Jump to content

Stop pe frana


Catalin BMW

Recommended Posts

Ultimele norme in materie de securitate au obligat producatorii de masini sa adauge un alt element vizual la o franare puternica a masinii. Am observat ca la unele masini atunci cand franeaza brusc, pe langa asa zis-ul stop pe frana a lampilor spate, se mai aprind automat si avariile dar intr-un ritm mult mai alert fata de atunci cand le actionam noi; in schimb la alte masini (aici e cazul si BMW-urilor) cand se apasa puternic pedala de frana se aprind lampile "STOP" dar in acelasi timp "licaresc". Toate astea pt a-l avertiza pe cel din spate ca se efectueaza o franare brusca.

As avea si eu o intrebare, se poate monta un astfel de sistem si pentru masinile mai vechi, gen e36,e46,e39,etc? ma gandesc ca ar fi util in situatii neprevazute, de ex chiar am trecut printr-o astfel de situatie, eram in spatele unui fiat, 80-90 la ora si la semafor s-a schimbat culoarea (galben-rosu) si ala din fata mea a franat brusc si instantaneu i s-au aprins semnalizarile; binenteles ca imediat mi-am dat seama si am fost "obligat" ca la randul meu sa franez brusc pt a evita o eventuala ciocnire.

A montat cineva asa ceva pe o masina mai veche?

Link to comment
Share on other sites

Stiam si chiar aveam o schema cu un circuit electronic destul de simplu care se monta pe al 3-lea stop de frana si in momentul actionarii franei stopul lumina intermitent cateva secunde dupa care ramanea aprins normal. Aveam de gand sa montez asa ceva dupa ce am primit o lovitura din spate cu cealalta masina, dar nu mi-am facut timp. Cu putine cunostinte de electronica s-ar putea adapta ceva si in functie de forta franarii. Un semnal luat din modulul pompei de ABS, astfel incat stopul sa mearga intermitent doar cand lucra ABS-ul.... Asta ce mi-a venit miein minte acuma. Dar sunt convins ca sunt mai multe variante. Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca poti sa aprinzi in mod alert becuri cu incandescenta, ce vrei tu se realizeaza cel mai bine pe LED-uri.

 

Deci la fiatul pe care l-am vazut avea becuri normale (cate fiat-uri au stopuri pe led?) si in momentul in care a franat s-au aprins semnalizarile si licareau intr-un mod foarte alert. Si nu e singurul, am mai vazut ceva de genul si la citroen DS, ceva renaut-uri,etc. Ce-i drept, la bmw (era un seria 5 f10) cand a franat brusc s-au aprins ledurile, deci avea stopuri pe led, dar nu s-au aprins si semnalizarile ci "licareau" doar stopurile.

Link to comment
Share on other sites

Daca-mi aduc bine aminte, parca mercedes prin modelul s-classe (ala de top) venise cu o tehnologie de genul acum multi ani, doar ca era putin diferit in sensul ca atunci cand frana puternic intensitatea luminii crestea in functie de forta de apasare a pedalei de frana.
Link to comment
Share on other sites

E46-before-03/2003-retrofit requirements:

 

Hardware:

- E46 Facelifted Instrument cluster with BFD support (CI:07 and CI:08 only)

- E46 LSZ2 (facelifted light module) with BFD support (CI:32 and higher)

- change connection from 4W to 21W filament for tail light in dual filament 4W/21W tail light bulb or use 03/2003+ bulb holder (single 21W filament bulb for tail light)

 

 

Software:

- LSZ2 recoded to meet 03/2003 tail light PWM (21W tail light bulb dimmed to 4W, but ready for 21W BFD action)

- LSZ2 recoded to set definition, parameters and limits for BFD STAGE2 and BFD STAGE3

- Instrument cluster recoded to send deceleration information (= just activated BFD support)

Link to comment
Share on other sites

mi.as face si eu daca merge doar din codare, dar ca nu ĂŽnțeleg exact cum vine asta cu "stop pe frânĂŁ".

catalin?

 

 

E o denumire pe care am luat-o acum 15 ani de la profesorul de auto si legislatie (la liceul unde am invatat) si de atunci asa ii spun, + ca la noi in zona se foloseste foarte mult acest termen; este o denumire a luminii atunci cand se actioneaza pedala de frana. Asa cum la celelalte grupuri de lumini de pe lampile spate ii spunem "avarii", "pozitii", "marsarier", la aprinderea luminii de frana ii spunem "stop pe frana".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.