Jump to content

Problema 320d din 2004


Recommended Posts

Salutare!

 

I-am luat fratelui un 320d din .de fabricat in 2004, 110.000km la bord.

De o saptamana, a inceput sa trepideze un pic cand plec de pe loc si ridic piciorul de pe ambreiaj. Daca accelerez mai tare nu mai trepideaza. Dar la o plecare normala se simte destul de tare.

Sa fie discul de ambreiaj sau o fi putin ulei in cutie?

E cutie cu 6 trepte.

Link to comment
Share on other sites

si eu am uneori aceeasi problema la un 318d din 2002 cutie cu 5 trepte..

am fost la un mecanic foarte laudat si mi-a spus ca tre sa schimb cutia.. in conditiile in care se aude un zgomot la plecare cu a1a mai turat (am facut proba cu masina pe elevator si altceva nu se mai aude) si in conditiile in care cutia nu are pic de scurgere de ulei sau alte treburi.. am zis ca o sa fac si o vizita la AB cand voi avea timp sa vad ei ce mai zic...

oricum parerea mea e ca iese din discutie schimbarea cutiei pt ca nu crapa asa dupa 140.000km si fara sa piarda deloc ulei.. nici pe la selectorul de viteze nici pe la buson.. plus ca un soc in cutia de viteze este normal cand pleci de pe loc mai turat.. poate ne lamureste cineva referitor la problema asta :blink:

deci daca aflii vreun remediu sa scrii si aici sa vedem si noi :)

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu simptome asemanatoare pe masina si a venit acelasi raspuns din mai multe parti. Volanta... :blink:

 

Culmea e ca facea asa doar dupa ce se incalzea masina, nu facea niciodata in primele 10 min de condus. Si mai culmea e ca pana la urma n-am mai schimbat-o, ci pur si simplu si-a revenit. Problema s-a manifestat iarna trecuta, la temperaturi f scazute (-20, -10 grade)

Link to comment
Share on other sites

da si eu am patit la fel la un e46 din 2003...am schimbat volanta si abreajul si nu mai trepideaza...concluzia e ca masina are mai multi km decat arata pe bord pt ca e imposibil sa il schimbi sub 150000

187667[/snapback]

 

A mea arata la momentul respectiv 65.000 km, cu garantie de la Automobile Bavaria.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt sigur, dar cred ca discul de ambreiaj la modelul tau nu are arcuri. Arcurile sunt in volanta, de data asta. Discul nu mai este elestic, ci fix.

Dupa cate stiu BMW e prima masina care a facut lucrul asta.

 

In mod sigur s-au uzat acele arcuri de la volanta si/sau placa de ambreiaj.

 

Ca sa faci o treba buna schimba-le pe toate. (disc+placa+volanta)

 

Sau, daca nu face prea rau, renunta! (costuri prea mari)

 

La masina mea imi patina putin discul de ambreiaj si l-am schimbat.

Acum e totul bine, cu o exceptie:

trebuia sa mai schimb placa si volanta. (Dimineata imi intra putin cam greu in treapta I si II si debraiaza mai greu. Dupa 2-3 minute de mers e o placere :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

I-am luat fratelui un 320d din .de fabricat in 2004, 110.000km la bord.

De o saptamana, a inceput sa trepideze un pic cand plec de pe loc si ridic piciorul de pe ambreiaj. Daca accelerez mai tare nu mai trepideaza. Dar la o plecare normala se simte destul de tare.

Sa fie discul de ambreiaj sau o fi putin ulei in cutie?

E cutie cu 6 trepte.

187339[/snapback]

verifica cardanul cu tot ce mai are legat de el, ... cred ca e de acolo

am un ford la care ma avut aceeasi problema si era de la bucsa de cardan, aia cu rulment si de la un tampon...

bafta

Link to comment
Share on other sites

Ciudat, foarte ciudat. Dupa cum am spus si mai sus, la mine si-a revenit complet dupa ce au trecut frigurile de iarna trecuta. Nu mi s-a parut sa fie o problema de benzina, pentru ca masina mergea perfect normal in celelalte trepte de viteza.

 

A incercat cineva ceva cerculete cu masina in ultima vreme?

Link to comment
Share on other sites

da si eu am patit la fel la un e46 din 2003...am schimbat volanta si abreajul si nu mai trepideaza...concluzia e ca masina are mai multi km decat arata pe bord pt ca e imposibil sa il schimbi sub 150000

187667[/snapback]

eu E46 ,am 74 mii reali si am aceasi problema, volanta 19 mil cica ar costa LUK, habar n am ce sa fac, am zic ca o las sa cada si atunci o schimb

Link to comment
Share on other sites

eu E46 ,am 74 mii reali si am aceasi problema, volanta 19 mil cica ar costa LUK, habar n am ce sa fac, am zic ca o las sa cada si atunci o schimb

192724[/snapback]

 

Mie mi-au zis cei din service sa o schimb urgent, altfel afecteaza si alte chestii pe acolo. Nu i-am ascultat si si-a revenit. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.