Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Mmneg - Dimensiunile sunt cele scrise de Acero,probabil vrei sa spui ca par mici :rolleyes:

 

Cu dimensiunile astea masina e mai confortabila. Ai talonul destul de mare. Iti era frica si vroiai 18 :)

Ai talonul echivalent cu jantele de 18 de la E90

 

Pacat ca bmw nu ofera jante concave pentru F30

Link to comment
Share on other sites

Tara obsedata de motorina...dupa ce dai cca 200.000 lei noi (2 miliarde lei vechi) sau mai mult, pe o masina de genul asta, mai conteaza asa de mult 1-2-3 litri in plus la consum?? Credeti ca toti isi cumpara masinile sa mearga la consum cu ele? Credeti ca toti isi iau second hand-urile nemtilor cu sute de mii de kilometri, diesel, bineinteles??? Obsedatilor de consum, exista si masini pe care le cumperi fara sa-ti pese de consum. Numai consum stiti, voi cu rablele voastre de doi lei in care s-au basit nemtii, belgienii si alte natii. Vai de capul vostru! Omul asta si-a luat o masina foarte frumoasa, cu un motor excelent si se tot trezesc unii sa aduca in discutie consumul. Amaratilor voi stiti ce-i aia nu conteaza consumul la valoarea asta platita pe o masina noua??? Nu toti fac ca voi si isi iau bmw second hand cu un milion de kilometri de 7000 euro, bani primiti la nunta cu Marioara, sa se dea rotunzi la ei in sat dar sa nu se stinga niciodata becul aprins la combustibil. Pentru unii sunt si alte lucruri mai importante decat consumul. Taranilor obsedati de consum!!!
  • Like 8
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa aud asta,F30 a aparut de ceva timp,dar majoritatea isi cumpara diesel :thumbsup:

Ai facut o alegere buna cu siguranta. Asta da motor..si de forja si de ce vrei tu. Si mai fiabil decat diesel.

Un video cu sound-ul motorului in ture de peste 3000,4000 ar fi interesant ;)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@biza - Iti multumesc de discurs,cam agresiv ce-i drept,dar sper sa prinda bine unora.Realitatea este ca trebuie sa ne bucuram de masinile noastre,la care tinem,indiferent cum sunt ele,benzina sau motorina,noi sau second hand.Am facut sacrificii sa imi iau aceasta masina,dar nu ma supar de unele comentarii rautaciaose,atata timp cat sunt reale.

Chiar daca nu am inmatriculat masina,stiind ce numar voi avea,fiindca il am rezervat,mi-am inscriptionat oglinzile,sa stau un pic mai linistit,sper....

Motorul se aude si se simte agresiv intradevar dupa 6000 ture,sunt filmulete destule pe youtube,insa cutia merita toti banii,e super super rapida,cat despre fiabilitate,nu ma pronunt,este un motor relativ nou,dar sper sa nu fie probleme.

Link to comment
Share on other sites

cam agresiv dar in parte adevarat postul lui biza, in momentul cand ai ales sa iti cumperi o masina premium consumul ar trebui sa fie ultimul detaliul la care sa te uiti, sau nici nu ar trebui sa te uiti, ti-ai luat o masina premium pentru ca ti-ai permis toate costurile care le atrage acea masina indiferent ce marca ar fi fost din cele premium

 

excelenta alegere, sa ai parte numai de drumuri bune si fara evenimente, sa ai bafta sa treci prin service-uri doar pentru filtre si ulei :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Bitza, ti-am dat plus la comentariu care chiar daca e putin cam dur pentru sentimentele fine ale unora, e cat se poate de real.

Felicitari pentru faptul ca ai avut curajul sa spui lucrurilor pe nume.

 

La ce zici tu as mai adauga si samsarii care dau kilometrajul inapoi cu sute de mii de km sau mai putin in cazul masinilor mai noi iar rumanu are iluzia ca a facut cine stie ce gheseft.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am mers cu F30 diesel,dar banuiesc ca merge foarte bine are si consumul mai mic,nu contest,dar ce mi-am luat eu,este ce mi-am dorit si am considerat ca mi se potriveste.Pana sa ma hotarasc asupra modelului am facut un test si cu F10 525d xDrive,am avut consum in Bucuresti la un stil de mers absolut normal 10,9% si cred ca mai urca un pic.De ieri de cand am ajuns in Bucuresti,am facut plinul ochi si probabil pana la sfarsitul saptamanii,nu voi mai iesi din oras cu ea,alimentez din nou si vad cat consuma intradevar.Voi posta fara menajamente,indiferent ca este 13 % sau 18 %.
Link to comment
Share on other sites

Cu placere, arabule!

Prima lectie a fost gratis.

 

Ori te lasi de scris pe forumuri si nu numai, ori te apuci sa rasfoiesti abecedarul!

 

Cred ca mai degraba ar fi vorba de gramatica limbii romane, nu de abecedar.flowers.png

 

Dar sunteti off pe un topic -as zice eu- foarte frumos si "curat", poate unul din putinele topice nebalacarite in ultima vreme. Haideti sa ramanem ON.

 

Cred ca sunt printre ultimii, dar nu cel din urma (sper)grin.png care il felicita pe initiator pt achizitia facuta; deci FRE, multi km deacum inainte si sa te bucuri la MAXIM de bijuterie!!!drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

@biza - Iti multumesc de discurs,cam agresiv ce-i drept,dar sper sa prinda bine unora.Realitatea este ca trebuie sa ne bucuram de masinile noastre,la care tinem,indiferent cum sunt ele,benzina sau motorina,noi sau second hand.Am facut sacrificii sa imi iau aceasta masina,dar nu ma supar de unele comentarii rautaciaose,atata timp cat sunt reale.

