Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Salut tuturor,

Chiar daca abia azi am dat comanda pentru masina si cel mai probabil imi va sosi in 30 - 45 zile,am zis totusi sa o prezint,in acest moment avand doar configuratia :

BMW F30 328i xDrive,negru sapphire cu tapiterie piele negru Dakota.Are o multime de dotari,printre care cele mai importante as enumera pachetul M aerodinamic,la care am upgradat jantele la cele pe 19" tip 403, tractiunea integrala,transmisie automata sport Steptronic,navigatie Professional,pilot automat cu functie franare,faruri adaptive,etc.

Sincer masina este o provocare,nu stiu la ce sa ma astept de la acest motor,care la cei 1997 cmc dezvolta o putere de 245 cp,insa sper sa fiu foarte multumit din toate punctele de vedere si sa ma pot bucura de ea cel putin 5 ani cat intentionez sa o pastrez.O sa atasez si ceva poze din oferta facuta de dealerul de la care am hotarat sa o cumpar,respectiv APAN MOTORS Braila.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor,

Chiar daca abia azi am dat comanda pentru masina si cel mai probabil imi va sosi in 30 - 45 zile,am zis totusi sa o prezint,in acest moment avand doar configuratia :

BMW F30 328i xDrive,negru sapphire cu tapiterie piele negru Dakota.Are o multime de dotari,printre care cele mai importante as enumera pachetul M aerodinamic,la care am upgradat jantele la cele pe 19" tip 403, tractiunea integrala,transmisie automata sport Steptronic,navigatie Professional,pilot automat cu functie franare,faruri adaptive,etc.

Sincer masina este o provocare,nu stiu la ce sa ma astept de la acest motor,care la cei 1997 cmc dezvolta o putere de 245 cp,insa sper sa fiu foarte multumit din toate punctele de vedere si sa ma pot bucura de ea cel putin 5 ani cat intentionez sa o pastrez.O sa atasez si ceva poze din oferta facuta de dealerul de la care am hotarat sa o cumpar,respectiv APAN MOTORS Braila.

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara evenimente!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Felicitari pentru comanda.

328i m-a uns la suflet cand am mers cu ea la Joy Drive Tour,

Masina e configurata frumos, singurul lucru pe care eu nu l-as fi luat sunt jantele de 19. Arata bine, dar iti vor pune probleme pe drumurile noastre.

 

S-o conduci sanatos si fara incidente!

 

PS: legat de ce a zis Krebs... O sa fie multi care vor aduce in discutie seria 5, F10. Lasa-i sa vorbeasca, pentru ca o fac de plictiseala si nu au pus piciorul in niciuna dintre ele.

 

Eu am mers cu 530d F10 si cu 328i F30 si as fi ales fara sa stau pe ganduri 328i-ul.

Edited by kristal_madness
  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru urari,cat despre seria 5 F10,initial asta imi doream,insa,la dotarile alese de mine,pretul era deja exploziv.Am mers cu 525d xDrive,sincer nu m-a dat pe spate.....

Jantele pe 19" sunt destul de mari,insa diferenta de 750 eur in plus fata de cele serie pe 18" cred ca a meritat din plin,nu vreau sa am regrete apoi.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar nu am deschis un topic F10 vs F30.....alegerea am facut-o in cunostiinta de cauza si limitat oarecum financiar vizavi de dotarile la care chiar am tinut,asa ca nu regret o clipa ! Nu stiu daca mai este vreun posesor de 328i xDrive pe aici,eu unul nu am gasit,asa ca ma simt oarecum " curajos " !
Link to comment
Share on other sites

Intradevar nu am deschis un topic F10 vs F30.....alegerea am facut-o in cunostiinta de cauza si limitat oarecum financiar vizavi de dotarile la care chiar am tinut,asa ca nu regret o clipa ! Nu stiu daca mai este vreun posesor de 328i xDrive pe aici,eu unul nu am gasit,asa ca ma simt oarecum " curajos " !

Felicitari pentru alegere si vorba colegilor de mai sus,asteptare "usoara" ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

De 6 ani conduc un Mercedes W211 cu tractiune spate si automat,iar atunci cand vine iarna......ma gandesc la 4x4 si cum am vrut sa schimb marca,m-am intors la prima dragoste refuzand cele patru cerculete. Edited by FRE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

E valabil raspunsul de mai sus.

Cand ai ocazia si pui mana pe un 530d cu tot ce misca la trenul de rulare, mai stam de vorba. Da-l pe sport si zi-mi cum se simte ;) Daca ai avea de ales intre M3 si M5, ultimul fiind mai rapid pe circuit, ai lua M3-ul ca M5-ul e prea mare nu? Sau iei M6? :LMAO:

Apoi, una e senzatia, alta sunt timpii pe circuit.

 

Fara discutie 3-ul e o masina super reusita. Conteaza insa doar ce vrea omul si e pueril sa ne apucam noi sa ne dam cu presupusul si sa judecam si sa alegem in locul lui.

 

Nu am zis ca nu sta bine pe sosea 530d-ul. E o masina extrem de reusita, dar pur si simplu pentru mine e mai potrivit in momentul asta un F30. (La fel poate si pentru altii).

 

Iar in ceea ce priveste circuitul... Pentru o masina pe care o iei pentru strada, timpii aia sunt irelevanti. Un sofer (nu pilot) nu va simti niciodata diferenta dintre M5 si M3 in termeni de performanta.

 

Comentariile de genul as fi luat F10 in loc de F30, iar daca omul zicea ca si-a luat F10, deja i se sugera ca mai bine isi lua F01 sunt de mare prost gust. Probabil romanii s-au invatat sa ia masina la volum si la kilogram. Genul de discutie... Decat seria 1 full care bate 50k EUR, mai bine imi iau A6 second :)

Edited by kristal_madness
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa incheiem subiectul versus,concluzia mea,ca initiator al topicului,este ca daca configuram un F10 cu dotarile puse pe acest F30,pretul era mult prea mare pentru bugetul alocat initial ( cu toate ca si asta a sarit destul de mult,pretul de lista fiind 61.700 Eur cu tot cu TVA ) deci nu intra in discutie.Cand alegem o masina pentru noi si sufletul nostru,nu gandim nici ca un samsar dar nici ca un pilot de curse ci pur si simplu ce ni se potriveste.Spre sfarsitul anului se pare ca se lanseaza facelift la F10,lucru care m-ar fi deranjat iar ca un plus,din cate stiu eu la F30 pachetul M s-a lansat in toamna 2012,deci destul de curand,eu pana la momentul actual nu am vazut nici unul in realitate,nu zic ca nu sunt pe la noi,insa ma tot uit si nu prea vad....
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

... pur si simplu pentru mine e mai potrivit in momentul asta un F30.

Exact asta iti ziceam si eu.

E ok sa spui ca preferi F30 ca aia iti place tie mai mult si consideri ca te caracterizeaza mai bine dar nu e ok sa spui ca am luat F30 din cauza ca F10 e balena mare si greoaie, etc ;)

Acum vezi diferenta cu siguranta ca esti baiat destupat ;)

 

Si in general. E de naspa daca iti iei un lucru nu din cauza ca ala iti place ci pentru faptul ca nu-ti plac altele.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.