Jump to content

BMW Bulgaresc vs motocicleta


bartro2

Recommended Posts

Preluat de pe un forum de motociclisti. Postez aici pentru ca sunt auzatii de cum ar fi fugit soferul BMW de la locul accidentului (sos. Bucuresti-Magurele.)

 

Astazi in jurul orei 15:00 un BMW inmatriculat in Bulgaria a lovit din spate un Suzuki Bandit S model 2007. Probabil cel cu BMW-ul a avut viteza mare, erau urme de franare pe ~10 metri. Motocicleta avea ceva avarii dar reparabile. Cand am ajuns in zona motociclistul era deja luat de salvare, am apucat sa vorbesc cu niste prieteni de ai lui si ziceau ca s-a lovit la cap/spate/mana, insa nici ei nu stiau mai multe. Cel ce conducea BMW-ul a fugit de la locul accidentului insa a avut ghinionul(ce ma bucur) sa ii cada numarul de inmatriculare. A facut un prieten de al meu o poza, revin cu numarul de inmatriculare, poate stie cineva daca poate fi gasit intr-o baza de date.

 

Motociclistul e bine, a scapat cu cateva dureri de spate si bazin. Problema e ca a fost lovit intentionat de individul cu BMW pentru ca in prealabil fusese atentionat cu un claxon de catre motociclist . Soferul a iesit de la dezmembrari de pe soseaua Magurele, nu a acordat prioritate si dupa ce a fost claxonat l-a urmarit pe varu-meu (motociclistul) si a intrat in el. Daca cineva poate oferi informatii ar fi de mare ajutor.Multumesc

 

post-3942-0-41827100-1365857994_thumb.jpg

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

Ar putea incerca sa mearga la centrul de dezmembrari de unde a iesit cel cu BMW, poate il stiu cei de acolo.

Oricum, cel cu BMW daca chiar a facut treaba asta intentionat, merita sa putrezeasca in puscarie, astfel de specimene nu merita sa faca umbra pamantului.

Link to comment
Share on other sites

Uitati de ce e lumea impotriva infractorilor cu nr de BG. Cu o masina inscrisa pe bg ai sanse 95% sa nu fi depistat daca fugi de la locul accidentului. Cu una pe romania e cam fix invers, 95% sanse sa fi depistat.......

 

De unde sa il mai ia pe sofer :( masina aia probabil s a vandut de 10 ori din mana in mana fara sa mai faca nimeni acte contracte.

 

Am subliniat infractorilor mai sus pt ca nu are nimeni nimic cu cei care sunt in legalitate dar astia sunt foarte putini si problema ca prin "metoda bulgaria" se inlesnesc multe infractiuni, contraventii.

Link to comment
Share on other sites

Stim cu toti ca e ceva mai complicat de gasit solutii drastice si care sa rezolve problema asa batand din palme.

Dar se pot gasi destule metode prin care sa reducem si sa descurajam fenomenul.

 

In primul si in primul rand trebuie ca politia rutiera sa aiba acces la baza de date a politiei bulgare.. Cand il opreste pe unul de BG sa poata sa il verifice pe loc daca rca-ul lui este valabil, daca itp ul este valabil si nu fals si daca masina este radiata sau nu.

Daca s-ar face chestia asta eu zic ca s-ar reduce foarte foarte mult numarul infractorilor care circula cu astfel de masini. Putini din cei de o moralitate indoielnica sunt in regula cu toate astea. Treaba e ca in momentul de fata nu poti sa ii prinzi,au cartonase de itp false, rca-uri facute la imprimanta si impozitul neplatit. (impozit neplatit = radierea masinii, eu asa stiu ca e legislatia bulgara).

Daca s-ar face asta cred ca numai intr-o seara ar face vreo 10-15 dosare penale pt ca masinile au impozitul neplatit si asta duce automat la radierea de pe bg. Circulatie cu masina neinmatriculata = dosar penal.

O singura luna de "actiune" la masinile de bulgaria ar fi de ajuns pt a fi descurajat fenomenul zic eu.

 

Nici proiectul ala de lege care e in dezbatere publica nu e rau dar eu zic ca ala se poate fenta destul de usor.

Edited by CosminE46
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

pai cel cu motocicleta nu a dat detalii despre model/culoare etc ?

 

la Politie a fost ?

O fi dat detalii mai multe la politia. Scrie pe forum acolo ca a venit politia la locul accidentului. Daca motociclistul era si ranit banuiesc ca e cam grav dpdvd legal. O masina fara numar fata si avariat nu ar fi greu de depistat pe drum public.