Chiar daca nu am inmatriculat masina,stiind ce numar voi avea,fiindca il am rezervat,mi-am inscriptionat oglinzile,sa stau un pic mai linistit,sper....

Motorul se aude si se simte agresiv intradevar dupa 6000 ture,sunt filmulete destule pe youtube,insa cutia merita toti banii,e super super rapida,cat despre fiabilitate,nu ma pronunt,este un motor relativ nou,dar sper sa nu fie probleme.

 

Ca o mica paranteza asupra acestei "probleme" existentiale referitoare la consum. Motoarele pe benzina de generatie noua cu injectie directa si supraalimentate se apropie foarte mult de consumurile motoarelor diesel similare. De exemplu consumul unui e60 LCI 535d in Bucuresti in aglomeratie este undeva pe la 17L/100km. Oricum detaliile astea sunt irelevante.

 

In fine, bucura-te de masina pentru ca este absolut superba.

Link to comment
Share on other sites

@Catalin BMW - Multumesc mult pentru urarile de bine,sa ne bucuram de " jucariile " nostre cat putem de mult :drinks:

@Buldy - Ai mare dreptate in ceea ce spui,insa nu toata lumea este documentata corect,tocmai de aceea,tot timpul invatam de la unu de la altul,din experientele lor.Cand am deschis acest topic,nu m-am gandit nici o clipa sa ma laud cu ce mi-am cumparat,ideea era,ca poate atunci cand unul dintre noi vrea sa faca o anumita alegere,sa aiba toate informatiile necesare pentru a nu regreta apoi.In plus,am dorit sa imi exprim bucuria unora care stiu ce inseamna sa pui pasiune si sa apreciezi alegerea facuta si pentru asta va multumesc inca o data.

 

ROG UN MODERATOR,DACA SE POATE,SA CURETE PUTIN ACEASTA PAGINA DE ANUMITE POSTURI,ESTE PACAT SA NU RAMANA LA SUBIECT ! Mai ales ca protagonistii,deja s-au impacat :flowers: Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Tara obsedata de motorina...dupa ce dai cca 200.000 lei noi (2 miliarde lei vechi) sau mai mult, pe o masina de genul asta, mai conteaza asa de mult 1-2-3 litri in plus la consum?? Credeti ca toti isi cumpara masinile sa mearga la consum cu ele? Credeti ca toti isi iau second hand-urile nemtilor cu sute de mii de kilometri, diesel, bineinteles??? Obsedatilor de consum, exista si masini pe care le cumperi fara sa-ti pese de consum. Numai consum stiti, voi cu rablele voastre de doi lei in care s-au basit nemtii, belgienii si alte natii. Vai de capul vostru! Omul asta si-a luat o masina foarte frumoasa, cu un motor excelent si se tot trezesc unii sa aduca in discutie consumul. Amaratilor voi stiti ce-i aia nu conteaza consumul la valoarea asta platita pe o masina noua??? Nu toti fac ca voi si isi iau bmw second hand cu un milion de kilometri de 7000 euro, bani primiti la nunta cu Marioara, sa se dea rotunzi la ei in sat dar sa nu se stinga niciodata becul aprins la combustibil. Pentru unii sunt si alte lucruri mai importante decat consumul. Taranilor obsedati de consum!!!

Baga tare. Mai sunt ca tine. +rep Cat lui FRE ii transmit felicitari pt masina. E super.

Edited by Silviu1980
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult baieti,din pacate merg mai mult prin Bucuresti si ca sa-i dau peste 6000 ture nu este o problema la motor ci pe carosabil :download:

cu rotile astea trebuie sa ma uit mai mult pe jos,cel putin pana repara un pic strazile.Toate cele bune !

Multumesc moderatorilor pentru curatenie,chiar daca astazi este sarbatoare si nu se face curat !!! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

cu rotile astea trebuie sa ma uit mai mult pe jos,cel putin pana repara un pic strazile.

Nu te stresa. Si eu le am pe 18 si tot ma confrunt cu aceeasi problema. Mai mult ma uit dupa gropi decat pe unde merg.

Asta e, pana o sa avem strazi cat de cat ok, o dam mai cu grija.

Link to comment
Share on other sites

@d-rive - Eu oricum merg linistit mai mereu,insa si asa este stresant sa te tot uiti pe jos.Timp de 6 ani am avut un Mercedes W211,cu jante pe 16" si anvelope 225/55R 16 iar cand am trecut la cele pe 19" am avut un oarecare soc la trecerea peste liniile de tramvai sau peste denivelari in carosabil.Ce vreau sa mentionez este ca suspensia este foarte ok la F30,pe drumuri cat de cat line te simti foarte confortabil,este clar un pas inainte pentru cei de la BMW.
Link to comment
Share on other sites

SuperbĂŁ masina, sĂŁ o stapanești sĂŁnĂŁtos. Am condus anul trecut, la Joy Drive Tour, un 328 asemĂŁnĂŁtor cu al tĂŁu ( doar RWD, fĂŁrĂŁ xDrive ) și 320d, sincer am fost foarte impresionat de benzinar. Este o alegere excelentĂŁ, mulți kilometrii fĂŁrĂŁ probleme.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.