Jump to content

RCA pentru toti ?


AdixX

Recommended Posts

Ideea pe scurt, Se poate face ceva? procura sau cu ceva? eu sunt proprietarul masini si asigurarea a venit pe 6luni cea mai ieftina 680lei(seria 3 motor 1.6i) , am verificat si tatalui meu care e pesionar il costa 165lei, o diferenta prea enorma parerea mea !

 

Se poate face ceva ? Masina fiind pe numele meu dar sa pot face asigurarea pe numele lui ?

Din ce am cautat si interesat am inteles ca se poate insa e valabila 30zile (indiferent de termenul incheiat pe contract) ca scop pentru a inmatricula masina (gen daca eu o vand altuciva) insa daca masina nu este inmatriculat ain decursul celor de 30zile asigurarea numai este valabila...

Se poate face ceva ? sincer nu as vrea sa platesc apx700lei pentru 6luni. ....

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

Tre sa ii transcrii masina. Ala e valabil pt 30 zile ca se considera facut pt inmatriculare.

 

La mine la E90 era 2000 lei pe an pt mine si 540lei pt mama (la uniqa).

 

Am avut masina pe numele meu un an si de vreo 2 e pe numele mamei. Ma rupeau si la RCA si la Casco.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

E normal la varsta ta.

Salut, sincer, parerea mea e ca nu mi se pare normal asigurare de 180euro/6luni la motor de 1.6 !

Daca si asa e normal atunci toti cei sub 30 de ani care vor avea masini pe numele lor vor fi doar cei care au ''mami si tati'' bani nu?

Un punct de dreptate ai si tu, ca s-au scumpit asa pentru ca cei sub 30ani sunt mai predispusi la accidente, INSA NU TOTI ! Ar trebuii in functie de ce daune ai sa platesti mai scump...NU TOTI

Link to comment
Share on other sites

Tre sa ii transcrii masina. Ala e valabil pt 30 zile ca se considera facut pt inmatriculare.

 

La mine la E90 era 2000 lei pe an pt mine si 540lei pt mama (la uniqa).

 

Am avut masina pe numele meu un an si de vreo 2 e pe numele mamei. Ma rupeau si la RCA si la Casco.

si daca masina e pe numele tatalui meu dar o conduc eu,in caz de accident nu e vro problema ceva?

Link to comment
Share on other sites

In cazul impozitelor nu sunt scutiti decat cei cu handicap am impresia. Verifica legea si vei obtine singur raspunsul.

 

La RCA este camp pentru persoane cu dizabilitati si pentru sot/sotie bugetari. Nu exista varianta pt bolnavi. Dar ca sa o inscrii pe numele unei persoane cu dizabilitati, masina trebuie sa fie echipata special.

 

si daca masina e pe numele tatalui meu dar o conduc eu,in caz de accident nu e vro problema ceva?

RCA asigura masina si victimele din masina celui pe care il lovesti. Nu conteaza cine conduce masina ta, atata timp cat are permis de conducere categoria B (valabil, nu suspendat sau anulat), nu e beat si nici drogat.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

 

RCA asigura masina si victimele din masina celui pe care il lovesti. Nu conteaza cine conduce masina ta, atata timp cat are permis de conducere categoria B (valabil, nu suspendat sau anulat), nu e beat si nici drogat.

Asa stiu si eu ca asigurarea RCA care o fac eu nu are treaba cu mine ci pentru celalalt, dasta nu pot intelege legea asta ca asigurarea trebuie facuta doar pe numele proprietarului si nu pe masina ! fie cas eu proprietaru sau nu ar trbui sa mearga asigurarea ca pana la urma nu e pentru proprietar sau pentru masina ...

Link to comment
Share on other sites

E f logic. Se presupune ca in cazul persoanelor fizice, proprietarul e cel care circula cel mai mult cu masina (cred ca nimeni nu doreste sa tina masina mai mult imprumutata). Asa ca asigurarea se face tinand cont de datele acestuia (tanar = sanse mai mari de accident => mai mult de plata, f simplu).

 

 

Aceeasi situatie e si in Germania. Multi tineri tin masinile pe numele parintilor pentru a plati mai putin la asigurare.

 

 

Dar pana sa intelegi modalitatile de calcul, ai de studiat limba romana (vezi si tu unde se scrie cu unul, doi, respectiv trei de "i", unde se pune o cratima etc.).

 

 

Succes!

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

E f logic. Se presupune ca in cazul persoanelor fizice, proprietarul e cel care circula cel mai mult cu masina (cred ca nimeni nu doreste sa tina masina mai mult imprumutata). Asa ca asigurarea se face tinand cont de datele acestuia (tanar = sanse mai mari de accident => mai mult de plata, f simplu).

 

 

Aceeasi situatie e si in Germania. Multi tineri tin masinile pe numele parintilor pentru a plati mai putin la asigurare.

 

 

Dar pana sa intelegi modalitatile de calcul, ai de studiat limba romana (vezi si tu unde se scrie cu unul, doi, respectiv trei de "i", unde se pune o cratima etc.).

 

 

Succes!

stiu ideea calcului si ca si in anglia pentru tineri e foarte scump RCA.ul.

dar traim intr-o tara in care salariul minim pe economie e 180 euro (cat asigurarea mea) .

inteleg ca preturile noastre sunt un pic mai mici ca in alte tarii insa si salariile sunt foarte mult mai mici,insa asta e Romania dar tot nu e ceva corect ...

Multumesc pentru raspuns si pt ora de limba romana,insa puteai sa te abtii la asta. o seara buna tuturor..

si vorba lu' cheloo : "...vrei sa faci ceva in viata?! , ia o harta,pune degetul oriunde si pleaca !!!"

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns si pt ora de limba romana,insa puteai sa te abtii la asta. o seara buna tuturor..

si vorba lu' cheloo : "...vrei sa faci ceva in viata?! , ia o harta,pune degetul oriunde si pleaca !!!"

Pleci curand?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stiu ideea calcului si ca si in anglia pentru tineri e foarte scump RCA.ul.

dar traim intr-o tara in care salariul minim pe economie e 180 euro (cat asigurarea mea) .

inteleg ca preturile noastre sunt un pic mai mici ca in alte tarii insa si salariile sunt foarte mult mai mici,insa asta e Romania dar tot nu e ceva corect ...

Multumesc pentru raspuns si pt ora de limba romana,insa puteai sa te abtii la asta. o seara buna tuturor..

si vorba lu' cheloo : "...vrei sa faci ceva in viata?! , ia o harta,pune degetul oriunde si pleaca !!!"

 

Asa. Da un mail la BMW si zi-le sa vanda modelele noi la 15% din pret, ca de ex in Franta salariul minim e 1400 euro, iar la noi doar 200 euro.

 

Masina nu e pentru toata lumea. Scrie undeva ca tot cetateanul trebuie sa posede neaparat autovehicul? Crezi ca afara au toti masini? Te cam inseli.

 

 

"Foarte mult mai mici" nu exista. Foarte este superlativ absolut. Nu se folosesc 2 grade de comparatie unul peste celalalt. Adica te hotarasti... "Foarte mici" sau "mult mai mici".

 

Urmatoarea lectie ti-o pun pe factura :)

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.