Link to comment
Share on other sites

Voi credeti ca ala cu masina respectiva o va mai folosi? Va mai iesi cu ea pe strada? Cred ca nici sa o vanda nu se mai risca, o dezmembreaza direct sau o tine ascunsa o perioada pana ii face rost de alte numere si acte :). Din moment ce i-a cazut numarul nici nu mai are cum sa o foloseasca, nici nu stiti ce greu se scoate alt numar la masinile din Bg. Trebuie sa te duci neaparat cu masina, ca fapt divers daca vrei sa ii faci mare rau unuia cu nr de BG i-ai numerele de pe masina. Bine asta cu nr nu e mare problema ca se fac altele plastifiate sau la firme de placute. Evident nu au acelasi font dar asta sa fie problema pt rromanii care se incurca cu asa ceva.

 

iar legat de depistarea soferului eu vad ca numerele respective sunt de tip "vechi" in BG. De prin 2010 se dau si in BG numere cu stema UE. Deci masina e de ceva vreme inmatriculata, cred ca in 2-3-4 ani a avut 5-8-10 proprietari in Romania.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Zona aia e plina de case, deci sunt mari sanse sa fi vazut cineva masina.

Avand in vedere ca si-a pierdut numarul, sunt mari sanse sa-l gaseasca.

 

Tu generalizezi putin, sunt destui si cu masini inmatriculate in Romania si cu mari nereguli.

De exemplu, un client vroia sa-si faca asigurare, dar masina nu era inmatriculata pe numele lui desi o avea de 4 ani.

Colegul meu mai face si asigurari si vroia sa-i faca asigurare, dar ar fi fost nevoie s-o faca pe numele celui care avea masina in acte.

Omul asta vroia sa faca asigurarea cu CNP-ul altuia, ceea ce ar insemna ca asigurarea era nula.

Fiind ilegal, colegul meu a refuzat sa-i faca asigurarea, iar acesta a zis ca si-a mai facut asigurare cu CNP-ul altora pentru ca el a avut un eveniment si nu vroia sa plateasca mai mult, ceva de genul asta.

Si ca ultima asigurare era facuta pe CNP-ul altuia.

Deci problema nu e de tara a inmatricularii ci de oameni.

 

O sa gaseasca pe unul care-i va face asigurare asa, asta poate face accident, iar cand vine vorba de plata daunei, daca vor fi atenti la acte si la asigurare, va fi ca si cum n-ar avea asigurare nefiind proprietar si folosind un CNP al altcuiva, nici macar al celui care avea masina in acte.

 

Plus cati n-au ITP valabil.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sa speram ca va fi posibil sa il gaseasca. Sanse mai mari ar fi daca o vedea stirea accidentului cineva care e vecin cu posesorul masinii si a mai vazut masina prin zona lui. Sau ar mai fi o sansa daca masina a fost oprita in ultima perioada. Din cate stiu de cateva luni se opresc in draci masinile de BG si sunt oarecum "centralizati" posesorii, dar nu stiu daca are vreun efect treaba asta ca poate masina s-a vandut de cand l-ai oprit pe ultimul dar tot e un punct de plecare decat daca ai pleca de la titularul masinii cetateanul bulgar Hristo Dimitrov care in 2008 a inmatriculat masina si de atunci e f posibil sa se fi vandut din mana in mana de X ori la diversi dubiosi.

Stiu cazuri in care nici nu stii de la cine o cumperi sau o vinzi cand e vorba de masini cu nr straine de valoare mica. asta e masina ia cheile si actele si la revedere :)

 

Sunt perfect de acord cu ce spui tu,insa o masina cu probleme pe Romania (fara itp, rca, neinmatriculata) poate fi depistata imediat la un control. Insa la acelasi tip de control, la o masina de bg politistul nu are de unde sa stie daca rca-ul ala e valid si nu facut la imprimanta, daca itpul e valabil si nu e un cartonas fals sau daca masina e radiata sau nu :).

 

Cat despre ce zici cu asigurarea treaba e destul de simpla. Asigurarea pt a fi 100% valabila se face pe numele celui din talon. E un pic mai complicat aici insa in lege scrie si de faptul ca rcaul e valabil si daca il faci pe numele tau (in cazul in care ai cumparat masina), si acest rca e valabil chiar si pana inmatriculezi masina la politie.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.