capat , la o groapa mai mare ??

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Jantele vechi erau pe 18''? Cum ti se pare trecerea la 19''?

 

Mersi,

Andrei

 

 

am avut de toate pana acum, nu e prima data am 19 pe masina ( celelalte erau 17 nu 18 )

 

trecerea de la 17 ce am avut la 19 modelul asta cu anvelope recomandate 225 cu 255, nu mi se pare f mare...

 

mai am un set de jante cu anvelope trase, si acolo deja e alta mancare de peste... chiar daca sunt tot pe 19.

Link to comment
Share on other sites

Pe cuvant ca fix aseara am trecut pe langa un e65 si ma gandeam ca probabil ar sta super jantele alea concave pe e92. Bravo, misto alegere ! Poti face niste poze de ansamblu? Le-ai pus cu distantiere ?
Link to comment
Share on other sites

Pe cuvant ca fix aseara am trecut pe langa un e65 si ma gandeam ca probabil ar sta super jantele alea concave pe e92. Bravo, misto alegere ! Poti face niste poze de ansamblu? Le-ai pus cu distantiere ?

 

unde sa mai intri distantiere, doar daca mut aripile.

 

poze o sa fac dupa ce montez si arcurile.

Link to comment
Share on other sites

unde sa mai intri distantiere, doar daca mut aripile.

 

poze o sa fac dupa ce montez si arcurile.

 

E mai ieftin sa spui ca ET-ul e mic si n-a mai fost nevoie, nu trebuie sa te enervezi :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am reusit sa montez arcurile pe fata

 

feedback pozitiv din partea mea

arcurile sunt rigide mai mult decat ma asteptam.pot sa spun ca sunt 75% rigide in comparatie cu o suspensie reglabila lowcost.

 

maine o sa fac poze cu arcurile montate

 

style 95 cu arcuri stock

http://imageshack.us/a/img809/6984/img1250zo.jpg

 

 

diferenta intre arc normal si arcul sport

http://imageshack.us/a/img28/9110/img1251ck.jpg

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

... se lucreaza

 

* montat arcuri H&R

* bara spate m-tech

* scos 320d de pe port

 

http://imageshack.us/a/img600/4158/img1283si.jpg

http://imageshack.us/a/img41/44/img1284iy.jpg

http://imageshack.us/a/img805/2848/img1285w.jpg

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Nu stau cam ciudat anvelopele pe jante? Parca sunt prea iesite inafara :unsure:

 

jantele da sunt cam iesite

anvelopele nu, sunt foarte stretch doar cu tun de 2 atmosfere am reusit sa le montez... dar chiar si asa stau putin bombate ... o sa incerc sa pun si mai strans si talon mai mic sa vad cum stau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.