Jump to content

Accident - pierdere garantie?


Recommended Posts

Va salut,

 

Pentru ca nu ma pricep deloc si azi e Duminica si nu am unde sa sun, as dori sa va intreb daca se pierde garantia masinii (BMW X1) daca nu ma duc la Bavaria sa ii fac o reparatie ci o sa ma duc la un alt service?

Problema este ca azi m-a lovit unu` in spate si mi-a facut zob bara (senzorii nu mai functioneaza, dau eroare-n bord), hayonul si stopul (da, inca imi vine sa ii rup fata respectivului :-) ). Teroretic nu ar terbui sa pierd garantia (zic eu) pt o bara si un stop dar ma gandesc la senzorii de parcare, daca trebuie inlocuiti oare nu mi se umbla si-n computer, ceea ce ar putea sa se vada cand merg la revizie ? Vreau sa o fac pe CASCO-ul meu (poveste mai lunga si neinteresanta)

 

Numai bine

Cristian

Link to comment
Share on other sites

Cand ai un senzor PDC defect, nu mai merg nici ceilalti si apare eroare in bord. Dupa ce ai inlocuit senzorul defect, sistemul reintra in normal. In cel mai "rau" caz ti se sterge eroarea, nu se umbla la altceva ce ar putea sa-ti anuleze garantia...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut,

 

... as dori sa va intreb daca se pierde garantia masinii (BMW X1) daca nu ma duc la Bavaria sa ii fac o reparatie ci o sa ma duc la un alt service?

 

Dupa lege, daca serviceul e autorizat RAR, nu ai de ce sa ti se anuleze garantia ;)

Totusi, tinand cont ca ai casco si masina este in garantie, nu are incotro asiguratorul si trebuie sa iti plateasca reparatia la serviceul de reprezentanta. Eu doar la reprezentanta as duce-o.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Exact, daca srrvice-ul este autorizat R.A.R nu ai de ce sa-ti faci griji! Dar, cum te-a mai intrebat si colegu mai sus, de ce nu o repari la Bavaria daca tot ai casco???? Macar ai garantia ca daca este sa-ti inlocuiasca ceva o vor face cu piese noi sau chiar de-ar fi S.H sunt originale!
Link to comment
Share on other sites

Exact, daca srrvice-ul este autorizat R.A.R nu ai de ce sa-ti faci griji! Dar, cum te-a mai intrebat si colegu mai sus, de ce nu o repari la Bavaria daca tot ai casco???? Macar ai garantia ca daca este sa-ti inlocuiasca ceva o vor face cu piese noi sau chiar de-ar fi S.H sunt originale!

 

 

Pai am zis mai sus de m-am gandit la un alt service ... (timp, masina de schimb ... )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.