Jump to content

Masina retinuta la R.A.R


r3derater

Recommended Posts

Salut!

Am cumparat un BMW 318ci, inmatriculat in Marea Britanie, am fost sa fac R.A.R-ul cu gandul sa o inscriu, la R.A.R am avut o surpriza, a venit inspectorul si mi-a zis ca este o problema mare, seria de sasiu nu corespunde cu seria de fabricatie (seria de sasiu de pe partea dreapta a suspensiei iar seria de fabricatie de pe partea stanga a suspensiei), m-a pus sa fac o declaratie la notar pe propria raspundere ca nu am adus niciun fel de modificari la masina. Am facut aceasta declaratie la notar dupa care m-am dus dus din nou la R.A.R, aici m-a pus sa astept vreo ora si apoi au venit cei de la furturi auto si mi-au zis ca o sa trebuiasca sa las masina la ei pe motiv ca ar putea fi furata masina. Am mers cu ei la sectie sa imi faca un proces verbal. Seria de sasiu este WBABV72040JZ73695 aceasta serie este trecuta si in josul parbrizului si pe partea suspensiei stangi, seria de fabricatie nu o mai retin dar era din 8 cifre si incepea cu 8877 si cam atat imi aduc aminte. Poate ma poate ajuta cineva cu ceva informatii.

Va multumesc in avans!

Link to comment
Share on other sites

dap, masina este blocata la RAR (prin EuCARis) ca fiind furata

Pai ei mi-au zis mie ca nu apare ca furata ci doar ca difera seriile acelea si e posibil sa fie furata, am verificat acum pe un site din uk sa vad daca apare ca furata masina si nu apare. Am atasat poze.

 

sa-mi bag picioare ce ghinion.

 

de la cine ai cumparat masina ?

Am cumparat-o de la un baiat din pitesti.

 

ce aiurea...

cat ai dat pe ea?

daca se dovedeste ca e furata o sa fii despagubit in vreun fel?

Am dat 2300 de euro, cei de la furturi auto au zis ca o sa primesc banii inapoi care i-am dat pe ea dar nu cred:|

 

Masina e luata din tara? Nu poti da de cel de la care ai cumparat-o ca sa-i ceri banii inapoi? Oricum o sa-l caute politia. Desi ma indoiesc ca va returna banii.

Da, e cumparata din tara de la pitesti.

 

Maine sunt chemat la sectie, o sa va tin la curent cu ce se intampla cred ca am sa iau un avocat cu mine. Va multumesc pentru raspunsuri.

post-60520-0-23404600-1366297073_thumb.jpg

post-60520-0-25032200-1366297197_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca ai luat-o din tara nu inteleg de ce te-ai bagat la o masina din UK..este foarte incomoda la condus,cu furatul poate ca ne-am hazardat,trebuie sa astepti decizia politiei cred.

Am luat cu volan cu dreapta pentru ca am mai condus un ford cu volan pe dreapta timp de doi ani si m-am obisnuit. Mi-as fi luat cu volan pe stanga dar nu prea dispun de bani:|

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stai pe pace, nu intru in detalii ca va plictisesc, din punctul meu de vedere, vei ramane cu masina, dupa o prealabila ..ancheta. Si daca nu ramai cu ea, ai drept de despagubire ca parte civila in procesul ...penal...care banuiesc ca s-a starnit deja.

Sunt cativa factori ce imi sunt necunoscuti, dar in principu daca vei dovedi ca ai fost de buna credinta, vei ramane cu ea. Mai nasol va fi de cel ce ti-a vandut-o. Ce am zis eu mai sus e pura teorie, fara a cunoste ... adevarul...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sper ca esti constient ca e46 nu este o masina ieftina la intretinere .

Nu se pune problema cu intretinerea la masina cum am cumparat-o am facut schimb de ulei cu toate filtrele schimbate, 4 bujii, 4 bobine de inductie si bieletele de la bascula. Si o am cumparata doar de o luna si ceva, urma sa schimb bateria si un sensor de parcare.

Edited by r3derater
Link to comment
Share on other sites

Am fost la sectie azi la 10:00 au avut niste probleme am asteptat pana la 13:30, am dat o declaratie, in declaratie am scris de unde am cumparat autoturismul cat am dat pe el, etc. Au zis ca masina nu figureaza ca fiind furata dar trebuie sa o retina pentru investigatii, au zis ca trebuie sa ii faca un test la masina stiintifico tehnic metalurgic (nu cred ca am scris bine dar e ceva de genu acest test), au mai zis ca e posibil sa imi dea masina la sfarsitul saptamanii celeilalte, acum astept sa ma sune luni sa ma mai tina la curent. O sa va mai tin la curent. A si mi-a oprit si certificatul de inmatriculare in original. Ce ziceti ati mai auzit de testul asta stiintifico..... ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.