Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Mie mi se pare ca e inalta masina sau jantele prea mici :D probabil se mai lasa..

Daca 19" sunt prea mici...... Cat despre inalta,este un xDrive totusi ! De lasat nu se mai lasa :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Asa scrie pe capacul de la motor,acum,daca stii tu mai bine,asa o fi ......

 

Pai da, asa scrie dar nu inseamna ca are doua turbine. Are o singura turbina cu twin-scroll. Suna la BMW si convinge-te !

Link to comment
Share on other sites

Pai da, asa scrie dar nu inseamna ca are doua turbine. Are o singura turbina cu twin-scroll. Suna la BMW si convinge-te !

Pentru mine nu are nici o importanta,am specificat doar ce am vazut scris pe capac.Nu sunt genul care se contrazice,deci nu am de ce sa sun la BMW sa ma conving,nu am scris nicaieri textual " are doua turbine " ci " twinturbo",deci discutia nu are sens :drinks:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai macar 5 ani cat intentionez sa pastrez masina,voi ramane fidel benzinei.Majoritatea prefera diesel,eu am preferat benzina,poate si datorita motorului de generatie noua,cum am scris si in primele pagini,este o provocare.
Link to comment
Share on other sites

Si eu intentionez pe viitor sa trec la f30 si stau si ma documentez despre 320d si 328i.Pana voi face si eu un test drive cu un 328i te mai intreb cate ceva despre a ta :).

Apropo am vazut ca motorul de pe 328 are un tacanit la relanti se aude cumva in interiorul masinii?

Link to comment
Share on other sites

Are un sunet specific,insa la interior e liniste,ca idee,seful meu are X6 M50d,si cand cobor din ea si urc in a mea......e liniste.....deplina ( aici ma refer doar la motor,exclud sunetul evacuarii ) Daca vrei F30 320d si te gandesti si la consum,mergi pe aceasta varianta,dar daca vrei sa fie si putin " fun " masina,sa aiba si ceva performante,iti poti lua 328.
Link to comment
Share on other sites

Sincer am fost la Bavaria si eu acu ceva timp pentru ca m-a tentat ft mult sa o cumpar. Cunoscand pe cineva am facut test drive Constanta-Tulcea. Aproape 300 Km. Masina este extrema ca si look si tinuta de drum. Dezamagitoare au fost 2 lucruri:

1.Consum-nu stiu ce dau ei dar cand am plecat tocmai a facut full si la intoarcere am completat 47 litri.Masina a mers in mare parte la peste 150km/h si in general doar condusa sportiv.Mentionez ca nu s-a intrat cu ea prin oras mai mult de 15-16 km ci doar la drum intins pe o sosea ft buna. Consumul nu ma deranjeaza- este ca fapt divers mare pt un motor de 2L

 

2.Raportul la schimbare a cutiei automate dezamageste in mers sportiv. Gandeste extrem de mult la kick down. Daca nu esti atent o poti pati rau.Trebuie sa ii dai mai din timp ca sa ia "fuleu".

 

In rest nu pot obiecta nimic. Frumoasa,confortabila,sportiva.

De cand am luat-o am mers destul de mult prin tara si destul de tare,nu am mers decat pe CONFORT,rareori pe SPORT,insa am mai fortat in depasiri,mutand pozitia schimbatorului pe manual/sport,concluzia este total opusa constatarilor tale : Nu am depasit niciodata consum de 9,7 % in conditii bune de drum,in sensul ca am mers destul de tare,depasiri,etc.Daca am prins trafic mai intens si am fost nevoit sa merg cu 80-90 km/h,consumul a fost in jur de 6,5 - 7 %.Cat despre " fuleu ",nu ai nevoie de asa ceva,cutia reactioneaza imediat,iar turbina isi face treaba cu brio,masina fuge de sub tine,la propriu.Nu o laud,insa chiar merge bine si vorbesc in cunostiinta de cauza,am aproape 4000 km facuti in 17 zile,nici daca locuiam in Germania nu cred ca mergeam atat,insa,a fost dragoste la prima vedere,sper sa ma tina cat mai mult euforia....... M-a "ajutat" si faptul ca in ultimul timp am facut naveta Bucuresti-Brasov,saptamana ce abia s-a incheiat am fost de 3 ori si se pare ca asta va fi viata mea si in lunile ce urmeaza :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ! Sper sa ma protejez de pietricele,oricum daca e sa se intample,se intampla oricum.....la masina anterioara am reusit sa ciobesc destul de rau parbrizul la un drum in doua locuri !
Link to comment
Share on other sites

Multumesc ! Sper sa ma protejez de pietricele,oricum daca e sa se intample,se intampla oricum.....la masina anterioara am reusit sa ciobesc destul de rau parbrizul la un drum in doua locuri !

Pe ce motiv ti-ai luat grila performance, doar de design?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.