Jump to content

Schimbare baterie cheie e90


Recommended Posts

Incearca cu cealalta cheie. Daca cu cealalata merge de la distanta, atunci e cheia daca nu... e masina.

 

Cheia are acumulator care nu se poate inlocui.

 

Saaau, cumperi alta carcasa, pe asta o desfaci, pui noul acumulator (VL2020 parca) si apoi montezi cheia la loc.

Link to comment
Share on other sites

M-as mira sincer sa fie capsata in vreun fel carcasa cheii cu tot ce contine inuntru! Proiectez plastice de ~10ani si nu prea vad cum sa capseze tot ansamblul ala cu electronica inauntru! Ar fi sudarea cu ultrasunete la plastice(asa zisa capsare :) ), dar n-o vad sa se impace prea bine cu electronica din interior in timpul procesului! Sigur nu este un sistem de tip snaping mai rigid? Evident ca si in cazul asta, probabil ca a fost proiectat doar sa se inchida si nu sa se si deschida!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu e mai simplu sa folosesti cheia pana se incarca cat de cat? Am patit si la e46 si la e90 sa se descarce. Doar am folosit cheia si s-a incarcat.

 

problema e ca bateria cheii nu se mai incarca si de aceea trebuie schimbata.de exemplu la mine raza de actiune ale ambelor chei este foarte mica,aprox. 2m.

Poate ne da mai multe detalii cristi e...

Link to comment
Share on other sites

Sa nu fie si de la masina. Cel putin la E60 se mai strica modulul de receptie si atunci iti face asa la ambele chei.

 

Eu o folosesc mai mult pe una. Distanta fata de cealalalta (practic noua) incepe abia acum dupa vreo 5 ani sa scada.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Atunci dupa ce am facut 500 de km intr-una am inchis masina de la vreo 10 m, apoi a inceput sa scada treptat la fiecare deschidere/inchidere si am ajuns ca abia merge de langa masina, de aici am tras concluzia ca e descarcata bateria din cheie. Sfatul tau e sa schimb modulul de langa luneta?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Puteţi să-mi spuneţi şi mie, dacă o cheie cu transponder şi telecomandă a fost învăţată (înregistrată) pe o maşină, mai poate fi ea înregistrată pe altă maşină, cu condiţia să-i fie schimbat CIP-ul transponder? Ştiu că la alte maşini, chiar dacă înregistrez un nou transponder, telecomanda nu va mai putea fi înrolată, odată ce a fost împerecheată cu alt CIP pe alta maşină. Şi atunci îmi pun întrebarea: dacă nu se poate înregistra o telecomandă folosită, cum totuşi pe eBay sunt atâtea oferte de telecomenzi vechi de vânzare? Aveţi vreo idee? Mersi. Edited by insulfon
Link to comment
Share on other sites

Atunci dupa ce am facut 500 de km intr-una am inchis masina de la vreo 10 m, apoi a inceput sa scada treptat la fiecare deschidere/inchidere si am ajuns ca abia merge de langa masina, de aici am tras concluzia ca e descarcata bateria din cheie. Sfatul tau e sa schimb modulul de langa luneta?

 

Din ce zici tu, pare sã fie acumulatorul uzat. I-a scãzut capacitatea de Încarcare (la fel ca unui acumulator auto când e momentul sã fie schimbat). Cred cã dacã ai reuºi sã-i schimbi acumulatorul se va rezolva problema. Apropo, dacã a desfãcut cineva o telecomandã din asta, poate sã ne spunã exact ce scrie pe acumulator?

 

Daca schimbi cip-ul poti face reinitializare si cu o cheie sh.

 

 

Multumesc. E bine de stiut.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.